Podróże

Tossa de Mar - co warto zobaczyć w miasteczku na wybrzeżu Costa Brava?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamski
Moment RF Xavier Lorenzo/Getty Images

Tossa de Mar to niewielkie miasteczko zlokalizowane w hiszpańskiej Katalonii na słynnym wybrzeżu Costa Brava. Znane jest z urokliwych plaż i zatoczek, a także ciekawej architektury. Co warto zobaczyć podczas pobytu w Tossa de Mar?

Tossa de Mar w Hiszpanii to znany kurort turystyczny, odwiedzany przez przyjezdnych z całego świata. Miasteczko przyciąga rozbudowaną infrastrukturą, piękną przyrodą, wizją spokojnego odpoczynku z dala od gwaru wielkich metropolii i możliwością zwiedzania fascynujących zabytków z czasów średniowiecza. Liczne atrakcje Tossa de Mar sprawiają, że jest to doskonałe miejsce na wakacje dla całej rodziny, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Tossa de Mar - starówka i zamek

Hiszpańska Tossa de Mar kryje wiele ciekawych zabytków. Przebywając w miasteczku, koniecznie trzeba odwiedzić zespół miejsko-obronny o nazwie Vila Vella, którego częścią jest starówka, czyli El Barrio Viejo. Spacer po jej wąskich brukowanych uliczkach pozwoli przenieść się w czasie i poczuć się jak dawni mieszkańcy miasta. Starówka w Tossa de Mar pochodzi z czasów średniowiecza i zachwyca kunsztem oraz precyzją wykonania.

Ważnym elementem Vila Vella jest zamek, czyli Castillo de Tossa de Mar. Twierdza została wybudowana między XII a XIV wiekiem, a jej głównym celem była kontrola ruchu morskiego i ochrona przed atakami piratów. Wokół roztaczają się majestatyczne mury obronne zwieńczone siedmioma wieżami, wśród których wyróżniają się trzy: Torre d’en Joanàs, Torre del Reloj i Torre del Codolar.

Zamek w Tossa de Mar to jedna z głównych atrakcji miasta. Warto wiedzieć, że jest on jedynym tak dobrze zachowanym średniowiecznym obiektem obronnym w Katalonii. W związku z tym w 1931 roku uznano go za pomnik dziedzictwa narodowego o charakterze historyczno-artystycznym.

Więcej na temat:

Tossa de Mar - co warto zobaczyć?

Imponujący zamek i malownicze uliczki to nie jedyne atrakcje Tossa de Mar. Podczas spaceru wzdłuż murów obronnych warto zajrzeć do latarni morskiej Far de Tossa. Przez długie lata służyła ona żeglarzom i wędrowcom, dzięki czemu dziś stanowi prawdziwy symbol miasteczka. Tuż obok niej znajduje się Centre d'Interpretació dels Fars de la Mediterrània, czyli rodzaj muzeum, w którego wnętrzach można obejrzeć wystawę poświęconą historii i działaniu latarni morskich.

Ciekawymi zabytkami Tossa de Mar są też tamtejsze świątynie. Do najbardziej znanych należy kościół św. Wincentego z Saragossy wybudowany w latach 1755–1775 oraz kaplica Mare de Déu del Socors z XVI wieku. Oba budynki zostały zrekonstruowane po zniszczeniach, jakim uległy podczas wojny domowej z 1936 roku.

Wśród zabytków Tossa de Mar należy również wymienić Villa Els Ametllers, czyli ruiny wiejskiej willi wybudowanej jeszcze w okresie rzymskim. Zachowane elementy pochodzą z I–V wieku i stanowią prawdziwą perełkę dla wszystkich miłośników archeologii i historii.

Co jeszcze warto zobaczyć w Tossa de Mar? Za ważną atrakcję turystyczną uznaje się lokalne Muzeum Miejskie, czyli Museu de la Vila Vella, zlokalizowane w dawnym domu gubernatora miasta. Budynek zbudowany jest w stylu późnogotyckim. W jego wnętrzach można podziwiać znaleziska archeologiczne obejmujące okres od neolitu do średniowiecza, a także współczesne rzeźby i obrazy. Na szczególną uwagę zasługują dzieła pędzla Marca Chagalla. Warto wiedzieć, że słynny artysta często odwiedzał Tossa de Mar i nazywał miasteczko "Błękitnym Rajem".

Plaże Tossa de Mar

Tossa de Mar na Costa Brava słynie również z przepięknej natury, przyjemnego klimatu oraz wspaniałych plaż i zatoczek. Miejscowość przyciąga wielu turystów, którzy marzą o relaksie i wygrzewaniu się w słońcu.

Plaże Tossa de Mar wyróżniają się drobnym, złocistym piaskiem, krystalicznie czystą wodą o lazurowej barwie i malowniczymi widokami. Wśród najlepszych plaż Tossa de Mar warto wymienić m.in. Playa Gran, Cala Figuera, Playa Menuda, Playa Santa María de Llorell, Cala Bona Cala Llevadó i Cala d'en Carlos.

Sportowe atrakcje w Tossa de Mar

Atrakcje turystyczne Tossa de Mar to nie tylko zwiedzanie lub plażowanie - zadowolone będą też osoby nastawione na aktywny wypoczynek. Miejscowość jest idealna do uprawiania różnorodnych sportów wodnych, m.in. windsurfingu, parachutingu czy żeglarstwa. Nieopodal wielu plaż dostępne są wypożyczalnie sprzętu, co stanowi dodatkowe ułatwienie.

Hiszpańskie Tossa de Mar może spodobać się każdemu bez względu na wiek czy ulubiony sposób spędzania wolnego czasu. Jego dodatkową zaletą jest korzystne położenie - dojazd do miasteczka jest stosunkowo prosty, a trasa z Barcelony do Tossa de Mar to jedynie ok. 100 km.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Adrian Stojewski i tajniki kuchni hiszpańskiej

Adrian Stojewski i tajniki kuchni hiszpańskiej
Adrian Stojewski i tajniki kuchni hiszpańskiej

Autor:Adrian Adamski

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości