Przepisy kulinarne

Czas na powidła śliwkowe

Przepisy kulinarne

Aktualizacja:

Jesień to doskonały moment na przygotowanie weków z owocami sezonowymi. W kuchni Dzień Dobry TVN powidła śliwkowe, dżem z rabarbaru i malin oraz żurawinę do mięs i serów przygotowała blogerka kulinarna Dominika Fetraś.

 

 

Powidła śliwkowe

Składniki:

3 kg bardzo dojrzałych śliwek węgierek

alternatywnie:

cukier

cynamon

sok z cytryny

Przygotowanie:

Śliwki kroimy na pół, wyjmujemy pestki. Wrzucamy do garnka. Na małym ogniu smażymy przez ok. 5 godz. Gdy powidła zaczną nabierać konsystencji powideł, wyłączamy palnik i odstawiamy garnek na całą noc, do ostygnięcia. Rano próbujemy zimnych powideł – jeśli są za mało słodkie, dodajemy cukru według własnych preferencji, zaostrzamy smak cynamonem lub zakwaszamy sokiem z cytryny i ponownie całość gotujemy na małym ogniu, aż powidła całkowicie zgęstnieją. Następnie, jeszcze gorące, przekładamy do wyparzonych słoiczków, nie brudząc brzegów. Dobrze zakręcamy i odwracamy do góry dnem, aż do wystygnięcia.

Następnego dnia pasteryzujemy.

Dżem z rabarbaru i malin

Składniki:

0,5 kg świeżego rabarbaru

250 g malin

200 g brązowego cukru

Przygotowanie:

Rabarbar myjemy, obcinamy końcówki i kroimy w 1 cm walce. Wrzucamy rabarbar do garnka, zasypujemy cukrem i odstawiamy na 2 godz. Kiedy rabarbar puści soki, dodajemy maliny i smażymy na średnim ogniu aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Jeszcze gorący dżem przekładamy do wyparzonych słoiczków, nie brudząc brzegów. Dobrze zakręcamy i odwracamy do góry dnem, aż do wystygnięcia.

Następnego dnia pasteryzujemy.

Żurawina do mięs i serów

Składniki:

2 kg świeżej żurawiny

1 kg gruszek

1 kg cukru

200 ml wody

Przygotowanie:

W głębokim garnku gotujemy 200 ml wody. Rozpuszczamy w niej cukier, tak by powstał gęsty syrop. Dodajemy obrane, pozbawione gniazdek i pokrojone na ćwiartki twarde gruszki. Kiedy się zeszklą i staną niemal przezroczyste, wsypujemy wcześniej przebraną żurawinę. Gotujemy. Gdy osiągną odpowiednią konsystencję, wyłączamy palnik. Jeszcze gorące przekładamy do wyparzonych słoiczków, nie brudząc brzegów. Dobrze zakręcamy i odwracamy do góry dnem, przykrywamy kocykiem i pozostawiamy aż do wystygnięcia.

Następnego dnia pasteryzujemy.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości