Podróże

Ciekawostki o parku Yellowstone. Co warto tam zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Park Yellowstone

Yellowstone to najstarszy park narodowy na świecie. Powierzchnia Yellowstone bliska jest powierzchni całego Cypru. To niezwykłe miejsce, w którym środowisko naturalne prezentuje się dokładnie tak jak przed wiekami. Co warto o nim wiedzieć?

Gejzery i kolorowe jeziora Yellowstone co roku przyciągają ponad 3 miliony turystów. Górzysty i gęsto zalesiony Park Narodowy Yellowstone oferuje możliwość zobaczenia mnóstwa dzikich gatunków zwierząt i roślin. Drzewa w parku są odporne na ogień, a niektóre gejzery wybuchają z dokładnością co do minuty. Ciekawostek związanych z Yellowstone jest wiele i z pewnością słusznie przyciąga on kolejnych głodnych wrażeń turystów.

Yellowstone – najstarszy park narodowy na świecie

Podobno kiedy na początku XIX wieku europejski podróżnik John Colter opisywał swoje wrażenia z pobytu na terenie Yellowstone, nikt mu nie wierzył. Perspektywa kolorowych gór, kanionów z wodospadami, wielkich połaci lasów, których drzewa mają niezwykle grubą korę, wybuchających rytmicznie gejzerów i tworzących się przy nich tęczowych źródeł, kolorowych jezior Yellowstone zdawała się zbyt trudna do uwierzenia. John Colter prawdopodobnie nie otrzymał zasłużonych gratulacji – zmarł niedługo po wyprawie, w 1813 roku. Pół wieku później amerykańska ekspedycja dowiodła, że słowa, którymi Colter opisywał Yellowstone, całkowicie odwzorowywały ten niesamowity region świata.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Dostrzeżenie oryginalnego klimatu, flory i fauny regionu zaowocowało powstaniem Parku Narodowego Yellowstone. Yellowstone to najstarszy park narodowy na świecie – powstał już w 1872 roku. Zakazano wówczas osiedlania się na terenie parku oraz eksploatowania jego flory i fauny. Nielegalne stało się więc zbieractwo i łowiectwo.

Powierzchnia parku Yellowstone obejmuje obszar ponad 9 tysięcy km kw. (na terenie stanów Wyoming, Montana i Idaho). Yellowstone stanowi przykład doskonałego zakonserwowania natury bez wpływu działalności człowieka. Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze, odległość do najbliższego dużego miasta, Salt Lake City, wynosi ponad 400 km. Na terenie parku i w jego pobliżu nie spotkamy żadnych większych osad, a gdyby nie turyści odwiedzający park (rocznie ok. 3 milionów samych Amerykanów), można byłoby odnieść wrażenie, że jest tam całkowicie pusto.

Po drugie, idealnie zachowane środowisko naturalne Yellowstone to także zasługa tego, że w pobliżu nie wykryto złóż jakichkolwiek metali szlachetnych lub surowców energetycznych. XIX-wieczna gorączka złota, która powodowała masowe migracje i zakładanie nowych osad, z powyższych powodów niejako ominęła Yellowstone i sąsiednie obszary. Wkraczając na teren parku, mamy zatem autentyczne wrażenie dzikości tego obszaru i możemy obserwować przyrodę identyczną z tą, jaka była tu wiele wieków wcześniej. O niezwykłości tego obszaru świadczy fakt, że Park Narodowy Yellowstone w 1978 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO.

Park Narodowy Yellowstone – zwierzęta

Można spotkać się z głosami mówiącymi, że Yellowstone to region niczym z westernu. Jest skalisty, zalesiony, gęsto pokryty gejzerami. Yellowstone to jednak także zwierzęta i to niezwykle interesujące. W najstarszym parku narodowym świata możemy spotkać wiele gatunków zwierząt, takich jak pumy, niedźwiedzie (czarne i grizzly), rosomaki, łosie, lisy, kojoty, rysie, bobry, wilki i wapiti.

Nie brakuje również symbolu Stanów Zjednoczonych – bielika amerykańskiego. Oczywiście zwiedzając Yellowstone, z pewnością natrafimy na duże stada bizonów amerykańskich, czyli – w pewnym sensie – amerykańskich żubrów, które są jednak dwukrotnie większe od swych europejskich krewniaków. W parku żyje 25-tysięczna populacja bizonów, które nie boją się już turystów i często… blokują drogi przejazdowe.

Park Narodowy Yellowstone – rośliny

Kolejną niezwykłą atrakcją Yellowstone są rośliny. W wielu miejscach spotkamy je w żółtych, pomarańczowych i innych pastelowych kolorach. Wynika to oczywiście ze składu chemicznego gleby, niemniej jednak robi to niesamowite wrażenie na każdym, kto przechadza się wokół tak melancholijnie i estetycznie ubarwionych roślin. Inną zaskakującą cechą parku jest gęstość pokrywy leśnej – cztery piąte Yellowstone stanowią lasy. Wiele drzew to pirofity, co oznacza, że są odporne lub częściowo odporne na ogień. Ze względu na trudne warunki glebowe i licznie występujące gejzery drzewa w Yellowstone wykształciły niezwykle grubą korę, która je chroni.

Ciekawostki o parku Yellowstone – zwiedzanie

Oczywiście nie tylko flora i fauna zasługują na zainteresowanie w parku Yellowstone. Atrakcją parku jest między innymi historyczny fort wojskowy (Fort Yellowstone), który obecnie ma status Narodowego Pomnika Historii USA. Będąc w Yellowstone, należy też zobaczyć największy aktywny gejzer Old Faithful, który wybucha dokładnie 17 razy dziennie, mniej więcej co 70 minut. Co ciekawe, pod powierzchnią parku Yellowstone znajdują się ogromne złoża lawy, zdolne do zalania całego Wielkiego Kanionu.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Ed Freeman/Getty Images

Pozostałe wiadomości