Przepisy kulinarne

Anna Starmach: „Nauczyłam się jeść rękoma. To jest frajda!”

Przepisy kulinarne

Anna Starmach z bezą

Specjalnie dla nas Anna Starmach, jurorka MasterChefa podsumowała 2019 rok i opowiedziała, czego nauczyła się od swojej córki?

- W roku 2019 moja córka rozszerzyła dietę. Uczyłam się smaków razem z nią. Okazało się, że mogę się czegoś od niej nauczyć. Używałam mniej soli i cukru – powiedziała nam jurorka MasterChefa.

Mistrzyni kulinarna i jurorka programu Masterchef zainspirowana swoją córką zachęca również do jedzenia rękoma!

Od dzieci uczmy się jak jeść, jak jeść smacznie, ale też tego, od czego są dłonie. Fajnie czasami zapomnieć do czego są sztućce i czuć się w kuchni swobodnie

– proponuje.

2019 u Ani Starmach - mniej soli i cukru

Większość z nas nie zwraca uwagi na to, ile spożywa soli i cukru każdego dnia. Po coś słodkiego chętnie sięgamy, by poprawić sobie samopoczucie. Cukier zwiększa produkcję serotoniny i dopaminy, ale też uzależnia. Podobnie jak narkotyki, napędza do spożywania go w coraz to większych ilościach. A stąd już prosta droga do otyłości.

Dzieci jedzą za dużo cukru! Jak przekonać je do zieleniny?

U 31,2 proc. ośmiolatków w Polsce masa ciała przekracza granicę normy. W tej grupie 18,5 proc. zmaga się z nadwagą, a 12,7 proc. – z otyłością. Zachęcanie dzieci do zdrowego i zbilansowanego żywienia oraz ich aktywizacja powinno być dla rodziców priorytetem.

Podobnie jest z solą. Dzienna dawka soli kuchennej powinna wynosić 5g, a statystyczny Polak zjada jej dwa, trzy razy więcej. Te pozornie niegroźne rzeczy, a mogą doprowadzić to rozwoju chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, zawał serca czy nawet rak żołądka.

Czasami warto zgrzeszyć

Od czasu do czasu możemy popuścić pasa i zgrzeszyć. Zwłaszcza w święta czy Sylwestra. Dlatego Ania dziś zrobiła dla nas przepyszne bezy, na których przepis znajdziecie tutaj.

Czy bezę można jeść rękoma?

Nie polecamy. Co możemy jeść rękoma, żeby nie wzbudzić oburzenia babci lub cioci podczas rodzinnego obiadu? Na pewno kanapki, ciastka, sushi, krewetki w pancerzykach czy kraby. Jeśli to jest poza zasięgiem Waszych rąk, sprawdźcie: Jak prawidłowo posługiwać się sztućcami?

Zobaczcie wideo z Anią Starmach na naszym Instagramie:

Autor: Bartosz Tomaszewski

Pozostałe wiadomości