Podróże

Wyspa Jeju, Korea - jakie ciekawe miejsca warto tam zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamski

Wyspa Jeju (Czedżu) należy do Korei Południowej i jest zlokalizowana na południe od jej wybrzeża. Wyróżnia się unikatową kulturą i tradycjami, a także piękną przyrodą, przez co stanowi ogromną atrakcję dla turystów. Co warto zobaczyć podczas wizyty na Czedżu?

Wyspa Jeju w Korei powstała ok. 2 mln lat temu, a jej wygląd został ukształtowany przez erupcje wulkanów w kenozoiku. Na przestrzeni lat miejsce to nosiło różne nazwy, jednak obecnie znane jest światu właśnie jako Czedżu. Jego cechą charakterystyczną jest odmienna kultura, która wynika z odizolowania wyspy od reszty kraju. Dzięki temu odosobnieniu mieszkańcy Jeju wytworzyli swoje własne tradycje i legendy, które do dziś rozpalają wyobraźnie przyjezdnych.

Mroczna historia Czedżu

Choć wyspa Jeju w Korei Południowej zachwyca rajskimi krajobrazami, warto wiedzieć, że miejsce to ma także swoją ciemną historię. Jego mieszkańcy przez długie lata byli izolowani od reszty kraju. Jeszcze na początku XX wieku obywatele Czedżu byli uważani przez Koreańczyków za cudzoziemców. Polityka asymilacyjna jest więc tam stosunkowo nowym rozwiązaniem.

Najciemniejszą kartą historii wyspy Jeju jest jednak czas po II wojnie światowej, kiedy Korea uwolniła się spod japońskiego jarzma, a także podzieliła się na część północną i południową. Na fali tych wydarzeń w 1948 r. na Czedżu wybuchło powstanie zwrócone przeciwko wyborom, którego organizatorami były siły ONZ. Liderzy walki chcieli w ten sposób sprzeciwić się dalszym podziałom, jednak miało to wyjątkowo tragiczne skutki. Rząd brutalnie stłumił powstanie. Szacuje się, że życie straciło między 14 tys. a 30 tys. mieszkańców wyspy Jeju, a duża część wsi znajdujących się na jej terenie została zrównana z ziemią.

Historia tych wydarzeń przez długi czas była owiana milczeniem. Dopiero w 2006 r. rząd Korei Południowej przeprosił za swój udział w krwawych walkach.

Rajskie plaże na Czedżu

Współcześnie koreańska wyspa Czedżu przyciąga turystów z całego świata, a jej obszar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2007 r. Jedną z głównych zalet wyspy jest wspaniała natura, dzięki której Jeju bywa nazywana Hawajami Korei Południowej.

Osoby, które marzą o spokojnym wypoczynku, mogą wybrać się na jedną z plaż na wyspie Jeju. Stanowią one doskonałe miejsce do spacerów, obserwowania przyrody, a także opalania się. Można podziwiać tam niesamowite widoki - lazur wody doskonale współgra z wulkanicznymi skałami, a jasny piasek nadaje dodatkowego kontrastu. Do najbardziej znanych plaż należą m.in. Yongmeori Beach, Hamdeok Beach czy Hyeopjae Beach.

Wyspa Jeju - atrakcje

Niewątpliwą atrakcją wyspy Jeju jest jej najwyższy punkt, czyli uśpiony wulkan Halla-san, wznoszący się na wysokość 1950 m n.p.m. Na jego szczycie można podziwiać wulkaniczne jezioro Baengnokdam, którego nazwa oznacza "miejsce, gdzie chodzi pić biały jeleń". Według lokalnej legendy na Halla-san zstępowały ludzkie dusze, które dosiadały białe jelenie i jeździły na nich naokoło jeziora.

Wokół wulkanu na wyspie Jeju rozpościera się park narodowy. To wspaniałe miejsce pełne cudów natury, w tym różnorodnej fauny i flory. Na jego terenie znaleźć można wiele szlaków turystycznych, dlatego też warto wybrać się tam na wycieczkę.

Ważnym miejscem na Czedżu jest również Manjanggul, czyli piękna jaskinia o długości prawie 9 km, stanowiąca jeden z najdłuższych kanałów wulkanicznych na świecie. W jej wnętrzach można podziwiać zjawiskowe stalaktyty i stalagmity, a także węglanowe naloty.

Oryginalną atrakcją i ciekawostką wyspy Jeju są ogromne rzeźby, czyli tzw. "kamienne dziadki". W dalekiej przeszłości były one jedynie niepozornymi bryłami, które powstały w wyniku erupcji wulkanu. Dopiero w XVIII w. mieszkańcy Czedżu zaczęli nadawać im ludzkie formy, a celem rzeźb było odstraszanie od wyspy nieproszonych gości.

Na obrzeżach głównego miasta Czedżu można także zobaczyć ciekawe wieżyczki, czyli tzw. Bangsatap. Zbudowane są z kamieni i charakteryzują się delikatnie szpiczastym kształtem. Pełniły one ważną rolę dla mieszkańców wyspy Jeju, miały chronić przed pechem i zapewniać dostatek.

Wyspa Jeju w Korei słynie też z interesujących muzeów. Warte odwiedzenia jest m.in. Muzeum Narodowe, w którym można zapoznać się z historią Czedżu oraz Muzeum 4.3, które nawiązuje do krwawej historii wyspy. Wśród nietypowych obiektów znajdują się z kolei Muzeum Pluszowego Misia, a także O’Sulloc Tea Museum poświęcone zielonej herbacie.

Wyspa Jeju - ciekawostki

Co ciekawe, wyspa Jeju stanowi znany kierunek podróży koreańskich nowożeńców, co związane jest z obecnością pewnego ekscentrycznego miejsca. Mowa tu o parku tematycznym Love Land przedstawiającym erotyczne rzeźby i instalacje. Na miejscu można zobaczyć aż 140 posągów prezentujących różnorodne pozycje seksualne. Oprócz tego organizowane są tam tematyczne wykłady.

Ciekawostką związaną z Czedżu jest także pozostałość po panującej tam kulturze matriarchatu, w której to kobiety zapewniały rodzinom pożywienie. Tzw. haenyeo, czyli "kobiety morza", nurkowały w poszukiwaniu podwodnych stworzeń, m.in. ostryg, małży, ośmiornic czy jeżowców. Choć tradycja połowów powoli zanika, wciąż można spotkać przedstawicielki haenyeo, które nazywane są ostatnimi syrenami.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Połączył podróże z treningami

Połączył podróże z treningami
Połączył podróże z treningami Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamski

Źródło zdjęcia głównego: Standing dongyun/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości