Anna Kalczyńska-Maciejowska

  Anna Kalczyńska-Maciejowska

  Dzieci chore na SMA mają szansę na terapię genową. Na przeszkodzie stoi jednak cena leku - ponad 9 mln złotych oraz granica wagowa, do której lek można podawać - 13,5 kg. Dlatego Tatiana Okupnik zaangażowała się w zbiórkę pieniędzy oraz wymyśliła akcję "300 gramów challenge", o których opowiedziała w naszym programie.

  Kilka tygodni temu Marek Kossakowski, dziennikarz, polityk oraz działacz opozycji w czasach PRL dodał w mediach społecznościowych zaskakujący post. Pokazał swoje zdjęcie z początku lat 80. zestawione z obecnym ujęciem. Fotografia nie miała zobrazować jego metamorfozy, a zwrócić uwagę na niezwykły sweter, który nadal nosi, mimo upływu kilku dziesięcioleci.

  Tytus Skiba już jako pięciolatek zadebiutował z ojcem na scenie z gitarą-zabawką w ręku. Kilkanaście lat później zamienił ją na elektryczną. I są tego efekty! W tym roku wydał pierwszy pełnowymiarowy album swojego zespołu "Danziger". Czy Krzysztofowi Skibie podoba się muzyka syna? Co ich łączy oprócz więzów krwi? O tym opowiedzieli na naszych kanapach.

  Na początku grudnia władze Chin zapowiedziały ogromny projekt eksperymentalny dotyczący modyfikacji pogody. Do 2025 r. sztucznie wywoływane opadów deszczu i śniegu ma być możliwe nad powierzchnią blisko 5,5 mln km kwadratowych. W jaki sposób Chińczycy chcą zapanować nad pogodą? Czy ich projekt może okazać się skuteczny? Na te pytania odpowiedział nam prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery.

  W 1953 roku sir Edmund Hillary i Tenzing Norgay okryli się chwałą, dokonując czegoś, co do tej pory nie udało się nikomu – zdobyli Mount Everest. Ich nazwiska przeszły do historii. Hillary obecnie uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych ludzi XX wieku. Co, jeśli to jednak nie oni w rzeczywistości jako pierwsi dotarli na słynny szczyt, a zupełnie inny duet odkrywców dokonał tego przełomowego wyczynu? Czy historycy mogli się aż tak pomylić? "Największa tajemnica Mount Everest" to najnowszy dokument discovery+ Originals.

  Róże Gali zostały przyznane już po raz 18. Redakcja magazynu nagrodziła artystów i ludzi mediów za ich talent i osiągnięcia. Kim są laureaci tegorocznej edycji plebiscytu? O tym mówiła w naszym programie Sandra Hajduk.

  Każdy związek przechodzi większy lub mniejszy kryzys. Sztuką jest, by go przetrwać i dalej podążać razem wspólną drogą. Niekiedy zdarza się jednak, że któreś z partnerów ma dość i pomimo wieloletniej znajomości po prostu odchodzi. Tym razem skupialiśmy się na płci męskiej i zapytaliśmy psychoterapeutę i seksuologa Andrzeja Gryżewskiego, dlaczego mężczyzna ucieka w ramiona innej kobiety.

  Pandemia bardzo zmieniła nasze życie i podejście do niego. Inaczej pracujemy, spędzamy czas wolny, ubieramy się i wydajemy pieniądze. Z jednej strony odkrywamy zalety minimalizmu, ale dla wielu jest to objaw zniechęcenia i braku motywacji do tego, aby zadbać o siebie. Trudne czasy wzbudzają lęk, ale też brak wiary w pozytywną zmianę. Jak odzyskać siłę? O tym rozmawialiśmy z Karoliną Dołęgowską, trenerką mentalna i Karoliną Dobrzyńską, dziennikarką i mamą trójki dzieci, która zaczęła morsować.

  Coraz częściej pada pytanie – nie czy – ale kiedy pojawi się trzecia fala zachorowań na koronawirusa. Eksperci przewidują, że w Polsce może nastąpić w okolicach lutego. Są kraje, które już zmagają się z kolejnym wzrostem zakażeń, jak Japonia i Korea Południowa. Na czym polega prognozowanie tzw. trzeciej fali? Czy możemy wyciągać wnioski na podstawie doświadczeń krajów azjatyckich? W naszym programie wyjaśniał to populatyzator nauki Tomasz Rożek.

  45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych dobiegł końca, a my znamy już zwycięzców. Tegoroczne Złote Lwy powędrowały do "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego, zaś Srebrne Lwy – "Sweat" Magnusa von Horna. Sukces odniósł też film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Dzień po wielkim wydarzeniu z narodzonymi - Piotrem Trojanem i Janem Holoubkiem rozmawiała Kinga Burzyńska.

  Co roku kilkanaście tysięcy osób zostaje uznanych za zaginione. Święta to szczególny czas w roku, kiedy to ich rodziny liczą na to, że wrócą. Odczuwają wówczas bardziej niż kiedykolwiek nieobecność bliskich. Mają jeszcze większą nadzieję na odnalezienie osoby zaginionej i pozostawiają wciąż miejsce przy stole. Najnowszy serial Player.pl "Nieobecni" zwraca uwagę na to smutne i przejmujące zjawisko.

  11 grudnia odbyła się premiera winylu "Zbiór", czyli albumu BARANOVSKIEGO, który osiągnął status złotej płyty. Z tej okazji artysta zagościł w naszym programie, opowiedział o nowym wydawnictwie i planach na przyszły rok. Na zakończenie specjalnie dla naszych widzów zaśpiewał piosenkę "Lubię być z nią".