Podróże

Tuluza – atrakcje, zabytki, informacje praktyczne. Co warto zwiedzić?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Tuluza to ważny ośrodek akademicki i przemysłowy we Francji. Położona jest niedaleko Pirenejów, na południu Francji. Turystów kusi licznymi, zabytkowymi kościołami oraz niepowtarzalnym klimatem. Wiele budynków w Tuluzie zostało zbudowanych z charakterystycznej, różowej cegły, dlatego określana jest mianem "różowego miasta".

Brać studencka w państwie Franków ma się całkiem nieźle – najważniejsze ośrodki akademickie to Paryż, Lyon i właśnie Tuluza. Francja szczyci się na całym świecie doskonałym poziomem nauczania, jaki reprezentują trzy siostrzane uniwersytety w Tuluzie – Uniwersytet Tuluza I Capitole, Uniwersytet Tuluza II Le Mirail i Uniwersytet w Tuluzie III im. Paula Sabatiera. Pierwsza uczelnia kształci przyszłych ekonomistów, prawników i pracowników administracji. Druga adeptów nauk humanistycznych. Uniwersytet Paula Sabatiera z kolei to nauki ścisłe i przyrodnicze. Miasto założyli starożytni Rzymianie. W V wieku stało się stolicą państwa Wizygotów, jednak w 507 roku podbili je Frankowie. W IX wieku było najważniejszym miastem hrabstwa Tuluza. Doskonale rozwijał się przemysł sukienniczy, dlatego w 1227 roku powstały tutaj statuty regulujące sprawy związane z tym rzemiosłem.

Tuluza – atrakcje

Przed wyjazdem do Francji, warto wiedzieć, jakie są główne atrakcje, z których znana jest Tuluza. Zabytki, które trzeba zobaczyć to pałac Capitole, Plac Capitole, Bazylika św. Saturnina i Muzeum Augustiańskie.

Capitole to budynek z XII wieku, w którym obecnie funkcjonuje miejski ratusz. Warto wspomnieć, że jest zamknięty dla zwiedzających w soboty, ponieważ wtedy odbywają się tam śluby. Niegdyś zasiadały w nim zgromadzenia zarządzające miastem – kapituły. W środku można oglądać dzieła sztuki z XIX wieku. Pałac szczególnie efektownie wygląda nocą, gdy jest podświetlony.

Kolejnym miejscem, którego nie sposób pominąć, jest Place du Capitole – niezwykle klimatyczny plac przed pałacem. Na miejscu znajdziemy mnóstwo kawiarni i restauracji, gdzie można się zrelaksować i chłonąć klimat miasta. Bardzo ciekawie wygląda tutejszy pasaż handlowy – nie sposób oderwać wzroku od interesujących malowideł umieszczonych na jego suficie. W każdą sobotę plac tętni życiem ze względu na odbywające się targi kwiatów i wyrobów regionalnych.

Jedno z ciekawszych miejsc to Muzeum Augustianów. Mieści się ono w budynku z XVI wieku, w którym kiedyś był kościół Augustianów. W XVIII wieku został zamknięty i przestano w nim odprawiać nabożeństwa. Automatycznie przerodził się w muzeum dostępne dla każdego. Ciekawostką jest, że to zaraz po Luwrze najstarsze muzeum we Francji. Można podziwiać w nim unikatowe rzeźby i malowidła główne z okresu średniowiecza.

Warto również zwiedzić klasztor Jakobinów. Jest to ogromna budowla z XIII wieku utrzymana w nieco mrocznym, gotyckim stylu. Związana ściśle ze szkolnictwem wyższym – przez lata odbywały się tutaj zajęcia pierwszego uniwersytetu w Tuluzie. Znajduje się tutaj niezwykła kaplica św. Antonia z kamiennym wnętrzem, które oświetlają ogromne okna. Całość jest zwieńczona, typowym dla gotyku, sklepieniem krzyżowo-żebrowym.

Kolejny sakralny obiekt, na który warto zwrócić uwagę, to Bazylika św. Saturnina mieszcząca się przy Place Saint-Sernin, Tuluza. Miasto słynie co prawda z kościołów, jednak ten jest najpiękniejszy. Zbudowany został na pozostałościach klasztoru św. Saturnina z IV wieku. Jest to największa budowla Europy utrzymana w stylu romańskim. Można zobaczyć tutaj grobowiec św. Saturnina z XVIII wieku oraz miejsce spoczynku pierwszego zarządcy biskupstwa Tuluza. Ciekawe miejsca, do których jeszcze warto zajrzeć, to Katedra św. Szczepana, kościół Notre-Dame du Taur oraz Muzeum Sztuki Współczesnej Les Abattoirs.

Tuluza – zwiedzanie i informacje praktyczne

Poznaj kilka praktycznych informacji na temat podróżowania po Tuluzie i do Tuluzy.

Loty

Trasę lotniczą Warszawa-Tuluza obsługuje Ryanair. Cena biletu w obie strony to ok. 400 zł, jednak warto śledzić promocje. Czasem można kupić bilet nawet za 100 zł w dwie strony, oczywiście z odpowiednim wyprzedzeniem. Lotnisko Tuluza Blagnac znajduje się całkiem niedaleko centrum miasta.

Komunikacja miejska

Na lotnisko dojeżdża tramwaj nr 2 oraz autobusy nr 25, 30, 66 i 88. Z lotniska do centrum łatwo dotrzemy uberem. Rozwiązaniem jest również Airport Shuttle – linia autobusowa jeżdżąca bardzo często między dworcem autobusowym a lotniskiem. Cena biletu to 8 euro lub 15 w dwie strony. Przejazdy są darmowe, jeśli posiadamy kartę Pass Tourisme.

Bilety komunikacji miejskiej obowiązują na tramwaje, metro i autobusy. Ceny:

· bilet jednorazowy – 1,60 euro,

· bilet dobowy – 5,50 euro,

· bilet dwudniowy – 8,50 euro.

Jeśli planujemy zwiedzanie tylko najważniejszych zabytków Tuluzy, nie ma sensu kupować biletów i przemieszczać się komunikacją. Wszystkie najciekawsze miejsca znajdują się w odległości spaceru.

Karta Pass Tourisme

Świetne rozwiązanie dla osób szukających taniego zwiedzania to karta Pass Tourisme. Za 24h zwiedzania wszystkich ciekawych miejsc zapłacimy 15 euro lub w wersji premium 20 euro. Jeśli zwiedzanie chcemy rozłożyć na dwa dni, koszt karty to 22 euro, 3 dni – 29 euro. Wersje premium karty obejmują rejsy statkiem po rzece Garonnie. Pass Tourisme można kupić w biletomatach, przez internet lub w informacji przy placu Capitole.

Zobacz wideo: Spływ pontonem

Spływ pontonem
Spływ pontonem Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Allan Baxter/Getty Images

Pozostałe wiadomości