Świat

Medellín – nowoczesne miasto w Kolumbii. Jak się do niego dostać i co zwiedzić?

Świat

Aktualizacja:
Madellin w Kolumbii - plac miejski

Wybierasz się do Medellín, ale nie wiesz, jakie miejsca warto zwiedzić? Zapoznaj się z listą najciekawszych zabytków i atrakcji, które sprawią, że podróż do Kolumbii stanie się niezapomniana.

Medellín to typowe miasto wybudowane i utrzymane w stylu kolonialnym. Piękna architektura, magiczna atmosfera i mnóstwo zabytków, co roku przyciągają turystów z całego świata. Zobacz, jakie miejsca warto zobaczyć w tym kolumbijskim przybytku.

Medellín – najnowocześniejsze miasto Kolumbii

Medellín przez ostatnie lata szybko się rozrastało, z roku na roku podnosi się również jakość życia w mieście, a tym samym coraz chętniej odwiedzają je zagraniczni turyści. Dobrze prosperująca gospodarka to przede wszystkim zasługa ogromnych zasobów surowców kraju – ropy naftowej i metali szlachetnych. Medellín przez wiele osób uznawane jest za najnowocześniejsze miasto w Kolumbii, któremu nie dorównuje nawet stolica.

Nie zawsze jednak Medellín wzbudzało tak pozytywne skojarzenia. W drugiej połowie XX wieku prężnie działał tu kartel narkotykowy, przez co miasto stało się niezwykle niebezpieczne. Zła sława skończyła się jednak po wprowadzeniu przez władze wielu programów kulturalnych, które wypromowały Medellín i zachęciły do przyjazdu nie tylko Kolumbijczyków, ale także turystów z Ameryki czy Europy.

Jak dostać się do Medellín?

W Medellín znajdują się dwa duże lotniska , jedno z nich ma charakter międzynarodowy (Medellín Jose Maria Cordova), drugie obsługuje wyłącznie połączenia wewnątrz kraju (Enrique Olaya Herrera Airport). W zależności od tego, gdzie rozpoczynasz swoją podróż, możesz kupić bilety na linię obsługującą jedno z lotnisk. Samolot to najwygodniejszy i najszybszy sposób dostania się do Medellín. Można zdecydować się również na podróż komunikacją miejską, jednak w tym przypadku znacznie lepsze mogą okazać się połączenia międzymiastowe, nie zaś między poszczególnymi krajami Ameryki Południowej.

Pomiędzy dzielnicami miastami można przemieszczać się taksówką lub autobusami. W Medellín znajduje się również jedyne w kraju metro, uznawane za jedno z najczystszych miejsc tego typu.

Z czego słynie Medellín? Zabytki i atrakcje miasta

Biblioteca Parque España

To jeden z najbardziej unikatowych na skalę światową budynków w Medellín. Biblioteka składa się z trzech części o nieregularnych kształtach, każdy z nich to duża kamienna bryła. Większość zdjęć nie oddaje uroku tego miejsca, dopiero budynek widziany z bliska może naprawdę zachwycić. Głównym materiałem budowlanym był granit. Na miejscu przeznaczonym pod budowę biblioteki znajdowało się około 150 budynków, które trzeba było najpierw wyburzyć. Jej ostateczna powierzchnia wynosi ponad 14000 m².

Biblioteka Parque España cieszy się w Kolumbii ogromną popularnością i jest dla mieszkańców takim samym symbolem, jak dla Francuzów Wieża Eiffla. Często jest dla nich również czymś w rodzaju drogowskazu dla turystów – jako jeden z nielicznych budynków jest doskonale oświetlona i widać ją nawet z daleka.

Park Botero w Medellín

Park Botero został poświęcony znanemu kolumbijskiemu artyście. Fernando Botero przyczynił się do rozwoju sztuki i jeszcze za życia przekazał znaczną część swoich obrazów i rzeźb władzom miasta. Obecnie niektóre z jego dzieł znajdują się na głównym placu w parku. Miejsce jest oblegane przez turystów i to nie tylko przez wielbicieli sztuki – Park Botero jest również świetnym miejscem na odpoczynek.

Muzeum Antioquia

Budynek muzeum powstał w 1881 roku, co czyni go najstarszym obiektem kulturalnym w Medellín . To obowiązkowy punkt podróży dla wszystkich, którzy lubią dowiedzieć się nieco więcej o miejscu, w którym spędzają swój urlop. W Muzeum Antioquia znajdują się kolekcje dzieł sztuki kolumbijskich i zagranicznych artystów, obejmujących różne epoki historyczne, w tym współczesność. Wystawy podzielone są tematycznie, każda z nich znajduje się w innym z siedemnastu pokoi.

Muzeum i biblioteka El Castillo

Kolejnym muzeum, o którym nie można nie wspomnieć przy okazji omawianiu zabytków i atrakcji Medellín, jest El Castillo. W środku zobaczyć można niezwykle bogatą kolekcję mebli z antykwariatu, piękną porcelanę, rzeźby oraz oryginalne witraże. Na uwagę zasługuje również sama architektura. Muzeum przypomina swoim wyglądem gotycki zamek z okresu średniowiecza . Kiedyś budynek pełnił funkcje obronne, dopiero pod koniec XX wieku został oddany do użytku publicznego. Ze względu na dużą powierzchnię, jaką zajmuje zamek, oprócz muzeum wydzielone zostały w nim również pokoje na bibliotekę oraz salę koncertową, w której często organizowane są wydarzenia kulturalne.

Metropolitan Cathedral Basilica

Katedra powstała w 1931 roku i znana jest jako największy budynek na świecie, który w całości został wybudowany z cegieł . Do dziś odbywają się w niej uroczystości sakralne zrzeszające katolików z całego świata.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak pokonać lęk przed lataniem?

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości