Podróże

Dolny Śląsk górą, czyli Projekt Zima w Zieleńcu. "31 wyciągów i 23 km tras"

Podróże

Projekt zima w Zieleńcu
Projekt zima w ZieleńcuDzień Dobry TVN
wideo 2/11
Dzień Dobry TVNProjekt zima w Zieleńcu

Dolny Śląsk kusi bogactwem przyrody i zabytków, a zimą przyciąga narciarzy. Po białym szaleństwie warto rozejrzeć się po okolicy. Kamera Dzień Dobry TVN sprawdziła, gdzie warto zawitać, goszcząc w jednym z najpiękniejszych polskich regionów.

Atrakcje Dolnego Śląska

Wałbrzych to bez wątpienia perła w koronie Dolnego Śląska. Miasto położone wśród zieleni gór i lasów przyciąga turystów światowej klasy atrakcjami: zamkiem Książ, zabytkową kopalnią czy jedną z najstarszych palmiarni w Polsce.

- Ponad 110 lat - zdradza Edward Szewczak z Urzędu Miasta. - Mówią, że jest to największy bukiet, jaki mężczyzna ofiarował kobiecie. To miejsce się zmienia i jest atrakcyjne o każdej porze roku, można tu przyjść na randkę, kawę, herbatę, można podziwiać 250 gatunków roślin. To miejsce wybitnie sprzyja relaksowi - dodaje nasz rozmówca.

Dolny Śląsk to miejsce, gdzie znajduje się najwięcej zabytków w Polsce. Twierdza Kłodzko jest tego najlepszym przykładem. Historia niezwykłej fortyfikacji liczy sobie ponad tysiąc lat, a samo wzgórze jest doskonałym punktem widokowym.

Oprócz śladów działalności człowieka na szczególną uwagę zasługuje natura. Pośród niesamowitych, tajemniczych podziemi, których na Dolnym Śląsku nie brakuje, wyjątkowe miejsce zajmuje Jaskinia Niedźwiedzia, będąca jedną z najpiękniejszych w Europie.

- Jest to fenomen przyrody - zaznacza Artur Sawicki. - Jaskinia, którą od czasu otwarcia w 1983 roku odwiedziły 3 mln osób. Przyciąga przede wszystkim niezwykle różnorodna i bogata szata naciekowa oraz nagromadzenie kości zwierząt plejstoceńskich. Mamy dwie trasy: turystyczną dla wszystkich oraz ekstremalną dla tych, którzy chcą zobaczyć jaskinię bez makijażu. To już zupełnie coś innego: małe grupki od 2 do 6 osób, kombinezony, czołówki, kaski i wyprawa z grotołazem w dolne partie jaskini.

Projekt Zima

Wszyscy, którzy wolą spędzać czas na powierzchni, również nie mają powodów do narzekań. Na Dolnym Śląsku znajdują się najpiękniejsze miejsca Gór Stołowych. To właśnie tam położonych jest najwięcej, bo 15 z 28 szczytów należących do Korony Gór Polski. Sezon turystyczny trwa cały rok. O zasadach bezpiecznej turystyki przypomina akcja #GóryBezBrawury prowadzona przez Urząd Marszałkowski i GOPR.

Góry to nie tylko piesze wędrówki, ale też stoki narciarskie. Zieleniec Sport Arena to jeden z najnowocześniejszych obiektów w Polsce, bywa nazywany "polskimi Alpami". Specyficzny mikroklimat pozwala cieszyć się śniegiem nawet przez 150 dni w roku.

- Biała, piękna, śnieżna zima, na którą wszyscy czekaliśmy, więc mamy nadzieję, że ta reguła się potwierdzi i będziemy kręcić aż do kwietnia - mówi Grzegorz Głód z Zieleniec Sport Arena. - Zieleniec, oprócz tego, że ma 31 wyciągów i 23 km tras, które są czynne do godziny 21, to także turystyka letnia - podkreśla.

O atrakcje zadba również TVN. Miasteczko Projektu Zima będzie gościć na stoku Gryglówka w najbliższy weekend, 29-30 stycznia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Pozostałe wiadomości