Podróże

Ushuaia – miasto na końcu świata

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Panorama miasta Ushuaia, Argentyna

Ushuaia uznawana jest za najbardziej wysunięte na południe miasto, nie tylko w Ameryce Południowej, ale także na świecie. Wchodzi w skład archipelagu Tierra del Fuego, czyli słynnej argentyńsko-chilijskiej Ziemi Ognistej. Miasto kusi turystów nie tylko swoim położeniem, lecz także malowniczymi widokami wierzchołków gór wznoszących się nad błękitem wody.

Ushuaia w Argentynie uchodzi za małe i bardzo zatłoczone miasto, mimo że to druga co do wielkości miejscowość Ziemi Ognistej. Znajduje się nad brzegiem Kanału Beagle, na południowym krańcu wyspy Tierra del Fuego. Otoczona jest przepięknymi wzgórzami. Znakomite położenie miasta Ushuaia pozwala cieszyć się jednocześnie morzem, górami i lasami. 

Ushuaia oczami turystów

Ushuaia jest najbardziej wysuniętym na południe miastem na świecie i to przyciąga tutaj rzesze turystów (około 200 tys. rocznie). Obecnie jest to duże miasto turystyczne, z kasynami i wieloma restauracjami. Ushuaia jest powszechnie wykorzystywana jako baza wypadowa do wędrówek i rejsów na Antarktydę. Nawet jeśli Ushuaia traktowana jest jedynie jako punkt „przesiadkowy”, warto tutaj spędzić trochę czasu w pobliskim Parku Narodowym Tierra del Fuego, na lodowcu Martial lub na szlaku Laguna Esmeralda.

Czy Ushuaia rzeczywiście jest końcem świata?

Ushuaia przez większość osób jest uznawana za wysunięty najdalej na południe punkt na świecie. Ze zdaniem tym nie zgadzają się jednak Chilijczycy, którzy na południe od Ushuai, na wyspie Navarino (również należącej do Ziemii Ognistej), rozwijają rybacką osadę Puerto Williams. Różnica między tymi dwoma ośrodkami jest minimalna, bowiem Ushuaia leży na 54°48′ S , natomiast Puerto Williams na 54°56′S. Wydaje się jednak, że Ushuaia nadal nie jest zagrożona na swojej pozycji. Puerto Williams jest bowiem małą osadą, liczy około 2000 mieszkańców. Nie posiada również pełnej infrastruktury miejskiej, co nie pozwala uznać jej za za miasto najdalej wysunięte na południe. Gdyby brać pod uwagę jedynie położenie geograficzne, trzeba byłoby wspomnieć o jeszcze jednej osadzie, czyli Puerto Toro (55°04′S), którą zamieszkuje zaledwie 100 osób.

Ushuaia i jej niewiarygodne położenie

Ushuaia na Ziemi Ognistej w Argentynie to jedno z piękniej położonych miejsc na świecie. Z jednej strony miasto otaczają Kanał Beagle i ostre szczyty Cinco Hermanos, z drugiej – szczyt Monte Olivia. To szczególne położenie miasta oddaje jego nazwa. Ushuaia pochodzi z języka Indian Yamana i oznacza "zatoka u krańca". Malownicze widoki gór, urocza zatoka oraz błękit wody sprawiają, że turyści wyjeżdżają zachwyceni tym miastem. Jedną z atrakcji w Ushuai jest rejs Kanałem Beagle oraz wizyta w Parku Narodowym Ziemi Ognistej.

Z Ushuai wyruszają wyprawy na wyspę ze słynną latarnią Les Eclaireurs, Wyspę Stanów, Park Narodowy Przylądka Horn. Można stąd dotrzeć także na chilijską wyspę Navarino oraz do miasta Punta Arenas.

Ushuaia jest także świetnym punktem wypadowym na Antarktydę. Aż 90% wycieczek na ten kontynent wyrusza właśnie z Ushuai.

Ushuaia – więzienna historia miasta

Ushuaia ma niezwykle ciekawą historię, która ściśle wiąże się z więzieniem. Miasto Ushuaia oficjalnie założono 12 października 1884 roku. Wcześniej mieszkało tu już jednak około 300 anglikańskich misjonarzy południowoamerykańskiego towarzystwa misyjnego. To oni zbudowali pierwsze domy i zajęli się ewangelizacją tubylców.

W XIX wieku władze Argentyny postanowiły stworzyć na Ziemi Ognistej kolonię karną. Decyzja ta była podyktowana przede wszystkim położeniem wyspy, oddalonej o ponad 3000 km od Buenos Aires. Góry oraz woda miały utrudniać więziom ucieczkę. Stanowiły rodzaj naturalnej bariery. Więzienie budowano etapami w latach 1902–1920. Co ciekawe, skazańcy wybudowali więzienie własnymi rękami. Ich różne umiejętności sprawiły, że osada szybko stała się samowystarczalna, a wokół niej zaczęło się formować miasto. Sama kolonia karna w 1947 roku decyzją prezydenta Juana Peróna (zwolennika demokratyzacji państwa) została zamknięta. W budynkach więzienia mieści się dzisiaj muzeum. Podziwiać można także zabytkową kolejkę Tren del Fin del Mundo, która transportowała do miasta pozyskane przez więźniów drewno. W Ushuai przetrzymywany był prawdopodobnie Carlos Gardel, popularny śpiewak tangowy.

Malownicza wioska znacznie się rozrosła około lat 70. XX wieku. Dzisiaj Ushuaia jest miastem turystycznym z międzynarodowym lotniskiem i wszystkimi niezbędnymi usługami. Jest to także port rejsowy i najbliższy port głębinowy na Antarktydę.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Różowe jezioro w Argentynie. Powstało w wyniku zanieczyszczenia środowiska

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dan Fairchild Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości