Jakuck – miasto mrozu i diamentów

Lina Shatalova/Getty Images
Lina Shatalova/Getty Images
Jakuck znajduje się w północno-wschodniej Syberii. Zimą temperatura dochodzi tam do –40 st. C. Nawet dla mieszkańców tego miasta warunki pogodowe bywają ekstremalne.

Liczba mieszkańców Jakucka – jednego z najzimniejszych miast na świecie – wynosi dwieście siedemdziesiąt tysięcy. Najniższa zanotowana tam temperatura to –64,4 st. C. Zimą termometry w Jakucku pokazują średnio –38,6 st. C. Jak w takich warunkach radzą sobie mieszkańcy i co jeszcze warto wiedzieć o jednym z najmroźniejszych miejsc na świecie?

Co warto wiedzieć o Jakucku?

Miasto Jakuck zostało założone w 1632 roku jako twierdza kozacka. Znajduje się na zachodnim wybrzeżu rzeki Leny, a jego mieszkańcami są głównie Rosjanie oraz Jakuci. Jakuck jest stolicą i największym miastem Jakucji, ma własne lotnisko oraz port rzeczny. Życie mieszkańców toczy się wokół pobliskiej rzeki – jest ona spławna od maja do października, natomiast w innych miesiącach zamarza. Wiosną, podczas topnienia lodu, poziom wody w rzece znacznie się podnosi – z tego powodu kilka lat temu zalane zostało pobliskie miasto Lesk, a ze skutkami powodzi zmaga się do dziś. Powódź szczęśliwie ominęła Jakuck (zalaniu uległy tylko przedmieścia) jednak ryzyko ponownego wylania rzeki nieustannie wisi nad miastem. Jakucka rzeka Lena jest bardzo szeroka – mierzy od kilku do kilkunastu kilometrów wszerz, dlatego zbudowanie mostu jest praktycznie niemożliwe. Z tego powodu mieszkańcy muszą zmagać się z licznymi problemami komunikacyjnymi. Najbliższa kolej jest ponad dwa tysiące kilometrów od miasta, nie ma tu komunikacji miejskiej. W Jakucku są drogi, ale i tak większość aut przeprawia się promem. Mimo tylu wad tego miejsca ma ono również swoje zalety. Z czego jeszcze słynie Jakuck?

Skarby mroźnego miasta

Klimat w Jakucku jest uciążliwy, a nawet ekstremalny, jednak z drugiej strony miejscowość ma także pewne zalety, które powodują, że miejsce to nie zostało opuszczone przez mieszkańców. Na jego terenie znajduje się wiele cennych zasobów naturalnych. W Jakucku można otrzymać węgiel w postaci antracytu oraz diamentu. To właśnie dzięki nim miasto jest w stanie się utrzymać, bo sprzedaż diamentów pokrywa około trzech czwartych budżetu Jakucka. Oprócz tego miasto bogate jest także w srebro, złoto, ropę oraz wiele niespotykanych metali. W Jakucku popularne jest powiedzenie, że kiedy Bóg tworzył świat, jego ręce zmarzły i wypuścił z nich wszystko to, co posiadał. Porzekadło idealnie przekazuje informację o bogactwie Jakucka w rzadko spotykane pierwiastki i surowce naturalne.

Jakuck – temperatura zimą i latem

Zima w Jakucku jest naprawdę sroga. Dla mieszkańców miasta temperatura –30 st. C zimą jest całkiem przyjemna! Częściej jednak termometry pokazują ponad czterdzieści stopni poniżej zera. Zima ma jednak tam swoje plusy. Jednym z nich jest znacznie łatwiejsza komunikacja. Samochody mogą jeździć po skutej lodem rzece, co bardzo skraca czas dotarcia do celu. Podczas wiosennego topnienia komunikacja jest utrudniona. Co ciekawe, w miesiącach letnich temperatury w Jakucku są wręcz upalne – termometry notują średnio około trzydziestu stopni powyżej zera. Najwyższa zanotowana temperatura wyniosła ponad 38 st. C.

Atrakcje turystyczne w Jakucku

Temperatura w Jakucku nie zachęca do odwiedzenia tego miasta, a bynajmniej nie zimą. Mimo wszystko, jeśli ktoś zdecyduje się na taką wycieczkę, nie powinno zabraknąć mu atrakcji turystycznych. Oczywiście jedną z nich jest sam ekstremalny klimat tego miejsca oraz jakucka rzeka, po której zimą można się po prostu przespacerować. Podziw turystów wzbudzają drewniane domki mieszkańców, Muzeum Mamuta czy skarbiec. W tym ostatnim warto zwrócić uwagę na brylanty i ogromne arcydzieła sztuki zdobniczej czasów dawnych i współczesnych. We wspomnianym Muzeum Mamuta mieści się zachowane w całości zwierzę, a także liczne kości i kły mamutów. W Jakucku można także wybrać się do Muzeum Etnograficznego, które cieszy się dość dużą popularnością.

Czy warto przyjechać do Jakucka?

Pod względem klimatycznym Jakuck z nie jest szczególnie przyjazny – nawet dla mieszkańców. Temperatury wahają się od niewyobrażalnie niskich do ekstremalnie wysokich. Przyzwyczajeni do takiego stanu rzeczy mieszkańcy jednak radzą sobie z przeciwnościami, nie tracąc optymizmu. Mimo wielu wad miasta ma ono także swoje niewątpliwe zalety – na przykład bogactwo niespotykanych minerałów oraz pierwiastków chemicznych. Turyści chętnie przyjeżdżają do jednego z najzimniejszych miast świata, aby sprawdzić, jak żyje się w takiej temperaturze, a także zobaczyć prawdziwego mamuta.

Zobacz także:

Przewodnicy z pasją, czyli stolica oczami "Braci Warszawiaków"

Przemierza świat na rowerze z kotem w koszyku. "Czuję się szczęściarzem, bo z nią jest naprawdę łatwo"

Jedyna w Polsce nauczycielka japońskiego tańca jiutamai: "Tradycyjnie wykonywany jest przez kobiety"

Zobacz wideo: Gigantyczna i dzika Syberia

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości