Podróże

Atrakcje Włocławka: co warto zobaczyć w dawnej stolicy Kujaw?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Włocławek

Włocławek to jedno z najstarszych polskich miast i jednocześnie historyczna stolica Kujaw. Leży nad Wisłą i jest otoczone rozległymi lasami. Oprócz licznych ścieżek spacerowych znajduje się tu wiele historycznych obiektów. Dowiedz się więcej o atrakcjach Włocławka.

Włocławek: atrakcje kujawskiego miasta

Muzeum Historii Włocławka W Muzeum Historii Włocławka, czyli jednym z oddziałów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, można zobaczyć zbiory przedmiotów odkrytych podczas wykopalisk archeologicznych i eksponaty z okresów późniejszych, aż do zakończenia II wojny światowej. Wiele wyrobów pochodzi z epoki średniowiecza. Do szczególnie interesujących eksponatów należy pochodząca z X wieku czara włocławska, która była prawdopodobnie kielichem mszalnym. Uwagę przyciąga także sam budynek muzeum, będący barokową kamienicą.

Park im. Henryka Sienkiewicza we Włocławku Popularny w tym mieście park Sienkiewicza powstał pod koniec XIX wieku i jest usytuowany w północno-zachodniej części Włocławka, a dokładnie – przy katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Obecnie rośnie w nim około 65 gatunków drzew i 39 gatunków krzewów. Do charakterystycznych elementów parku należy także stojące w centrum popiersie Henryka Sienkiewicza oraz wyrzeźbiony, dwumetrowy globus.

Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Znajdująca się we Włocławku gotycka bazylika katedralna należy do najstarszych tego typu budowli w Polsce. Powstała ok. 1340 roku, a sama neogotycka kaplica była wzorowana na tej znajdującej się na Wawelu. Wewnątrz bazyliki można zobaczyć piękne polichromie oraz jeden z najstarszych w Polsce gotyckich witraży. Co więcej, zwiedzający mogą podziwiać Tron Eucharystyczny z 1744 roku, na którym stoi wyrzeźbiony pelikan – średniowieczny symbol Chrystusa.

Pałac Mühsama Co jeszcze warto zobaczyć we Włocławku? Na pewno Pałac Mühsama, który zbudowano w stylu eklektycznym. Obiekt powstał pod koniec XIX wieku, a poszczególne jego elementy inspirowane są francuskim renesansem. Autorem projektu był prawdopodobnie Antoni Olszakowski, właścicielem zaś – Hugon Mühsama, który również założył tutejszą fabrykę maszyn rolniczych.

Włocławek: atrakcje dla dzieci

Włocławek wyróżnia się tym, że ze względu na ilość dostępnych rozrywek jest doskonałym miejscem na urlop z maluchami. Sprawdź, jakie można znaleźć atrakcje dla dzieci we Włocławku.

Park trampolin we Włocławku Park trampolin należy do najwspanialszych atrakcji dla dzieci we Włocławku. Na jego terenie znajduje się pięć tras o różnym stopniu trudności. Z niebieskiej mogą korzystać już małe dzieci, mające więcej niż 120 cm wzrostu. Inne trasy są przeznaczone dla nieco starszych i wyższych maluchów. Co więcej, doskonale mogą się tutaj bawić także i dorośli. Koszt biletu wynosi 10–25 zł.

Jezioro Czarne we Włocławku Okolice Jeziora Czarnego we Włocławku to idealne miejsce na relaks, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. Mieści się tutaj Wake Park, gdzie można nauczyć się podstaw wakeboardingu, wypożyczyć kajak lub łódkę, a także po prostu odpocząć. Niektóre z rozrywek na terenie Wake Parku są całkowicie darmowe, za inne trzeba zapłacić.

Centrum Zabaw "Rio" – sala zabaw we Włocławku Jeśli szukasz rozrywki dla dzieci we Włocławku, koniecznie odwiedź to miejsce. Sala zabaw, czyli Centrum Zabaw "Rio", to obiekt, który przypadnie do gustu najmłodszym turystom. Tor samochodzikowy, basen z piłeczkami, labirynty i tory przeszkód – to tylko niektóre z oferowanych atrakcji dla dzieci w tym miejscu. Podczas gdy maluchy się bawią, dorośli mogą np. pograć w piłkarzyki. Wejście na teren obiektu kosztuje 16 zł w dni robocze i 18 zł w weekendy.

Kubuś – Dziecięca Kraina To kolejne miejsce, które zachwyci dzieci. W "Kubusiu" pracują wykwalifikowani animatorzy, którzy organizują zabawy dla dzieci i rodziców (podkreśla się tu wagę kontaktu z dorosłymi). Wiele z tych gier ma charakter edukacyjny. Najmłodsi mają tu do wyboru wiele zabawek, mogą także poznać nowych przyjaciół, podczas gdy ich opiekunowie będą odpoczywali w znajdującej się tutaj kawiarni.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Z wizytą w gdańskim ZOO

Z wizytą w gdańskim ZOO
Z wizytą w gdańskim ZOO

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości