Świat

Skoki przez rząd byków i talerze w wargach kobiet. Jak w XXI w. żyją ludzie z plemienia Hamerów i Mursi?

Świat

Aktualizacja:

Szymon Radzimierski to 13-letni podróżnik, który zwiedził już około czterdziestu krajów na sześciu kontynentach. Swoim przygodom poświęcił bloga oraz książki z serii „Dziennik Łowcy Przygód”. Szymon jest bohaterem nowego cyklu, w ramach którego gości u nas raz w miesiącu i opowiadał o swoich podróżach. Tym razem przybliżył nam historie ze swojej wyprawy do Etiopii.

Do najciekawszych wypraw młodego podróżnika należy ta, podczas której poznał niezwykłe zwyczaje etiopskich ludów. Podczas pobytu w dolinie Omo gościł u Hamerów oraz Mursi. Oba plemiona prowadzą tradycyjny, głównie pasterki tryb życia, któremu obecnie zagrażają budowane na rzece tamy oraz wielkie przemysłowe plantacje odbierające im ziemię.

Zwyczaje Hamerów

Hamerowie to przedstawiciele grupy etnicznej zamieszkującej południową Etiopię, która liczy około 42 tys. osób. Ludzie z tego plemienia posługują się językiem hamar, prowadzą półkoczowniczy tryb życia, a ich podstawowym zajęciem jest hodowla bydła. Większość z nich kultywuje tradycyjne wierzenia. Niektórzy hamerowie wyznają islam.

Do najważniejszych obyczajów hamerów należy ceremonia ukuli bula, znana również jako bull-jumping. Zwyczaj pełni rolę rytuału przejścia nastoletnich chłopców w dorosłość i stanowi potwierdzenie ich siły i gotowości do małżeństwa. W ramach ceremonii chłopak musi co najmniej cztery razy przeskoczyć przez rząd byków.

Jest to bardzo ciężkie. Na początku rozbiera się go do naga, nasmarowuje krowią kupą i piaskiem. Następnie przykładają mu paski z koziej skóry, żeby odgonić złe duchy. Potem skacze on przez rząd byków trzymanych z jednej strony za rogi i głowy, a z drugiej – ogony. Wskakuje na 1,5 metrowego byka jednym susem bez podpierania się rękoma. Cztery razy biegnie przez taki rząd byków i wtedy staje się dorosłym mężczyzną

– wyjaśnił Szymon.

Ci, którzy zostaną „maza”, czyli dorosłymi, są goleni na łyso i otrzymują w prezencie kijek oraz stołeczek, na którym można siedzieć lub podłożyć sobie pod głowę do spania. Następnie wyruszają na poszukiwanie żony, którą muszą znaleźć w ciągu trzech miesięcy.

Tradycje plemienia Mursi

Mursi to zamieszkujący rejon dorzecza Omo lud pasterski. Charakterystyczne dla kobiet z tego plemienia jest noszenie glinianych krążków. Dziewczynom, które wkraczają w dorosłe życie rozcina się dolną wargę i umieszcza się w niej niewielki talerz. Z czasem krążki wymieniane są na coraz większe i mogą osiągać średnicę nawet 35 cm. Im większy talerz w wardze kobiety, tym bardziej jest ona atrakcyjna w oczach plemienia.

Źródła tej tradycji nie są dokładnie znane, ale istnieje prawdopodobieństwo, że owa forma samookaleczenia stosowana była z obawy przed łowcami niewolników, którzy porywali afrykańskie kobiety. Inne teorie mówią m.in. o tym, że krążek miał odstraszać złe duchy, mogące przedostać się do wnętrza człowieka przez usta. Najbardziej rozpowszechniona teza głosi, że kobiety Mursi wyglądają tak, aby nie budzić pożądania mężczyzn z innych plemion afrykańskich i ostudzić ich ewentualny zapał do ożenku.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Zakochany słoń Leon. Jak podtrzymać gatunek w warunkach zoo?

Podaruj zwierzakom miłość. Gucio, Maja, Putka i Klejnotka czekają na adopcję

Samodzielnie zdobył Biegun Południowy. Jest trzecim Polakiem, który tego dokonał

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości