Podróże

Jak zaplanować tegoroczne wakacje? "Podróże w dzisiejszych czasach są trudniejsze"

Podróże

Wakacje już za kilka miesięcy, ale wiele osób nadal nie wie, jak je zaplanować. Wszystko przez pandemię koronawirusa i stale zmieniające się zasady wjeżdżania na terytorium różnych państw oraz powrotu do Polski. Jak zatem zaplanować tegoroczny wyjazd? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli ekspert, biegły sądowy ds. turystyki, Marek Kamieński oraz blogerka podróżnicza, Natalia Sitarska.

Podróże w dobie pandemii

Dla osób, które sporo podróżowały przed pandemią, jest bardzo ważne, by nadal to robić. Wyjątkowy stan trwa już rok i trzeba nauczyć się żyć w nowej rzeczywistości. Według specjalistów zachowując specjalne zasady ostrożności można normalnie żyć, a nawet wyjeżdżać.

- Jeśli to byłby temat miesiąca, dwóch, trzech, no to byśmy się zastanawiali, co zrobić. Natomiast temat dotyczy najbliższego roku czy lat i absolutnie (...) nie możemy zakładać, że nie będziemy podróżować. Na pewno będziemy, bo nie jesteśmy w stanie wytrzymać w domu jeszcze dłużej - mówił w Dzień Dobry TVN Marek Kamieński.

Wybierając się w podróż warto jednak zdawać sobie sprawę z dodatkowych komplikacji. Każde z państw ma bowiem inne restrykcje i zasady wjeżdżania na jego teren.

- Rzeczywiście te podróże w dzisiejszych czasach są trudniejsze , bo zmieniają się te wszystkie zasady, ograniczenia, obostrzenia - powiedziała Natalia Sitarska.

Jak zaplanować wakacje 2021?

Według badań 80 proc. Polaków wyjedzie na wakacje, ale 70 proc. z nich zdecydowało, że będzie je spędzać w kraju. Wielu zniechęca bowiem to, że muszą mieć uaktualnione dane o różnych państwach i obostrzeniach, a także o tym, gdzie są wymagane testy.

- Może się to wiązać z dodatkowymi kosztami , ale my już mamy tych podróży w tym ostatnim roku kilka zaliczonych i ja jestem jak najbardziej za tym, żeby podróżować. Tylko oczywiście trzeba robić to z głową, mądrze - mówiła blogerka podróżnicza.

Jak zatem najlepiej zorganizować wyjazd? Otóż w naszym programie ekspert poradził, by nie planować wakacji na własną rękę, a korzystać z wyjazdów proponowanych przez biura podróży. Wówczas będziemy chronieni przez prawo, a poza tym otrzymamy zwrot kosztów w razie odwołania.

- Taki klient, który kupił oddzielnie hotel, oddzielnie samolot, niestety musi się martwić sam o swoje pieniądze i o swoje wakacje. Drugi klient, który kupił identyczne wakacje w zorganizowanym biurze podróży - za niego martwi się tenże organizator, który ma zezwolenie (...) i zwraca nam pieniądze w ciągu 14 dni, bo tak mówi ustawa, tak mówi prawo - dodał ekspert biegły sądowy ds. turystyki.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości