Malezja – zabytki, bogactwo kulturowe i niezwykłe atrakcje. Co może zaoferować turystom?

Autor:
Adrian
Adamczyk

Malezja to kraj leżący w Południowo-Wschodniej Azji. Jej większa część położona jest na Półwyspie Malajskim, gdzie graniczy ona z Tajlandią. Pozostałe terytorium Malezji znajduje się na wyspie Borneo, której fragmenty należą do Indonezji i Brunei.

Stolica Malezji, Kuala Lumpur, przez swoją nowoczesność mocno kontrastuje z innymi częściami kraju zachwycającymi egzotyczną przyrodą. Dlatego na jej tereny ściągają turyści oczekujący zupełnie innych wrażeń, w tym pięknej natury, zachwytu współczesną architekturą, a także poznania innej kultury.

Malezja – czym może zaskoczyć podróżnika?

Część świata, w której położona jest Malezja, kojarzona jest głównie z egzotycznymi krajobrazami, a także bogatą kulturą miejscowej ludności. Osoby, które nastawiają się właśnie na tego typu atrakcje, nie będą zawiedzione. Jednak Malezja oferuje znacznie więcej! Sama stolica kraju, Kuala Lumpur, to niezwykła mieszanka zdumiewających drapaczy chmur oraz islamskich budowli, gdyż to właśnie ta religia jest dominująca w państwie. Nie oznacza to jednak, że kobiety muszą tam szczelnie zakrywać swoje ciało. Takie reguły obowiązują wyłącznie podczas zwiedzania meczetów, natomiast na ulicach Malezji można zauważyć dość dużą dowolność w wyborze stroju przez płeć piękną.

Podróżnicy i ich niezwykłe wyprawy

Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Ważną wskazówką dla turystów może być również fakt, że mieszkańcy Malezji uważają wskazywanie kogokolwiek palcem za wyjątkowo obraźliwe. Jeśli mimo wszystko podróżnik ma potrzebę uczynienia tego gestu, powinien użyć całej dłoni lub kciuka. Zaskoczyć może także wielonarodowość tego miejsca. Na ulicach widać bowiem nie tylko Malajczyków, lecz także wielu Hindusów czy Chińczyków. Niekiedy można natknąć się nawet na mnichów buddyjskich.

Zabytki Malezji – co warto zwiedzić?

Jak w wielu islamskich krajach, jednymi z najpiękniejszych budowli w Malezji są liczne meczety. Do wartych zobaczenia miejsc z pewnością zaliczyć można Masjid Negara, czyli znajdujący się w Kuala Lumpur Meczet Narodowy. Ta ogromna budowla o równie zachwycającym gmachu, jak i wnętrzu, powstała w roku 1965 na cześć odzyskania przez kraj niepodległości. Zachwyt wzbudzi także niezwykły, liczący trzy kondygnacje, Pałac Istana Iskandariah położony w mieście Kuala Kangsar. Jego nazwa wywodzi się od sułtana Iskandara Szacha, który zlecił wykonanie budynku. Nie można również nie zobaczyć pięknej wyspy Penang, którą określa się niekiedy mianem Perły Orientu. Można tam znaleźć liczne miejsca kultu, nie tylko meczety, lecz także kościoły katolickie i świątynie hinduistyczne oraz buddyjskie. Miejscem szczególnie wartym odwiedzenia jest również znajdujący się na wyspie pałac Blue Mansion. Niegdyś należący do bogatego kupca, Cheonga Fatta Tze, dziś udostępniony jest dla turystów z całego świata. Miłośnicy zabytków będą też zachwyceni Malakką. Miasto to również obfituje w świątynie muzułmańskie i hinduistyczne, jednak szczególną uwagę warto zwrócić na chińskie budowle sakralne. Znajduje się tam również ogromna chińska nekropolia. Z kolei wielbiciele poznawania historii odmiennych kultur będą zachwyceni znajdującym się w malezyjskiej części Borneo, a dokładnie w mieście Kota Kinabalu, Muzeum Sabahu. Nie można także ominąć pobliskiego Sabah Heritage Village, osady złożonej z sześciu domków, z których każdy wykonany został przez inne plemię. Coś ciekawego czeka również na osoby, które gustują w znacznie bardziej nowoczesnej architekturze. W stolicy Malezji znajdują się bowiem dwie najwyższe bliźniacze wieże na świecie, Petronas Tower.

Przyroda Malezji

Dominującą roślinnością w Malezji są lasy równikowe, w których spotkać można wiele gatunków zwierząt, w tym egzotyczne ptaki, gibony, tapiry, orangutany, tygrysy, a nawet malajskie niedźwiedzie. Kraj ten obfituje też w parki narodowe. Jednym z najpopularniejszych jest Taman Negara. To miejsce wyjątkowo przyjazne dla turystów, dżunglę przecina bowiem wiele ścieżek, dzięki czemu nie trzeba mozolnie przedzierać się przez bujną roślinność, za to z powodzeniem można podziwiać dziką przyrodę. Najlepiej jednak, szczególnie w przypadku początkujących poszukiwaczy wrażeń, wybrać się tam z przewodnikiem. Niesamowitym miejscem, łączącym w sobie kulturę z naturą, są też jaskinie Batu pełniące funkcję hinduistycznej świątyni. Nie mniej niż zdobione rzeźby zachwyca tu bowiem niezwykłe położenie miejsca wśród skał. Nie sposób też nie zwrócić uwagi na licznie występujące w tym miejscu makaki, które można karmić dostępną na terenie kompleksu karmą. Lepiej jednak nie zapomnieć o zamknięciu torby czy plecaka, do którego przyzwyczajona do ludzi małpka chętnie zajrzy i zabierze to, co akurat wpadnie jej w oko. Inną ciekawą propozycja jest zwiedzenie malowniczej wyspy Langkawi, a szczególnie obejrzenie jej rajskiej plaży, Tanjung Rhu. Wielu turystów chętnie korzysta również z tamtejszego Sky Bridge, czyli rodzaju mostu, na którym podróżnicy poruszają się sunącymi wysoko nad powierzchnią ziemi wagonikami, z których można podziwiać pobliskie tereny w całej ich okazałości. Malezja to zdecydowanie miejsce niezwykłe, które ma dużo do zaoferowania odwiedzającym je turystom. Dzięki niezwykłej różnorodności tego kraju praktycznie żaden podróżnik nie wyjeżdża z niego zawiedziony.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: chain45154/Getty Images

Pozostałe wiadomości