Podróże

Zakynthos - najpiękniejsze miejsca greckiej wyspy

Podróże

iStockphotodarios44/Getty Images

Wyspa Zakynthos przez wielu nazywana jest "ziemskim rajem". Liczni turyści z całego świata uważają ją za najwspanialsze miejsce na wakacyjny odpoczynek. Bez względu na to, jaką miejscowość wybierzesz (Vasilikos, Tsilivi czy Kalamaki), z pewnością spędzisz niezapomniane greckie wakacje.

Na Zakynthos znajdziesz mnóstwo ciekawych atrakcji i niezapomnianych, turystycznych miejsc. Plaża Navagio zachwyci Cię pięknym białym piaskiem, Laganas zauroczy niegasnącym życiem nocnym, a wybrzeże Argassi rozkocha swoją czystą, lazurową wodą. Nie bez powodu wyspa jest jednym z najczęściej obieranych kierunków podczas wakacyjnych wojaży, zarówno wśród turystów z Polski, jak i z zagranicy. Znajdziemy na niej niesamowicie zróżnicowany krajobraz: wysokie klify, górzyste tereny oraz piaszczyste plaże.

Zakynthos - rajska wyspa w Grecji

Zakynthos to trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu jońskim. Jej całkowita powierzchnia wynosi około 405 km². Całą wyspę zamieszkuje jedynie niecałe 50 tysięcy mieszkańców, jednakże co roku odwiedza ją pokaźna liczba turystów. Choć na Zakynthos funkcjonuje bardzo wysoko rozwinięte rolnictwo (głównie uprawa zbóż i sadownictwo owoców) oraz rybołówstwo, to największe zyski przynosi wyspie turystyka.

Zwiedzających przyciągają piękne krajobrazy oraz relaksująca atmosfera całej wyspy. Coś dla siebie znajdą tu zarówno pasjonaci aktywnego spędzania czasu, jak i szukający chwili wytchnienia plażowicze. Uroku miejscu dodaje panujący tam klimat śródziemnomorski, charakteryzujący się ciepłymi latami i łagodnymi zimami.

Miasta na Zakynthos - które wybrać?

Stolicą wyspy jest miasto o tej samej nazwie - Zakynthos (w języku polskim często nazywane Zakintos, a w języku angielskim Zante Town).

Jest ono największym miastem wyspy. Mieści się w nim największy port na wyspie oraz lotnisko. W samym mieście znajdziemy piękne trasy spacerowe w klimatycznej portowej dzielnicy, liczne miejsca noclegowe i wysoce rozwinięta gastronomię - restauracje z najlepszą grecką kuchnią oraz kluby taneczne, w których imprezy trwają do białego rana. Turyści wybierają jednak zazwyczaj mniejsze, ale urokliwe i klimatyczne miejscowości wypoczynkowe na Zakynthos:

  • Laganas, Zakynthos - Na miejsce wakacyjnego wypoczynku wybierają Laganas przede wszystkim młodzi ludzie. W nocy miasto ogarnia szał imprez, nie cichnie muzyka ani radosny gwar tłumów. Młodzi ludzie wychodzą na ulice zjeść kolację ze znajomymi, wypić drinka na plaży i tańczyć do rana w jednej z lokalnych dyskotek. Imprezowy charakter miejscowości nie przeszkodził żółwiom morskim w wybraniu miejscowej plaży na swój dom. W Laganas stworzono nawet przybrzeżny Park Narodowy, by chronić te małe morskie gady.
  • Tsilivi, Zakynthos - Tsilivi to jeden z najpopularniejszych kurortów na Zakynthos. Odwiedzający je turyści chwalą przede wszystkim miejscową plażę z łagodnym zejściem do wody oraz niepowtarzalną gastronomię. Mówi się, że to właśnie w tym mieście znajdziemy najlepsze tawerny ze świeżymi owocami morza i greckimi przysmakami.
  • Argassi, Zakynthos - Argassi wybierane jest raczej przez rodziny z dziećmi, seniorów bądź osoby szukające ciszy i spokoju. Mały kurort to przede wszystkim piękna rajska plaża oraz klimatyczne miasteczko. Wieczorem wypełnia ją spokojny gwar turystów, brzdęk sztućców oraz zapach greckich potraw. Atmosfera panująca w miejscowości jest niezwykle relaksująca.
  • Kalamaki, Zakynthos - Miejscowość Kalamaki wybierana jest przez tych, którzy w dzień pragną poleniuchować na spokojnej plaży, a wieczorem poszaleć na dyskotekach pobliskiego Laganas. Tutaj również będziemy mieli możliwość podglądania życia codziennego i zwyczajów żółwi morskich.
  • Vassilikos, Zakynthos - Plaża w Vassilikos uważana jest za jedną z najbardziej malowniczych plaż na całej wyspie. Polecana jest przede wszystkim miłośnikom sportów wodnych. W przeciwieństwie do innych wyspowych plaż, nie znajduje się tu rezerwat przyrody, można więc pływać nawet na skuterach wodnych. Z brzegu widać półwysep Peloponez.
iStockphoto

darios44/Getty Images

Wycieczki jednodniowe z Zakynthos

Na Zakynthos bardzo dobrze działa transport publiczny. Dzięki temu, bez względu na to, w jakim mieście się zatrzymamy, możemy robić jednodniowe wycieczki w różne rejony wyspy.

Warto np. wsiąść na prom i wybrać się na pobliskie wyspy, zwłaszcza na Kefalonię lub Turtle Island (pol. Wyspę Żółwi). Prawdziwą wizytówką nie tylko Zakynthos, lecz także całej Grecji, jest usytuowana na północnym - wschodzie wyspy plaża Navagio , zwana plażą wraku. U podnóża wysokiego, stromego klifu zobaczymy tam porzucony wrak statku. Nie wiadomo dokładnie skąd się tam wziął i do kogo niegdyś należał. Na jego temat powstało wiele historii i legend. Jest to główna atrakcja Zakynthos, dlatego w każdym kurorcie znajdzie się choć jeden bus kursujący do Navagio. Na całej wyspie znajdziemy mnóstwo malowniczych zakątków i istnie greckich krajobrazów - klify, gaje oliwne i zapierające dech w piersach rajskie plaże.

Zobacz też:

Najpiękniejsze greckie wyspy– gwarancja wspaniałego wypoczynku. Poznaj rajskie zakątki starożytnej Hellady

Skiathos – grecka wyspa pełna rajskich plaż

Grecy od lat zamieszkują Zgorzelec. Cały czas mylimy nazwę ich tańca z Zorbą

Zobacz video: Na lotnisku w Atenach o zaleceniach sanitarnych przypominają podróżnym... roboty

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości