Świat

Wyspy greckie – gwarancja wspaniałego wypoczynku

Świat

Aktualizacja:

Ile jest wysp greckich? Otóż dokładnie tego chyba nie wie nikt. Jest ich na pewno kilka tysięcy, ale zamieszkanych jest około 200. Niektóre z nich nastawione są typowo na turystykę, ale jest też część wysp, na których czas praktycznie się zatrzymał, a ludzie żyją tam jak przed wiekami.

Wyspy greckie rozrzucone są nieregularnie wokół kontynentalnej części Grecji. Z niektórych jest bliżej do innych państw niż do samej Grecji. Na przykład Rodos leży bardzo blisko Turcji. Inne wyspy położone są daleko na południu. Takie geograficzne położenie greckich wysp ma wpływ na panujący na nich klimat, a także na architekturę, a nawet kulturę. Dlatego wyjazd na każdą z greckich wysp jest zupełnie czymś innym. Nie można poznać specyfiki Grecji, będąc tam tylko raz, w jednym miejscu.

Zobacz także: Wyspa Santorini w Grecji – plaże, zwiedzanie, klimat, ceny

Prawdziwa perełka Grecji – Zakynthos

Grecka wyspa Zakynthos znajduje się na Morzu Jońskim i jest uważana za najpiękniejszą i najbardziej romantyczną spośród wszystkich greckich wysp. Zakynthos oferuje bardzo szeroki wachlarz atrakcji, które pozwolą spędzić prawdziwe greckie wakacje. Dla osób, które chcą przede wszystkim oddać się kąpielom w pięknej, krystalicznej wodzie Morza Jońskiego, najlepsze będzie zachodnie i południowe wybrzeże Zakynthos. Miejscem szczególnie wartym polecenia jest Zatoka Wraku, która uznawana jest za jedną z najpiękniejszych plaż na świecie. Na południu wyspy ogromną atrakcję stanowią żółwie karetta. Mają tam swoje miejsce lęgowe i dla ich bezpieczeństwa na Zakynthos wydzielono część wybrzeża i stworzono The Marine Park.

Kreta – oliwkowa grecka wyspa

Kreta słynie przede wszystkim z oliwek. Archeolodzy odkryli, że oliwę z oliwek wytwarzano na Krecie już w czasach starożytnej cywilizacji minojskiej. Drzewa oliwne to była prawdziwa świętość, a oliwę składało się bogom w ofierze. Gaje oliwne występują praktycznie na całej Krecie. Na tej greckiej wyspie znajduje się też jedna z najpiękniejszych lagun na świecie. Na plaży Elafonisi można wykąpać się w krystalicznej wodzie o niezwykłych odcieniach turkusu.

Bardzo ciekawym i urokliwym miejscem na Krecie jest Retimno. Spokojne, ciche i zacienione uliczki miasta dają moment wytchnienia od upałów. Niedaleko znajduje się klasztor Arkadi, symbol greckiego bohaterstwa. W czasie powstania przeciwko Turkom w 1866 roku w klasztorze tym broniło się kilkuset powstańców, a wraz z nimi przebywało tam około 700 kobiet i dzieci. Stawiali zaciekły opór 15 tysiącom żołnierzy tureckich. Kiedy Turcy zaczęli forsować mury, obrońcy podjęli decyzję o wysadzeniu w powietrze prochowni. Zginęli wszyscy obrońcy wraz ze wszystkimi kobietami i dziećmi. To wydarzenie odbiło się w Europie szerokim echem i miało bardzo duży wpływ na powstanie republiki Krety w 1898 roku.

Najpiękniejsze wyspy greckie – może to jednak Hydra?

Wyspy Sarońskie są położone najbliżej Grecji kontynentalnej. Z portu w Pireusie statek wycieczkowy dopływa do tych wysp w około 40 minut. Dlatego jest to częsty cel jednodniowych wypraw z Aten. Najbardziej popularne spośród Wysp Sarońskich są Egina, Hydra i Poros

Egina znajduje się blisko Aten, a słynie głównie z gajów pistacjowych. Bardzo ciekawa jest też świątynia Afai, bazylika św. Nektariusza i ruiny świątyni Apollina

Hydra przez wielu uważana jest za najbardziej urokliwą i najpiękniejszą wyspę Grecji. Niezwykle ciekawa jest konstrukcja samego portu – wygląda on jak grecki amfiteatr. Wyjątkowy urok mają kręte uliczki wiodące w górę i w dół. Dlatego najpopularniejszym i najlepszym środkiem transportu na wyspie są osiołki.

Ciekawostką trzeciej wyspy, czyli Poros, jest to, że faktycznie składa się z dwóch wysp , które nazywają się Sphairi oraz Sferia. Obie połączone są mostem. Na Poros, która ma świetnie rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, można dotrzeć jedynie promem lub wodolotem kursującym z Aten.

Wyspa Korfu – grecki raj

Korfu oczarowuje każdego, kto tam dotrze. Jest to bardzo górzysta wyspa, pełna zieleni i pięknych kolorów. Trudno więc dziwić się, że Goethe i Wild nazwali ją greckim rajem. Korfu leży na północy Morza Jońskiego, niedaleko Albanii. Stolicą Korfu jest jest Kerkyra, która niezwykle piękną starówkę, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. O jej charakterze stanowią przede wszystkim kręte i wąskie uliczki. Warto też zobaczyć tam pałac św. Michała i św. Jerzego, a także wenecką twierdzę.

Najdalej na północ wysuniętym przyczółkiem Korfu jest Cape Drastis. Widoki w tym miejscu zapierają dech w piersiach. Przepięknie wyglądają zwłaszcza białe klify, jakby wyłaniające się z błękitu Morza Jońskiego. Na Korfu koniecznie trzeba też odwiedzić zamek Angelokastro . Został zbudowany około XII wieku na polecenie bizantyjskiego władcy. Przez wiele lat pełnił funkcję obronną. Obecnie pozostały z niego ruiny, ale widok ze szczytu wzgórza, na którym stał zamek, jest naprawdę zachwycający.

Zobacz także: Grecja i jej perła – wyspa Rodos. Co warto zwiedzić? Jakie atrakcje zobaczyć?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości