Orawa – zamki i inne atrakcje turystyczne

Orawa
alexander uhrin/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Orawa to historyczna kraina znajdująca się przy polskiej granicy ze Słowacją. Tutejsza oferta wypoczynkowa jest bardzo bogata. Coś interesującego dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy sportu, jak i obiektów historycznych.

Oferta turystyczna Orawy stale się rozwija. Znajduje się tam wiele nowoczesnych ośrodków wypoczynkowych i cały czas powstają nowe.

Orawa – gdzie się znajduje?

Orawa jest historyczną krainą w dorzeczu rzeki o takiej samej nazwie. Przeważająca część Orawy znajduje się obecnie na Słowacji , tylko niewielki obszar należy do Polski. Orawa otacza Tatry od zachodu i północnego zachodu, graniczy z Liptowem i Podhalem. Główne miejscowości po słowackiej stronie Orawy to: Dolny Kubin, Trzciana, Twardoszyn i Namiestów. Turystów przyciągają ośrodki wypoczynkowe takie jak Orawice czy Zuberzec. Herb słowackiej Orawy przedstawia zalesione pagórki, na których widnieje niedźwiedź brunatny, a w tle znajduje się ośnieżony szczyt.

Atrakcje turystyczne na Orawie

Orawa może się poszczycić bogatą ofertą wypoczynkową. Miejsce znajdą tutaj dla siebie amatorzy aktywnego wypoczynku, ze względu na bliskość Tatr Zachodnich i gór Choczańskich, gdzie można uprawiać turystykę pieszą i rowerową. Można także spacerować w okolicy Orawic lub zdecydować się na wspinaczkę górską na Babią Górę, co jest niezapomnianym przeżyciem turystycznym. Także zima na Orawie jest urokliwa. Zuberec oferuje wiele tras do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegów narciarskich. Magura Orawska jest znana wśród narciarzy nie tylko na Słowacji, ale także w państwach sąsiednich. Na terenie Orawy znajduje się także wiele zabytków architektonicznych, które spotkamy niemal w każdej miejscowości. Najcenniejszym z nich jest Zamek Orawski , który wznosi się na skale nad rzeką Orawą.

Zamki Orawy

Słynny Zamek Orawski to miejsce o bogatej historii, które znajduje się w miejscowości Orawski Podzamok. Obecnie jest to już kompleks wielu budowli. Swój obecny wygląd Zamek Orawski uzyskał za sprawą rodu Thurzo, który w 1611 roku rozpoczął jego przebudowę. Na zamku znajduje się Orawskie Muzeum z licznymi ekspozycjami. Kompleks zamkowy składa się z: górnego, średniego i dolnego zamku, a także pałaców i fortyfikacji. Zwiedzający mają okazję przejść się podziemnymi korytarzami tunelu łączącego trzy bramy wejściowe. W pomieszczeniach górnego zamku znajdują się eksponaty archeologiczne, zaś w środkowym zamku umieszczona jest ekspozycja przyrodnicza. Najbardziej popularne w sezonie turystycznym jest nocne zwiedzanie zamku.

Oprócz Zamku Orawskiego na Orawie znajdują się także inne urokliwe zamki. Warto zobaczyć między innymi:

  • Zamek Likawa – dziś to już ruiny zamku z okresu średniowiecza. Była to niegdyś główna twierdza Liptowa. Obecnie największą atrakcją dla turystów jest odtworzona dawna wieża zamkowa oraz zachowane dziedzińce dolnego zamku.
    • Zamek Kasztel – nazywany również kasztelem albo dworem, pochodzi z II połowy XVI wieku. Jest zachowany w bardzo dobrym stanie, można tu zwiedzić komnaty i pomieszczenia użytkowe, w których znajduje się wiele oryginalnych eksponatów z XVI wieku.
      • Zamek Budatyński – słowacki pałac z XIII wieku. W latach 2007–2013 zamek był poddany pracom konserwatorskim, po zakończeniu których został ponownie otwarty dla zwiedzających.

        Co jeszcze warto zobaczyć na Orawie?

        Ciekawym zabytkiem, który warto zwiedzić, odwiedzając Orawę, jest skansen Muzeum Wsi Orawskiej. Znajdują się tam zabudowania gospodarcze, budynki sakralne oraz obiekty rzemieślnicze. W muzeum, które jest podzielone na pięć części, prezentowane są wystawy etnograficzne. W sierpniu w amfiteatrze odbywa się Międzynarodowy Festiwal Folkloru pod Rohaczami. Atrakcją dla turystów jest także możliwość odpoczynku w gospodzie znajdującej się w zrekonstruowanym starym młynie.

        Orawa – raj dla narciarzy

        Oprócz zabytków Orawa oferuje także atrakcje dla miłośników sportów zimowych . Znajdujące się tu liczne ośrodki narciarskie zachęcają do zimowego szaleństwa. Jednym z nich jest Kubińska Hola, gdzie znajdują się świetnie przygotowane trasy narciarskie, czteromiejscowa kolejka linowa oraz osiem wyciągów narciarskich. Całkowita długość przygotowanych tras to 13 km, do dyspozycji narciarzy znajdują się także trasy biegowe o długości około 10 km.

        Po dniu spędzonym na stoku warto udać się do Term Orawa , położonych zaledwie kilka kilometrów od Zakopanego. Woda w termach pochodzi z głębokości ponad 1,5 km i ma temperaturę prawie 60℃. Charakteryzuje się wysoką mineralizacją, jest bogata w żelazo, sód i wapń. Na terenie term znajduje się dużo atrakcji, takich jak jacuzzi, strumienie masujące, grzyb wodny czy sztuczna fala wodna. Baseny termalne są czynne przez cały rok.

        Podróże z dzieckiem w plecaku

        Dzień Dobry TVN

        Zobacz także:

        Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata w czasie pandemii. "To były dużo większe emocje"

        Polka, która przeprowadziła się do Marrakeszu. "Musiałam jeszcze raz nauczyć się żyć"

        Zadłużone hotele czekają na turystów. Ile wydamy na wyjazd w długi czerwcowy weekend?

        Autor: Adrian Adamczyk

        Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości