Podróże

Zagłębie Ruhry – najważniejsze informacje

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Zagłębie Ruhry to niemieckie zagłębie przemysłowe zlokalizowane w Nadrenii Północnej Westfalii. Mówi się o nim, że przeszło drogę od przemysłu do wielkiej kultury i nie jest to kłamstwem. Dawny teren górniczy jest dzisiaj wyjątkową przestrzenią, która zaskakuje niespodziankami.

Zagłębie Ruhry – historia

Zagłębie Ruhry charakteryzuje się bardzo dużymi złożami węgla kamiennego oraz soli kamiennej. Dzięki temu szybko rozwinął się tu przemysł ciężki, zwłaszcza hutnictwo stali i żelaza, a także przemysł zbrojeniowy i elektroniczny. W XIX wieku do pracy w kopalniach Zagłębia Ruhry przyjeżdżało wiele osób z krajów ościennych, m.in. z Polski. Szacuje się, że przybyło tam w celach zarobkowych nawet 500 tysięcy Polaków. Jednak w roku 1923 Zagłębie Ruhry zostało zajęte przez wojska Francji oraz Belgii. Było to spowodowane niewykonaniem postanowień traktatu wersalskiego przez Republikę Weimarską.

Restrukturyzacja przemysłu w Zagłębiu Ruhry

W latach sześćdziesiątych XX wieku rozpoczęła się restrukturyzacja tego terenu. Główną przyczyną była zmiana kierunku w przemyśle: tradycyjne gałęzie przemysłu zostały zastąpione przez zaawansowane zastosowania technologiczne oraz wzrost znaczenia usług turystycznych i naukowych. Władze stanęły przed niemałym wyzwaniem: co zrobić z około 200 istniejącymi kopalniami? Jak je wykorzystać? Z czasem zaczęto przekształcać je w duże centra artystyczne oraz handlowe. Dlatego obecnie wiele ludzi przybywa do Zagłębia Ruhry, aby obcować z wysoką kulturą.

Miasta zagłębia Ruhry 

Zagłębie Ruhry tworzy wiele miast. Do największych zalicza się Bochum, Dortmund, Duisburg, Essen oraz Oberhausen. Miastem w Zagłębiu Ruhry, które wiele osób wymienia jako najbardziej znane (m.in. dzięki skokom narciarskim), jest Dortmund. Jednak głównym miastem Zagłębia Ruhry jest Essen. Ten główny ośrodek Zagłębia Ruhry został wybrany w 2010 roku stolicą kultury, co nikogo nie dziwiło: w mieście znajduje się mnóstwo muzeów, teatrów, sal koncertowych. Jednak należy przyznać, że kultura kwitnie we wszystkich miastach Zagłębia.

Zagłębie Ruhry w Niemczech zapewnia mnogość atrakcji kulturalnych. We wszystkich miastach Zagłębia Ruhry funkcjonują liczne instytucje kulturalne: teatry, kina, filharmonie, muzea, tworząc niezwykłą sieć wydarzeń kulturalnych. Międzynarodowe wydarzenia ściągają wielu turystów z całego świata. Do najsłynniejszych zaliczyć należy Ruhrtriennale – wydarzenie teatralne, muzyczne i taneczne, festiwal fortepianowy oraz festiwal Ruhrfestpiele. W całym Zagłębiu funkcjonuje około 200 muzeów, z czego najpopularniejsze są sztuki współczesnej (muzea RhrkunstMuseen). Najstarszym muzeum w regionie jest Muzeum Sztuki i Historii Kultury w Dortmundzie. Szlak Kultury Przemysłowej to prawdziwy raj dla miłośników kultury. Na ponad 400-kilometrowej trasie znajduje się aż 54 niesamowitych muzeów i sal koncertowych.

Zagłębie Ruhry – atrakcje 

Zagłębie Ruhry oferuje wiele atrakcji i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Jednym z nich jest budynek U Tower znajdujący się w Dortmundzie. Został zbudowany w 1924 roku i był siedzibą browaru Union-Brauerei. Obecnie znajduje się w nim muzeum sztuki nowoczesnej połączone z centrum edukacyjnym. Kolejnym miejscem godnym polecenia jest kopalnia Zollverein w Essen. Kiedy kopalnia przestała działać, zamieniono ją na kolejne muzeum – kopalnię można zwiedzać z przewodnikiem. Od 2001 roku jest wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Ciekawy jest także "skarb Essen", a więc Złota Madonna w Skarbcu Katedralnym w Essen. Jest to najstarszy, pochodzący ze średniowiecza, wizerunek Maryi. Do ciekawych miejsc w Zagłębiu Ruhry z pewnością zaliczyć należy również Gasometer w Oberhausen – największy na świecie zbiornik na gaz koksowniczy, w którym odbywają się dziś wystawy artystyczne. Miłośnicy muzyki klasycznej odwiedzić powinni Anneliese Brost Musikforum Ruhr w Bochum (zaaranżowany kościół katolicki). W Bochum można podziwiać również Ruhrtriennale – Halę stulecia, która jest symbolem nowoczesnego budownictwa w Zagłębiu Ruhry. W Parku Krajobrazowym Duisburg-Nord znajduje się z kolei największe w Europie, sztuczne centrum nurkowe. Zostało umiejscowione w ogromnym gazometrze!

Z całą pewnością do Zagłębia Ruhry warto udać się nie tylko przy okazji rozgrywanych w okolicy turniejów skoków narciarskich, ale na bardzo ciekawe wakacje. Region ten udowodnił, jak można wykorzystać stare, duże budynki przemysłowe do promowania kultury.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Czego nie wiesz o lataniu?

Czego nie wiesz o lataniu?
Czego nie wiesz o lataniu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: ewg3D/GettyImages

Pozostałe wiadomości