Podróże

Wigierski Park Narodowy – co warto w nim zobaczyć?

Podróże

Aktualizacja:
iStockphotomariusz_prusaczyk/Getty Images

Wigierski Park Narodowy to jedno z najciekawszych miejsc na zielonej mapie Polski. Nie brakuje tu pięknych krajobrazów oraz bujnej fauny i flory. Co trzeba o nim wiedzieć i dlaczego warto odwiedzić Wigierski Park Narodowy?

Ten położony na północnym skraju Puszczy Augustowskiej obszar jest jednym z największych parków narodowych w Polsce. Został powołany w 1989 roku, a na celu ma nie tylko ochronę natury, lecz także walorów kulturowych, architektonicznych i historycznych. Obecnie Wigierski Park Narodowy zajmuje ponad 15 hektarów lasów, jezior i gruntów rolniczych, a na jego terenie można znaleźć kilka tysięcy gatunków roślin i kilkaset gatunków zwierząt. Park Wigierski to także silnie rozwinięty obszar pod kątem turystyki. Na jego terenie znajduje się wiele szlaków pieszych, rowerowych i kajakowych. Uznawany jest za jeden z najpiękniejszych, najbogatszych i najbardziej zróżnicowanych obszarów zielonych w kraju.

Logo Wigierskiego Parku Narodowego

Odwiedzając Wigierski Park Narodowy, warto zwrócić uwagę na jego logo – koło, w którym znajduje się symbol parku, czyli bóbr na tle jeziora Wigry. Z prawej strony rysunku zaznaczono kierunek północny, a wokół pierścienia na zielonym tle wypisano nazwę parku. Bóbr nie bez powodu jest symbolem Wigierskiego Parku Narodowego. W tutejszych lasach mieszka około 250 osobników gatunku, co czyni park jednym z największych skupisk bobrów w Polsce. Najwięcej z nich mieszka u ujścia rzeki Czarnej Hańczy, wpadającej do Jeziora Wigierskiego.

Zwierzęta w Wigierskim Parku Narodowym

Park Wigierski może pochwalić się bardzo bogatą fauną. Na jego terenie mieszka około 45 gatunków ssaków, 205 gatunków ptaków, 300 gatunków kręgowców, 12 gatunków płazów oraz 5 gatunków gadów. Wiele spośród tych stworzeń to zwierzęta chronione. Wigierski Park Narodowy obejmuje szczególną opieką m.in. wilki, rysie, bobra europejskiego, gacka brunatnego (nietoperz), zająca bielaka czy gronostaja. Ponad 82% mieszkających w parku kręgowców (około 244 gatunków) podlega ochronie gatunkowej. Wśród stworzeń objętych ochroną zdecydowanie największą grupę stanowią ptaki (185 gatunków) oraz ssaki (37 gatunków). Pozostałe gatunki należą do gromady płazów i gadów. Zwierzęta Wigierskiego Parku Narodowego to także liczne skupiska ryb. W miejscowości Tartak znajduje się specjalna wylęgarnia tych stworzeń, która ma na celu zarybianie wód parku. Żyją tam takie ryby jak sielawy, sieje i szczupaki.

Rośliny Wigierskiego Parku Narodowego

Ciekawostką na temat Wigierskiego Parku Narodowego jest fakt, że występuje w nim aż 22 gatunków storczyków (w tym dwa zagrożone wyginięciem – miodokwiat krzyżowy oraz kukuczka kapturkowata). W latach 2003–2004 rozpoczęto realizację projektu polegającego na przesiedleniu kilkudziesięciu okazów storczyków z ich macierzystych stanowisk w nowe miejsca oraz wykupieniu kolejnych prywatnych gruntów, na których znaleźć można było skupiska kwiatów z rodziny Orchidaceae. Oprócz storczyków rośnie tam około 800 gatunków roślin naczyniowych, ponad 200 gatunków mchów i wątrobowców oraz blisko 300 gatunków porostów. Wśród roślin Wigierskiego Parku Narodowego aż 75 okazów objętych jest ochroną gatunkową, z czego 61 ochroną ścisłą, a 14 częściową. Do roślin chronionych zalicza się m.in. sasankę otwartą, lilię złotogłową, grzybienie białe czy rosiczkę okrągłolistną.

Co warto zobaczyć w Wigierskim Parku Narodowym?

Oprócz przepięknej fauny i flory na Wigrach znaleźć można także inne atrakcje. Wigierski Park Narodowy ma do zaoferowania bardzo wiele rozrywek, dlatego na jego zwiedzenie lepiej przeznaczyć więcej czasu niż dzień czy dwa. Wizytę warto rozpocząć od zobaczenia Muzeum Wigier w Starym Folwarku. Dzięki niemu można poznać historię całego regionu oraz dowiedzieć się więcej na temat zwierząt i roślin występujących na terenie parku. W okolicy znajduje się wiele zabytkowych obiektów sakralnych, kościołów i kapliczek. Jednym z nich jest pokaźnych rozmiarów Pokamedulski Klasztor Wigierski. Zachwyca nie tylko architektura i wnętrza obiektu, lecz także ciekawa historia związana z zamieszkującymi go niegdyś kamedułami. Piękną naturę parku podziwiać można podczas pieszych wędrówek, wycieczek rowerowych bądź też w czasie podróży kajakiem lub żaglówką. Tereny zwiedza się też Wigierską Kolejką Wąskotorową, która stanowi ciekawą atrakcję zwłaszcza dla najmłodszych turystów. Mierząca 10 kilometrów trasa kolejowa wiedzie przez malownicze zakątki Puszczy Augustowskiej. Niewątpliwą atrakcją Wigierskiego Parku Narodowego są także tamtejsze jeziora, które zajmują aż 18% jego powierzchni. Nad ich brzegami znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe, plaże, przystanie żeglarskie i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Szczególnie rozwinięte jest tam żeglarstwo i kajakarstwo.

Zobacz też:

Oto najlepsi blogerzy turystyczni w Polsce. Przyjechali z Malty, by odkryć piękno Podkarpacia

Towarzystwo Cyklistów i Motocyklistów miało się bezpowrotnie zamknąć. "Groziła za to kara śmierci"

W środku pandemii planuje odwiedzić 4 kontynenty. "Chcę pokazać, jak zmienił się świat i ludzie"

Zobacz wideo: Rowerem dojedzie wszędzie

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości