Tiencin w Chinach – z czego jest znane? Co warto tam zwiedzić?

widok na Tiencin w Chinach
Tiencin, Chiny
Źródło: AerialPerspective Works/Getty Images
Tiencin (lub Tianjin) to aglomeracja miejska o statusie prefektury. Nazwa miasta oznacza dosłownie "Niebiański Bród". Długo było niewielką wioską, jednak obecnie jest trzecim pod względem wielkości miastem Chin, wielkim portem i węzłem komunikacyjnym z własnym lotniskiem.

Tiencin to 7-milionowe chińskie miasto i jeden z największych portów świata. Mimo że leży niedaleko Pekinu, ludność porozumiewa się za pomocą miejscowego dialektu mandaryńskiego, a nie oficjalnego języka urzędowego Chińskiej Republiki Ludowej.

Historia Tiencinu – od wioski do prefektury

Przez wiele lat Tiencin (Tianjin) był tylko małą wioską. Zaczął się rozwijać dopiero na przełomie VI i VII w., po zbudowaniu Wielkiego Kanału, największego na świecie sztucznego kanału transportowego, łączącego rzeki Huang He i Jangcy. Tiencin leży na jego końcu. Dawniej Tiencin nazywał się Zhi Gu, czyli "Otwarty Port". W 1725 r. Tiencin został prefekturą. Pod koniec XIX w. Europejczycy założyli w Tiencinie swoje bazy. Poszczególne nacje – Francuzi, Niemcy, Brytyjczycy – zabudowywały fragmenty miasta w stylach swoich krajów. Kolejnym momentem, w którym miasto zaczęło się dynamicznie rozwijać, były lata 70. XX w., kiedy otworzyło się na zagraniczne inwestycje. Obecnie w granicach aglomeracji znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Tiencin. W mieście wydobywa się ropę naftową, Tiencin jest także ośrodkiem przemysłowym.

Zobacz wideo: Ograniczenia dla nieletnich graczy w Chinach

Ograniczenia dla nieletnich graczy w Chinach
Źródło: Dzień Dobry TVN

Geografia Tiencinu

Miasto Tiencin leży nad zatoką Pohaj nad Morzem Żółtym. W drodze do morza poprzez miasto przepływają rzeki Ziya, Daqing i Yongding. Do morza wpada również Wielki Kanał. Na terenie miasta leżą góry Yanshan, z najwyższym szczytem Jiu Handing, mierzącym 1078 m n.p.m.

Pogoda w Tiencinie

W Tiencinie występują cztery pory roku. Zimą do Tiencinu dochodzą masy powietrza znad Syberii, wywołujące zimną i suchą pogodę. Latem z kolei na klimat Tiencinu wpływają monsuny, wywołując opady i upały. Wiosny są suche i wietrzne, niekiedy z burzami piaskowymi znad pustyni Gobi. Średnia temperatura w styczniu to –3 st. C, a w lipcu 27 st. C. Tak jak wiele dużych miastach Chin, Tiencin spowija smog. Przez teren aglomeracji przechodzi aż 7 dróg szybkiego ruchu.

Atrakcje turystyczne w Tiencinie

Większość zabytków Tiencinu pochodzi z końca XIX i początku XX w. Zabytkowa architektura w Tiencinie jest europejska, ale nowoczesne budynki są typowe dla chińskich miast. Strefy poszczególnych europejskich nacji znajdują się na południe i zachód od dworca głównego oraz na południe od rzeki Hai. Tiencińskie Oko to 120-metrowy diabelski młyn zbudowany w 2008 r. nad mostem Yongle na rzece Hai. Kiedy go zbudowano był niższy tylko od podobnych konstrukcji w Londynie, Nanchang i Singapurze. Diabelski młyn Tiencinu ma 48 kapsuł, każda mieszcząca 8 pasażerów. Pełne okrążenie trwa pół godziny. Jest podświetlany w nocy. Działa od 9.30 do 21.30. Klasyfikuje się go jako jeden z bardziej charakterystycznych widoków Chin.

Inne atrakcje turystyczne Tiencinu to:

  • Muzeum Tiencińskie – budynek nawiązuje do kształtu łabędzia rozpościerającego skrzydła, posiada w swoich zbiorach 200 tys. eksponatów, ma powierzchnię 50 tys. m kw., Tianhou Gong – Świątynia Królowej Niebios, Dabei Yuan – Klasztor Wielkiego Miłosierdzia, Luzu Tang – Muzeum Buntu Bokserów, Dabeiyuan – Świątynia Wielkiego Współczucia, Park Wodny Tiencinu – popularna atrakcja turystyczna z ogrodem zoologicznym, Dom Porcelany – Muzeum Porcelany w Tiencinie, którego fasada jest ozdobiona kawałkami porcelany, dawny lotniskowiec radziecki Kijew – muzeum i park rozrywki.

    Na terenie aglomeracji znajduje się góra Panshan, Wielka Ściana Chuangyuan i fort Gagukou z czasów dynastii Qing.

    Z czego znany jest Tiencin?

    Ciekawostki związane z miastem Tianjin:

    • Metro w Tiencinie zostało zbudowane jako drugie (po Pekinie) metro w Chinach. Posiada sześć linii. W 2015 r. w mieście miała miejsce wielka eksplozja. Wywołane przez nią wstrząsy były odnotowane nawet przez centrum monitorowania trzęsień ziemi. Do wybuchu doszło w wyniku wypadku przemysłowego. W historii Tiencinu miała miejsce tzw. masakra tiencińska. Antykatolickie rozruchy wybuchły po skazaniu trójki Chińczyków, którzy przyznali się do porywania i sprzedawania dzieci do katolickiego sierocińca. W rozruchach spalono wiele katolickich instytucji, w tym katedrę tiencińską. Zginęło ok. 60 osób.

      Zobacz także:

      Autor: Adrian Adamczyk

      Źródło zdjęcia głównego: AerialPerspective Works/Getty Images

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości