Podróże

Wakacje 2020 - podsumowanie sezonu. Na jakie kierunki stawiali Polacy?

Podróże

Aktualizacja:

Tegoroczna pandemia koronawirusa odcisnęła piętno na wielu branżach. Wpłynęła też na nasze plany wakacyjne. Wiele osób zrezygnowało z zagranicznego wypoczynku, więc nad polskim morzem i w górach pojawiły się tłumy turystów. Czy można więc mówić o udanym sezonie? Jakie są wyjazdowe prognozy na święta i ferie? O tym mówił w naszym programie Maciej Nykiel, ekspert rynku turystycznego.

Jakie były wakacje 2020

Koniec lata to doskonała okazja na podsumowanie sezonu wakacyjnego. Był on wyjątkowy ze względu na panującą pandemię koronwirusa -podkreślił Maciej Nykiel, ekspert rynku turystycznego.

Z tymi decyzjami wakacyjnymi czekaliśmy do ostatniej chwili. Na początku maja w ogóle nie było wiadomo, czy będziemy mogli opuścić nasze domy i gdziekolwiek wyjechać. W połowie maja otworzyły się pierwsze polskie hotele, a potem co tydzień dowiadywaliśmy się czegoś nowego – gdzie, kiedy i na jakich zasadach możemy podróżować

- tłumaczył gość Dzień Dobry TVN.

W tym roku Polacy postawili przede wszystkim na wakacje w kraju. Choć docierały do nas obrazki tłumów w różnych miejscach wypoczynkowych, to nie był łatwy sezon.

Przez kilka miesięcy hotele i restauracje były zamknięte. Straty z początku sezonu – nie udało się ich odrobić w szczycie sezonu, mimo że w większości obiektów w lipcu i sierpniu faktycznie było pełno

- wyjaśniał Maciej Nykiel.

Wakacje 2020 - gdzie wypoczywali Polacy

Największą popularnością wśród Polaków cieszyło się wybrzeże Bałtyku. Wybrała się tam ponad połowa naszych rodaków, która zdecydowała się na wakacyjny wyjazd. Jak zaznaczył w studiu nasz ekspert, nie jest to żadna nowość.

Tam co roku odpoczywamy najchętniej

- mówił Maciej Nykiel.

Drugim chętnie obieranym kierunkiem były polskie góry.

Najpopularniejsze Sudety i Tatry, ale też sporo Polaków wypoczywało w Bieszczadach

- podał nasz gość.

Komu przypadło ostatnie miejsce na podium?

Mazury i ogólnie pojezierza, czyli spływy kajakowe i jeziora

- powiedział ekspert.

Wyjazdy na święta i ferie

Czy podczas ferii zimowych równie chętnie będziemy stawiali na wypoczynek krajowy zamiast zagranicznego?

Na pewno Polska przoduje w tej chwili w statystykach sprzedaży- czyli znowu Tatry, Sudety, trochę Bieszczady, ale Polacy planują już odważniej swoje wyjazdy głównie w kraje alpejskie. Jednak narty to wysokie góry. W Polsce te góry nie są aż tak bardzo wysokie. (…) Absolutnym hitem przewidujemy, że jednak będą Włochy i Austria

- stwierdził znawca branży.

Okazuje się, że Polacy chętnie decydują się na rezerwacje u naszych sąsiadów. Chodzi o Słowację i Czechy. Wiąże się to z pewnym poczuciem bezpieczeństwa, ale i odległości. Można tam spokojnie dojechać samochodem bez konieczności przejechania przez granice innych państw.

Jak wygląda sytuacja z wyjazdami na święta Bożego Narodzenia i Sylwestra? Osoby, które myślą o spędzeniu ich w kraju , mogą już planować wojaże. Co więcej, dużo miejsc wypoczynkowych, np. w górach, jest już zajętych .

Do tej pory też dużą popularnością w tym okresie cieszyły się wyjazdy do ciepłych krajów. Mimo że biura turystyczne są gotowe na wysłanie tam turystów, Polacy cały czas ostrożnie obserwują sytuację.

Jak tegoroczne wakacje oceniły osoby działające w branży turystycznej? Dowiesz się z poniższego materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Suszenie grzybów w domu. Jak najlepiej wykorzystać dary jesieni?

Zaległy urlop. Do kiedy możemy go wykorzystać?

Trendy na jesień 2020 w stylizacjach Agnieszki Woźniak-Starak. Co nosić w najbliższym sezonie?

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Reporter: Arkadiusz Gdula

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości