Fuczki i proziaki. Mikołaj Rey z wizytą w bieszczadzkiej kuchni

Autor:
Michalina
Kobla
Reporter:
Łukasz Kowalski
Fuczki i proziaki - Bieszczadzkie przysmaki
Fuczki i proziaki - Bieszczadzkie przysmaki Dzień Dobry TVN
wideo 2/9

Czym są egzotycznie brzmiące fuczki i proziaki? To przysmaki kuchni bieszczadzkiej, z której przepisów na co dzień korzystają Paweł Czachur i Katarzyna Jakubowicz-Czachur. Para zaserwowała Mikołajowi Reyowi kilka specjałów i opowiedziała o urokach życia w górach.

Bieszczadzka sielanka

Paweł i Kasia mieszkają w Równi, którą nazywają "przedbieszczadziem". Znaleźli się w niej kończąc poszukiwania swojego miejsca na ziemi.

- Postanowiliśmy od początku, że w domu będziemy próbowali żywić naszych gości i proponować im nasze potrawy albo potrawy regionalne, ponieważ kuchnia jest naszą pasją - powiedział Paweł. Kasia dodała, że sama wyrosła w domu, w którym dużo się gotowało, a zamiłowanie do kuchcenia odziedziczyły jej córki.

Fuczki i proziaki - co to?

Paweł i Katarzyna ugościli Mikołaja Reya regionalnymi daniami. Przygotowywali je przed naszymi kamerami, aby każdy widz wiedział, jak odtworzyć potrawy we własnej kuchni. Na pierwszy ogień poszły fuczki.

- Są to placki tworzone z kiszonej kapusty. W naszym przypadku własnej kiszonej kapusty, która została wcześniej przesmażona z mocno paloną cebulą, kminkiem, marchwią, miodem, solą i pieprzem - tłumaczył Paweł.

A czym z kolei są proziaki?

- Mąka, kefir, maślanka lub jogurt - co masz w lodówce, to wlewasz. Do tego soda i sól. Mieszasz to wszystko. Albo pieczesz to na patelni, albo do piekarnika jako chlebki - tłumaczyła Katarzyna.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Michalina Kobla

Reporter: Łukasz Kowalski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości