Podróże

Tasmania - zwiedzanie, zabytki i najciekawsze miejsca na wyspie

Podróże

Autor:
Adrian
Adamski
Tasmania

Mówi się, że Tasmania to wyjątkowe miejsce ze względu na łagodne wzgórza, piękną zieleń, a także bogactwo zwierząt. Rzadko jest to kierunek urlopowy Europejczyków, jednak zdecydowanie warto się tam wybrać. Dowiedz się, co możesz tam zwiedzić.

Tasmania to wyspa, na której żyją niespotykane gatunki zwierząt oraz roślin. Jednak fauna i flora to nie jedyne powody, dla których warto wybrać się na tę wyspę. Zobacz, jakie atrakcje turystyczne Tasmanii mogą cię zaskoczyć.

Kilka słów o Tasmanii

Tasmania to wyspa która znajduje się na południe od Australii. W porównaniu z Polską pod względem powierzchni jest trzy razy mniejsza. W skład Tasmanii wchodzą także mniejsze wyspy w Cieśninie Bassa oraz wyspa Macquarie.

Tasmania słynie z pięknych widoków, przede wszystkim ze względu na bogactwo fauny i flory. Tasmania słynie także z diabła tasmańskiego. To zwierzę, które żyje około 6 lat i jest największym torbaczem drapieżnym. Żywi się padliną i żyje w lasach, a szczególnie aktywne jest nocą. Tylko tutaj występują charakterystyczne gatunki ptaków i żab. Już podczas lotu widać piękne, łagodne wzgórza. To wyspa bardzo górzysta, położona 240 km na południe od australijskiego wybrzeża. Tasmania ma bardzo rozwinięty system rzeczny. Jeśli jesteś miłośnikiem zoologii i botaniki, wybierz się do Tasmanii, aby podziwiać piękno natury. Jeśli chodzi o klimat, to głównie przeważa wilgotny podzwrotnikowy morski. Chłodniej może być na południowym wybrzeżu.

Głównym miastem Tasmanii jest Hobart, które leży w południowo-wschodniej części. Jest drugim najstarszym australijskim miastem, tuż po Sydney. Łączy styl nowoczesny z tradycyjną, historyczną architekturą. W Hobart znajduje się rzeka Derwent, a całe miasto otoczone jest górą Wellington. Miasto słynie z Regat Sydney-Hobart. Wydarzenie to odbywa się co roku. Żeglarze wypływają z Sydney do Hobart, pokonując aż 1170 km. Podczas wyprawy muszą przekroczyć cieśninę Bassa, co jest nie lada wyzwaniem.

Salamanca Place - miejsce, które musisz zobaczyć

Jeśli wybierasz się do Tasmanii, musisz odwiedzić miasto Hobart, a w nim Salamanca Place. To ulica, przy której mieszczą się urokliwe restauracje, sklepy oraz kawiarnie. Historyczne budynki handlowe robią wrażenie. Co sobotę organizowany jest tzw. Salamanca Market. To jedna z największych atrakcji miasta. Na rynku ulicznym znajdziesz pamiątki oraz lokalne wyroby charakterystyczne dla tego miejsca. Jednym z produktów, który warto kupić, jest australijski opal. Ciekawe są także wyroby sztuki aborygeńskiej, np. ceramiczne. Na Salamanca Place przybywają zarówno turyści, jak i mieszkańcy. Widok z ulicy zapiera dech w piersiach, bo doskonale widać tam górę Mt Wellington.

Miasto Port Arthur

Około 80 km na południe od Hobart znajduje się Port Arthur, czyli kolonia karna. Możesz zobaczyć skansen z pięknie położonym budynkiem więzienia, w którym poznasz dzieje więziennictwa w Australii. Powstał on w latach 70. XX wieku i jest obecnie najpopularniejszą atrakcją turystyczną na wyspie Tasmania. Port Arthur został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do Port Arthur możesz wybrać się z miasta Hobart na jednodniową wycieczkę z przewodnikiem. Dzięki temu poznasz wszystkie tajemnice i ciekawostki tego miejsca.

Urokliwa zatoka Wineglass Bay

Jeśli lubisz miejsca, które zapierają dech w piersiach, musisz wybrać się do Wineglass Bay. Zatoka ma białą, piaszczystą plażę, którą uważa się za jedną z najpiękniej położonych na świecie. Plaża mieści się w Parku Narodowym Freycinet. O każdej porze roku, niezależnie od pogody, jest to miejsce, które zachwyca każdego. Zobaczysz tutaj nie tylko piękną, piaszczystą plażę, ale także całą zatokę. Możesz wybrać się do punktu obserwacyjnego, który znajduje się na wzgórzu. Dotrzesz tam pieszo po ok. 45 min. marszu. Po drodze mogą spotkać cię... urocze kangury. Z punktu obserwacyjnego zobaczysz zatokę Wineglass Bay w całości.

Wyspa King Island

Jeśli chcesz się zrelaksować i odpocząć od zatłoczonych miast, wybierz się na King Island. To wyspa, na której skosztujesz wyśmienitego lokalnego jedzenia, a także zobaczysz mleczarnię. King Island jest urokliwą i małą wyspę, na której warto spacerować i spędzać czas na pięknym wybrzeżu. Co ciekawe, na wyspie nie ma komunikacji miejskiej, dlatego możesz przemieszczać się pieszo lub skorzystać z wynajmu samochodu.

Parki narodowe w Tasmanii

Lubisz piesze wędrówki? Wybierz się do Cradle Mountain-Lake St. Clair National Park. Położony 165 km od Hobart, jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Tasmanii. W parku znajduje się szczyt Cradle Mountain oraz jezioro St. Clair. To najbardziej oblodzony teren Australii. Możesz skorzystać z ciekawych tras trekkingowych, które są i malownicze, i bardzo wymagające. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych gatunków roślin australijskich. Jeśli chodzi o zwierzęta, możesz tu spotkać kolczatki, wombaty oraz kruki. Drugim parkiem jest Tasman National Park który słynie z wybrzeża klifowego. Tutaj żyje wiele ciekawych gatunków zwierząt i roślin, np. orły australijskie, walenie, uchatki karłowate. Trasy trekkingowe to cecha charakterystyczna Tasmanii. Na całej wyspie znajduje się łącznie 300 km takich tras.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Australijczycy podbijają Hollywood

Australijczycy podbijają Hollywood
Australijczycy podbijają Hollywood

Autor:Adrian Adamski

Źródło zdjęcia głównego: pixdeluxe/Getty Images

Pozostałe wiadomości