Podróże

Wyprawy górskie dla początkujących – strój i wyposażenie

Podróże

Turyści na górskim szlaku w Tatrach

Górskie wędrówki to popularny sposób na aktywny wypoczynek. Świeże powietrze i piękne widoki łatwo rekompensują trud związany ze wspinaczką. Warto jednak pamiętać, że góry mogą być niebezpieczne, a do wyruszenia na szlak trzeba się odpowiednio przygotować.

Każdy, kto szykuje się do swojej pierwszej wędrówki, powinien mieć świadomość, że góry potrafią być nieprzewidywalne. Jeszcze przed opuszczeniem domu należy koniecznie przygotować plan wyprawy w góry – wyznaczyć trasę do pokonania, sprawdzić lokalizację schronisk oraz karczm, w których przewidywany jest odpoczynek. Warto także na bieżąco śledzić prognozy pogody.

“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej
“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Wyprawy wysokogórskie – odpowiednie buty

Przygotowując się na wyprawy górskie (w Polsce czy zagranicą), w pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie buty.

Pogoda na dużych wysokościach potrafi być bardzo zmienna. W ciągu kilku minut rozpętać może się ulewa lub burza. W najwyższych partiach gór nawet latem może znajdować się śnieg. Na szlakach natrafić można na niebezpieczne błoto. Wysokiej jakości buty do wypraw górskich i trekkingowych powinny poradzić sobie ze wszystkimi z tych przeciwności.

Dodatkowo, buty muszą być wygodne i wykonane z oddychających materiałów. Nie mogą obcierać stóp, ponieważ nawet najmniejszy ucisk może przyczynić się do powstania bolesnych otarć czy odcisków, które utrudnią wędrówkę.

Najbardziej polecane są modele, które sięgają za kostkę. Tego typu buty stabilizują staw skokowy, który podczas wędrówki górskiej wyjątkowo narażony jest na kontuzje.

Jak ubrać się na wyprawę w góry?

Wyprawa w góry zawsze wymaga zabrania ze sobą zapasu ciepłych ubrań. Nawet jeżeli wycieczka planowana jest na miesiące letnie, trzeba pamiętać, że pogoda w wysokich rejonach zmienia się jak w kalejdoskopie. Na wyprawę koniecznie należy zabrać płaszcz lub kurtkę przeciwdeszczową.

Dobrym pomysłem jest spakowanie do plecaka kilku dodatkowych par skarpetek. Na wypadek deszczu będzie można zmienić przemoczoną parę na suchą. Zdecydowanie podniesie to komfort i bezpieczeństwo wędrówki.

Planując wypad podczas zimnych miesięcy, należy dokładnie przemyśleć, jak ubrać się na wyprawę w góry zimą. Podstawą powinny być termiczna bielizna, nieprzemakalne spodnie oraz kurtka.

Wyprawy w góry - co zabrać do plecaka?

Absolutną koniecznością, zarówno podczas grupowej, jak i samotnej wyprawy w góry, jest zabranie odpowiedniej ilości jedzenia, wody oraz ubrań i bielizny na zmianę. Niezbędnym elementem jest także apteczka turystyczna, w której powinny znaleźć się:

  • Środki opatrunkowe – bandaże, opaski uciskowe, kompresy plastry, woda utleniona, paski do zamykania ran, a także zapinki do bandaży,
  • Leki – na przeziębienie, przeciwbólowe, na dolegliwości żołądkowe, na oparzenia, alergię.

Ponadto do plecaka warto spakować:

  • Latarkę – niezbędna, zwłaszcza jeżeli wędrówka ma mieć miejsce po zmroku. Amatorom wystarczyć powinna zwykła, niedroga latarka. Osoby, które planują na swojej trasie wysokie podejścia, powinny zainwestować w wysokiej jakości latarki czołowe. Dzięki mocnym żarówkom diodowym oświetlają one drogę nawet na dystansie pół kilometra. Co więcej, nie wymagają używania rąk, co jest szczególnie ważne podczas stromych odcinków lub wspinaczki.
  • Powerbank – osoby początkujące nie powinny wybierać się w góry bez telefonu komórkowego. W razie zgubienia się lub wystąpienia jakiejkolwiek nagłej sytuacji, możliwość kontaktu ze światem może nawet uratować życie. Niestety smartfony mają to do siebie, że ich baterie nie są zbytnio wytrzymałe. Aby nie dopuścić do rozładowania się telefonu, warto zabrać ze sobą powerbank, czyli przenośną ładowarkę. Urządzenie o przeciętnej mocy (ok. 7 500 mAh) powinno umożliwić 2–4 pełne naładowania smartfonu.
  • Grzałkę do wody – w górskich schroniskach często nie ma dostępu do ciepłej wody. Elektryczna grzałka może być jedynym sposobem na to, by przygotować herbatę lub kawę, gorący posiłek lub po prostu ciepłą wodę, w której będzie można się umyć. Grzałki różnią się od siebie mocą, która przekłada się na tempo grzania wody. Najtańsze modele można kupić już za zaledwie kilka złotych.
  • GPS – aby nie zużywać cennej baterii w telefonie, można zaopatrzyć się w lokalizator GPS, który wskaże trasę do wybranej lokalizacji, a następnie przedstawi instrukcje powrotu. Szczególnie cenne może okazać się urządzenie, które dodatkowo wyposażone jest w wysokościomierz i prędkościomierz.
  • Mapę papierowa – warto ją mieć, nawet pomimo dostępu do smartfonu i urządzenia GPS. Papierowa mapa może okazać się jedynym sposobem na wyznaczenie dalszej trasy, w sytuacji, gdy elektroniczne sprzęty zawiodą – wyczerpią się ich baterie lub po prostu stracą zasięg (co w górach nie jest sytuacją niespotykaną).

Górskie wyprawy mogą być ciekawym i inspirującym doświadczeniem. Przed wyruszeniem w góry należy jednak odpowiednio się zabezpieczyć i przygotować na każdą okoliczność.

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości