Podróże

Jak pandemia zmieniła nasze plany wakacyjne? Ekspertka: „W tym roku nieważne gdzie, ważne, żeby razem”

Podróże

Wakacyjny urlop dla wielu z nas stanowił dotychczas nagrodę za cały rok ciężkiej pracy. Pandemia koronawirusa w znaczący sposób pokrzyżowała plany dużej liczby osób. Według najnowszych badań ponad połowa Polaków nie zamierza nigdzie wyjeżdżać. W programie rozmawialiśmy o tym, jak zapowiadają się tegoroczne wakacje.

Wakacje 2020

Pandemia w ogromnym stopniu zmieniła nasze podejście do spędzania urlopu. Badania Ariadna, przygotowanego dla o2.pl, wykazało, że ponad połowa Polaków nie zamierza w tym roku nigdzie wyjeżdżać. Wiele osób woli unikać zatłoczonych, turystycznych miejsc ze strachu przed zarażeniem, a inni tłumaczą swoją decyzję trudnościami finansowymi. Z kolei ci, którzy jednak wybierają się na urlop, nie planują wycieczki daleko od domu.

Zagraniczny wyjazd planuje jedynie 22 proc. respondentów. Większość ankietowanych zamierza pozostać na wakacje w kraju i spędzić swój urlop na działce lub w domku wakacyjnym (26 proc.), u rodziny (24 proc.) lub miejscach noclegowych, np. hotelach czy pensjonatach (23 proc.)

Priorytety finansowe stały się inne. Dodatkowo, jeśli chodzi o stres, czy niepewność, jeżeli chodzi o wyjechanie w tłum ludzi, to to też ma dla nas duże znaczenie. Wolelibyśmy spędzić wakacje gdzieś, gdzie jest cicho, mało ludzi, natura i poczucie pewności, że jesteśmy sami, odpoczywamy i nie jesteśmy w tłumie

– stwierdziła Monika Mądrzejewska, pracuje na własny rachunek, mama dwójki dzieci.

Wakacje w dobie pandemii

Zadaniem trenerki mentalnej Karoliny Dołęgowskiej kwarantanna nie tylko wyzwoliła w nas silne emocje i lęki, ale również pomogła nam wyciągnąć z tej trudnej sytuacji cenne lekcje. W efekcie nasze priorytety uległy przewartościowaniu i plany wakacyjne zeszły na drugi plan.

Jeżeli spędzimy te wakacje nawet gdzieś za granicą, czy w Polsce, to ja mam wrażenie, że nie jest to dla nas już problemem

– powiedziała Karolina Dołęgowska, trenerka mentalna, prowadzi własną firmę, mama 3 dzieci.

W latach ubiegłych na organizowanie urlopów poświęcaliśmy o wiele więcej czasu, energii i środków. Wyjazdy zagraniczne, szczególnie te bardziej egzotyczne, cieszyły się większą renomą, niż te krajowe.

W tym roku nieważne gdzie, ważne, żeby razem

– podkreśliła trenerka mentalna.

Troszeczkę te nasze fantazje może się wyciszyły, ale to nie znaczy, że jesteśmy mniej szczęśliwi i mniej zadowoleni z tego, że spędzimy ten czas inaczej

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Obozy i kolonie w dobie pandemii. Jakie zasady będą obowiązywały?

Wakacje w czasie pandemii. 3 razy mniej osób na plażach? Są nowe zalecenia

1000 plus na wakacje. "Jako branża turystyczna postulujemy, aby zakres tego bonu był jak najszerszy"

Autor: Agata Polak

Źródło: o2.pl

Pozostałe wiadomości