Podróże

Takayama – miasteczko jak sprzed wieków

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Co zwiedzić?

Japonia kojarzy się głównie z wielkimi miastami. Panuje w nich dużych ruch i niesamowity ścisk. Zupełnym przeciwieństwem tego obrazu jest Takayama – miasto położone na wyspie Honsiu, w północnej części prefektury Gifu. Znajduje się ono wysoko w górach, dzięki czemu jest prawdziwą oazą spokoju. W Takayama na co dzień żyje około 90 tys. mieszkańców. Pierwsze wzmianki o osadzie, która założona została na potrzeby zamku Kanamori, pochodzą z XVI wieku.

Takayama prawa miejskie otrzymała w 1936 roku. Słynie głównie ze znakomitej wołowiny i sake, które są produkowane według tradycyjnych receptur. Bardzo popularne są różnego rodzaju wyroby drewniane pochodzące z Takayama. W tym mieście znajduje się też dużo sklepów z tradycyjnymi wyrobami rzemieślniczymi. Niezwykle malowniczymi wydarzeniami, które odbywają się w Takayama, są dwa festiwale. Jeden z nich odbywa się wiosną i nazywa się Sanno Matsuri, a drugi, festiwal Mahiman Matsuri, ma miejsce w październiku.

Hida Folk Village – niezwykły skansen

Najciekawszym miejscem, które warto zwiedzić, jest Hida Folk Village. To duży skansen, w którego obrębie znajduje się ponad 30 domów wybudowanych w bardzo różnym okresie – między XII a XIX wiekiem. Ten okres w historii Japonii nazywany jest Edo. Domy zostały przeniesione z różnych części regionu Takayama. W każdym z tych drewnianych budynków można znaleźć narzędzia i przybory codziennego użytku. Przed wejściem do domków umieszczona został informacja, z jakiego regionu kraju pochodzi oraz o jego przeznaczeniu. Większość chat to dość wysokie budynki wraz z dołączonymi pomieszczeniami gospodarczymi. Bardzo dużą atrakcją są paleniska znajdujące się w środku każdego domu, które rozpalane są dla turystów. Po pomieszczeniu rozchodzi się charakterystyczny zapach, dzięki któremu, przy odrobinie wyobraźni, można praktycznie przenieść się w czasie do minionych wieków oraz przekonać się o tym, jak kiedyś wytwarzano różne przedmioty. Za dodatkową opłatą można samemu tego spróbować. Na podłodze wokół palenisk ułożone są tradycyjne japońskie maty. Cena zwiedzania w przeliczeniu na naszą walutę to około 30 zł. Na środku skansenu umiejscowiony jest duży staw, po którym pływają łabędzie. W czasie zwiedzania można przebrać się w tradycyjne wiejskie japońskiej stroje i zrobić kilka pamiątkowych zdjęć. Dodatkowe elementy, z których można skorzystać do atrakcyjnej kompozycji fotograficznej, to kosze do przenoszenia drewna czy wóz, którym mieszkańcy przed wiekami samodzielnie transportowali wytworzone przez siebie produkty.

Starówka Takayama – spotkanie z tradycją i historią

Sama Takayama to niezwykle spokojne miejsce, w którym można podziwiać piękną japońską architekturę. Wąskie, urokliwe uliczki zachowały swój wygląd od momentu wybudowania w XVII wieku. Koniecznie trzeba przejść na stare miasto, zwłaszcza na ulicę Sannomachi. Tam można zobaczyć szczególne perełki architektury, a także zaopatrzyć się w sake i wołowinę, z której słynie Takayama. Wiele domów mieszkalnych zaadaptowanych zostało na sklepy, kawiarnie i restauracje. Co ciekawe, o godzinie 17.00 życie w tym miasteczku praktycznie zamiera. Zamykają się wszystkie sklepy, a na uliczkach praktycznie nie można spotkać żadnego z mieszkańców Takayamy.

Takayama – inne atrakcje

Miejscem wartym odwiedzenia jest też Miyagawa Morning Market, czyli targ w miasteczku. Można tam też zaopatrzyć się w produkty wytwarzane przez miejscowych rolników, a także tradycyjne wyroby rzemieślnicze. Charakterystyczny w Takayama jest też czerwony most, który jest stałym miejscem przemarszu korowodów w czasie jesiennych i wiosennych festiwali.

Atrakcją okolic Takayamy jest z całą pewnością wulkan Ontake, który uważany był za wygasły. Dlatego dużym zaskoczeniem było jego przebudzenie się w 2014 roku. Miasteczko pięknie prezentuje się zwłaszcza zimą, kiedy dachy i ulice pokryte są dużą warstwą białego puchu. Znajduje się ono w tzw. japońskich Alpach, a jego nazwa oznacza właśnie wysokie góry. Zimą też pięknie prezentuje się nieodległy wodospad Hirayu, która znajduje się na liście 100 najpiękniejszych japońskich wodospadów.

Takayama – dwa festiwale

Sanno Matsuri, czyli Festiwal Sanno, odbywa się w połowie czerwca i trwa ponad tydzień. Nazwa festiwalu w tłumaczeniu oznacza króla gór i odnosi się do bóstwa Yama-no-Kami, czczonego w górskich miejscowościach w Japonii. Zasadniczym elementem festiwalu jest parada, w której biorą udział mieszkańcy ubrani w tradycyjne japońskie stroje. Część uczestników niesie trzy lektyki bóstw. Po przejściu całego miasta procesja wraca do świątyni na uroczyste nabożeństwo.

Mahiman Matsuri odbywa się w październiku i przyświeca mu idea podziękowania bóstwom za udane zbiory. Przebieg ma podobny do festiwalu wiosennego – główną część stanowi procesja, w ramach której jej uczestnicy ubrani w tradycyjne stroje samurajów niosą wyobrażenia najważniejszych bóstw. W ramach procesji wykonywany jest przez artystów tzw. taniec lwa. Po dotarciu do świątyni sześciu do ośmiu mistrzów tsunaka za pomocą marionetek odgrywa historyczne i legendarne sceny.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kot podróżnik

Kot podróżnik
Kot podróżnikŹródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Ekkachai Pholrojpanya/Getty Images

Pozostałe wiadomości