Podróże

Wakacje w październiku, czyli do zobaczenia w ciepłych krajach

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Penelope Graßhoff/Getty Images

W październiku w Polsce trwa już jesień, ale nie jest to powód, by zrezygnować z odpoczynku w promieniach słońca. Warto wiedzieć, gdzie można pojechać na wakacje w październiku – do miejsc, w których upał nie przemija, a zabytki zachwycają przez cały rok.

O tej porze roku ciepłe miejsca znajdziemy w Europie, Azji oraz w Ameryce Południowej. Wystarczy tylko dobry plan na samodzielny wyjazd albo dokonanie stosownych opłat w biurze podróży, aby na jakiś czas zapomnieć o tym, że w Polsce codziennie pada deszcz, a ludzie przestają się do siebie uśmiechać. Egzotyczne wakacje w październiku sprawią, że wrócimy z nową energią do zmagań z trudami nadchodzącej zimy.

Gdzie pojechać na wakacje w październiku?

A może lepiej polecieć odrobinę dalej, poza Europę i odwiedzić Izrael? To ciepły kraj, gdzie temperatury nad morzem w październiku wahają się pomiędzy 25 a 29 st. C. A to tylko jeden z powodów, dla których warto odwiedzić Izrael. Poza wypoczynkiem nad Morzem Czerwonym można wybrać jeszcze kurorty leżące nad Morzem Martwym lub Śródziemnym. Ogromne zasolenie Morza Martwego sprawia, że równie ważnym powodem odwiedzin tej okolicy jest aspekt zdrowotny. Wody tego zbiornika zawierają kilkadziesiąt różnych minerałów, takich jak wapń, potas czy magnez. Do tego dochodzą gorące źródła i lecznicze okłady z czarnego błota. Wakacje (nie tylko w październiku) powinny spędzać nad Morzem Martwym osoby, które cierpią na zaburzenia krążenia, choroby skórne i niedotlenienie organizmu. Izrael to także kraj o niepowtarzalnym dziedzictwie kulturowym i religijnym. Współczesna architektura współgra ze starożytną, a na religijne pielgrzymki ściągają do Ziemi Świętej przybysze z całego świata. Widoki z Betlejem, Nazaretu, Grobu Pańskiego w Jerozolimie zostają w pamięci na zawsze. Egzotyczne wakacje w październiku warto spędzić również w Egipcie. To kraj, w którym piękna pogoda panuje przez cały rok, a w okresie jesiennym temperatury sięgają 30℃. Nocami jest chłodniej, utrzymuje się około 20 st. C. Dzięki temu nurkowanie i kąpiele w Morzu Czerwonym są możliwe nawet jesienią. Oferty wycieczek do Egiptu dostępne są przez cały rok, wystarczy tylko wskazać kurort, który chcemy odwiedzić. Równie ciepłe temperatury witają turystów przylatujących w październiku do w Tajlandii. Woda mająca około 30 st. C. niewysokie ceny i miejsca, które wyglądają jak raj na ziemi, kuszą o każdej porze roku.

Gdzie w Europie jest ciepło w październiku?

Popularne europejskie kurorty i miejsca do plażowania mniej więcej do połowy września przeżywają wręcz oblężenie, dlatego wakacje jesienią mają tam zdecydowanie więcej uroku. Wciąż panuje piękna pogoda, a na plażach w najbardziej obleganych miejscach jest znacznie mniejszy tłok. Doskonałe warunki panują w październiku na hiszpańskiej Fuerteventurze. Dzięki bliskiemu położeniu Afryki na kilkuset kilometrach plaż turyści mogą cieszyć się pustynnym piaskiem i gorącymi promieniami słońca. Wiele atrakcji czeka tam również na wielbicieli sportów wodnych. Druga spośród Wysp Kanaryjskich, która o tej porze roku ma wiele do zaoferowania, to Gran Canaria i jej południowe wybrzeże. Alternatywą dla plażowania mogą być wspinaczki po tamtejszych wulkanicznych skałach. Na portugalskiej Maderze w październiku możemy spodziewać się około 20℃, jednak noce są chłodniejsze, warto więc zabrać ze sobą cieplejszą odzież. Jeśli ta temperatura nie zachęci do pływania, turyści mogą pochodzić po wulkanicznych górach, oglądać cudowne wodospady i malownicze klify. Należąca do Unii Europejskiej wyspa, na której jest ciepło w październiku, to także Cypr na Morzu Śródziemnym. Jesienią można się tam spodziewać temperatury 27 st. C. To idealna pogoda do plażowania na wielu różnych plażach dostępnych na Cyprze – piaszczystych, żwirowych lub kamienistych. Dodatkową zachętą są znacznie niższe ceny w hotelach, mniej zatłoczone atrakcje turystyczne, a także miejscowe wino i owoce morza. Na spędzenie październikowego urlopu na Morzu Śródziemnym można również wybrać Maltę. Przewidywane temperatury w tym okresie to 20–24 st. C. To idealna pogoda na spacery po skalistych plażach, zwiedzanie stołecznej Valletty i podróże po wyspach Malty. Wystarczy kilka dni, aby poznać wszystkie atrakcje tego regionu. Podobna, letnia aura panuje w październiku na greckich wyspach. Rodos, Kreta i Cyklady oferują miejsca idealnie do kąpieli i spacerów po pięknych terenach zielonych. Jesienią turystów jest już zdecydowanie mniej, a ceny są zdecydowanie niższe niż w sezonie. Z miejsc na samym kontynencie europejskim warto odwiedzić włoską Toskanię. W temperaturze około 20 st. C. możemy zwiedzać renesansową Florencję, a za miastem ruszyć trasą winnic, w których powstają najlepsze na świecie trunki, i gajów oliwnych produkujących oliwę. Oczywiście można również korzystać z uroków plaż, szczególnie na wybrzeżu niedaleko Pizy oraz Forte dei Marmi.

Zobacz także:

Pumpkin spice latte. Przepis na kawowy hit jesieni 

Kwiaty jesienne na balkon i do ogrodu – jakie rośliny kwitną jesienią i które wybrać?

Jesień na działce i balkonie. Podpowiadamy, jak sadzić wrzosy?

Autor:Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości