Podróże

Kostaryka – kraina wulkanów. Z czego słynie Kostaryka i co warto tam zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kostaryka, Ameryka Środkowa

Kostaryka, kraj położony w Ameryce Środkowej, cieszy się rosnącą popularnością wśród turystów. Zawdzięcza to głównie pięknej przyrodzie, w tym rajskim plażom, a także pogodzie idealnej dla osób, które marzą o wygrzewaniu się na słońcu.

W państwie tym znajduje się ponad sto wulkanów, w tym kilka aktywnych, co jednak nie odstrasza podróżników. Niekiedy nawet stają się one celem wycieczek turystycznych. Co szczególnie warto zobaczyć w Kostaryce i kiedy najlepiej wybrać się do tego kraju?

Kostaryka – podstawowe informacje

Kostaryka leży w Ameryce Środkowej, graniczy z Panamą i Nikaraguą. Jej stolicą jest San José, a walutą Colón. Kraj ten leży nad Oceanem Spokojnym oraz Morzem Karaibskim, dlatego wielu turystów wybiera to miejsce ze względu na piękne plaże oraz kąpiele w wodach tych akwenów. Zachwyt budzi również egzotyczna roślinność i fauna. Co jednak nie oznacza, że kraj ten nie zadowoli miłośników zwiedzania zabytków. Jednym z głównych towarów eksportowych Kostaryki jest kawa, uznawana za jedną z najlepszych na świecie, dlatego wycieczką w te rejony zachwyceni będą wielbiciele tego aromatycznego napoju.

W Kostaryce średnia temperatura w ciągu całego roku wynosi ok. 26℃, a w najcieplejszych miesiącach należy spodziewać się ok. 32℃. Z kolei temperatura wody najczęściej oscyluje wokół 27℃, co czyni ją idealną dla amatorów kąpieli.

Warto również pamiętać, że Kostarykę najlepiej odwiedzać na początku roku, w czasie pory suchej. W pierwszych miesiącach jesieni lepiej unikać wyjazdu w te rejony, gdyż pora deszczowa mocno daje się wtedy we znaki.

Zobacz wideo: Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata

Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świataŹródło: Dzień Dobry TVN
Robert Szulc opowiedział w Dzień Dobry TVN o swojej podróży dookoła świata

Przyroda Kostaryki – parki narodowe i nie tylko

Głównymi atrakcjami Kostaryki są Parki Narodowe i rezerwaty, których znajduje się tam około czterdziestu. Jednym z najważniejszych miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć, jest Park Narodowy w Manuel Antonio znajdujący się ok. 4 godzin drogi od San José. Jest on szczególnie polecany osobom pragnącym odrobiny kontaktu z dziką przyrodą, jednak bez dużego doświadczenia, czy chęci na męczące wyprawy w głąb dżungli. W przyjemny sposób można tam podziwiać bogatą roślinność oraz zamieszkujące teren parku zwierzęta, w tym rozmaite gatunki ptaków, małpy czy rodzinę leniwców. Park zachwyca też białymi plażami i bliskością oceanu.

Ciekawe miejsca, idealne dla fanów ekoturystyki, znajdują się również w pobliżu stolicy Kostaryki. Można tam zobaczyć m.in. wciąż aktywny wulkan Arenal, do którego prowadzą zawieszone nad dżunglą mosty, zdecydować się na zjazd na linie z wodospadu, wziąć udział w górskich spływach lub zwiedzić jaskinie Venado, których obejrzenie nie powinno sprawić trudności nawet mało doświadczonym w tego typu wyprawach.

Miłośników przyrody zainteresuje też Park Narodowy Corcovado, największy w całym kraju. Można tam zaobserwować wiele gatunków zwierząt, w tym wieloryby i delfiny oraz tapiry, a także podziwiać wodospad La Llorona, czyli "Płaczka".

Kolejny interesujący punkt Kostaryki to Park Narodowy Tortugero, słynny głównie dzięki znajdującemu się tam lęgowisku żółwi morskich. Został założony właśnie w celu ochrony tych gadów. To jednak nie jedyna atrakcja tego miejsca, można tam bowiem zaobserwować wiele rodzajów egzotycznych ptaków, a także inne zwierzęta, w tym żaby, kajmany czy małpy, jak również obejrzeć z bliska niezwykle zróżnicowaną florę.

Kostaryka – ciekawe zabytki

Choć Kostaryka znana jest głównie z pięknej przyrody i tym właśnie przyciąga turystów, potrafi również zaskoczyć klimatycznymi miasteczkami oraz interesującymi zabytkami. Jednym z ciekawszych jest bazylika Nuestra Senora de los Angeles, czyli bazylika Matki Bożej od Aniołów, która znajduje się w miejscowości Cartago. Ta budowla w stylu bizantyjsko-kolonialnym, odrestaurowana w XIX w., jest najważniejszym miejscem pielgrzymek mieszkańców całego kraju. Inną lubianą przez turystów atrakcją jest Teatro Nacional Costa Rica, czyli Teatr Narodowy Kostaryki wybudowany pod koniec XIX w. Jest on interesującym miejscem również dla melomanów, odbywają się tam bowiem koncerty Narodowej Orkiestry Symfonicznej.

Poza stolicą Kostaryki warto zobaczyć też inne miasto, Cartago, szczególnie ruiny kościoła św. Jakuba Apostoła oraz przejść się po utworzonym wokół nich parku. Sama miejscowość nazywana jest zresztą centrum religijnym Kostaryki. Dlatego można tam zobaczyć nie tylko ruiny innych kościołów, lecz także dobrze zachowane miejsca kultu, w tym bazylikę Matki Boskiej Anielskiej.

Kostaryka – stolica kawy

Pochodząca z Kostaryki kawa uchodzi za jedną z najlepszych na świecie. Nic zatem dziwnego, że wielu turystów marzy o zobaczeniu miejsca jej uprawy na własne oczy. Wiele biur podróży organizuje nawet wycieczki ukierunkowane właśnie na poznawanie sekretów pochodzenia niezwykłych ziaren. Istnieje jednak również możliwość wybrania się na plantację na własną rękę. Szczególnie popularna wśród turystów jest kostarykańska Doka Coffee Estate, gdzie można zobaczyć proces powstawania tego uwielbianego przez miliony ludzi napoju od samego początku jego tworzenia.

Kostaryka to niezwykłe miejsce, które potrafi zauroczyć niemal każdego podróżnika. Jednak najlepiej przekonać się o tym na własne oczy!

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: John Coletti/Getty Images

Pozostałe wiadomości