Podróże

Wałbrzych i okolice – atrakcje turystyczne i ciekawostki

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Moment RFHenryk Sadura/GettyImages

Wałbrzych to miasto o przebogatej historii. To tu mieszkali reprezentanci wielkich rodów arystokratycznych, m.in. księżna Daisy, ciotka Winstona Churchilla. To tutaj również, podczas II wojny światowej, swoją siedzibę mieli hitlerowcy. Dowiedz się więcej o historii i atrakcjach Wałbrzycha.

Atrakcje Wałbrzycha

Zamek Książ w Wałbrzychu Znany zamek w Wałbrzychu należy do największych tego typu budowli w Polsce i Europie. Dawniej określano go mianem "perły Śląska" oraz "zamku z bajki". Umiejscowiony na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego wyróżnia się nie tylko wspaniałą architekturą, ale i doskonałym położeniem. Usytuowany jest na skalnym cyplu, a do tego otoczony kotliną oraz lasem. Został wybudowany w XIII wieku i należał wówczas do piastowskich książąt. Później przejęli go monarchowie czescy. Ciekawostką jest, że pod zamkiem ciągną się zbudowane przez hitlerowców korytarze, przez które mógł przejeżdżać legendarny Złoty Pociąg.

Kolegiata Aniołów Stróżów Do największych atrakcji w Wałbrzychu należy neogotycka Kolegiata Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów. Jej znakami rozpoznawczymi są czerwona cegła i spiczasta wieża. To jeden z symboli tej miejscowości. Pierwotnie na jej miejscu stał kościół zbudowany w XV wieku. Kiedy pod koniec XIX stulecia do Wałbrzycha przybywało coraz więcej górników, postawiono nową świątynię, która stoi tutaj do dziś.

Palmiarnia Jeśli szukasz w Wałbrzychu atrakcji na weekend, koniecznie odwiedź tutejszą palmiarnię. To pierwszy tego typu kompleks zbudowany w Polsce. Stało się tak za sprawą Jana Henryka XV Hochberga, właściciela zamku Książ. Postanowił on wybudować palmiarnię dla swojej, pochodzącej z Anglii żony, Marii Teresy of Pless, powszechnie znanej jako "księżna Daisy". Był to swojego rodzaju "zimowy ogród". Odbywały się w nim spotkania towarzyskie oraz koncerty. Co ciekawe, ściany palmiarni wyłożono pozostałościami po lawie z wulkanu Etna.

Muzeum Porcelany Podczas zwiedzania Wałbrzycha nie można pominąć Muzeum Porcelany, w którym znajduje się jedna z największych kolekcji porcelany śląskiej, w tym m.in. porcelany miśnieńskiej. Co więcej, można tu obejrzeć wielkie dzieła polskich malarzy: Jerzego Dudy-Gracza, Zdzisława Beksińskiego, Franciszka Starowieyskiego oraz Jerzego Nowosielskiego. Na uwagę zasługuje również sam wystrój wnętrz muzealnych. Niektóre z nich zostały zaaranżowane w stylu dawnych rezydencji mieszczańskich. Organizowane są tu często wykłady, warsztaty i zajęcia dla dzieci i dorosłych.

Pałac Czettritzów To kolejny zabytkowy budynek, na który warto zwrócić uwagę podczas wycieczki do Wałbrzycha. Nazywany dawniej "zamkiem Wałbrzych" został wybudowany w XVII wieku i należał do rodziny von Czettritz. W XVIII wieku przejął go Konrad Maksymilian Hochberg, który rozszerzył posiadłość o cylindryczną wieżę. W XIX wieku oraz na początku XX wprowadzono w nim kolejne zmiany. Obecnie w pałacu mieści się Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa.

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia Kompleks powstał w 2014 roku na terenie Kopalni Węgla Kamiennego "Julia". Składa się z kilku obiektów pełniących funkcje muzealną, edukacyjną oraz usługową. To największa tego typu placówka w całej Europie, na jej terenie znajduje się m.in. Górniczy i Geologiczny Szlak Turystyczny, Maszynownia Wideo i Dźwięku, Ceramiczny Szlak Turystyczny oraz Muzeum Przyszłości.

Wałbrzych – atrakcje dla dzieci

Park Nauki i Techniki ExploraPark Poszukując w Wałbrzychu atrakcji dla dzieci, warto zwrócić uwagę na Park Nauki i Techniki ExploraPark. W obiekcie tym znajduje się wiele interaktywnych wystaw z dziedziny nauk ścisłych oraz techniki. Dzieci mogą poszerzyć horyzonty i samodzielnie przeprowadzać różne eksperymenty. W tym miejscu nie można się nudzić, ponieważ nauka staje się tu doskonałą zabawą. Wystawy w Parku Nauki i Techniki ExploraPark mogą też posłużyć jako uzupełnienie lekcji w szkole.

Atrakcje okolic Wałbrzycha

Uzdrowisko Szczawno-Zdrój Jeśli szukasz atrakcji w okolicach Wałbrzycha, koniecznie zajrzyj do Szczawna-Zdroju. To uzdrowiskowa miejscowość wyróżniająca się wspaniałym mikroklimatem, interesującym położeniem oraz bogatą roślinnością. Warto skorzystać z tutejszej Pijalni Wód Mineralnych, zobaczyć Dom Zdrojowy i Teatr Zdrojowy, a także przespacerować się po dwóch urokliwych parkach. Ponadto polecamy przejrzeć oferty znajdujących się tu dziewięciu sanatoriów

Zobacz także:

Zobacz wideo: Miasteczko śląskie bez przejść dla pieszych

Miasteczko śląskie bez przejść dla pieszych
Miasteczko śląskie bez przejść dla pieszych
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości