Świat

Magia włoskich Dolomitów. Podróżniczka. „To jest kraina kwitnących łąk, krystalicznie czystych strumyków”

Świat


Włoskie Dolomity są jednym z ulubionych kierunków turystycznych Polaków. Pasjonaci narciarstwa chętnie wybierają je zimą, by oddawać się ukochanemu zajęciu na tamtejszych stokach. Jednak miejsce to może zachwycać również w inne pory roku. O jego magii opowiedziała nam podróżniczka i dziennikarka Alina Markiewicz. Jak wygląda sytuacja w Dolomitach w czasie pandemii?

Odpoczynek we włoskich Dolomitach

Włoskie Dolomity są chętnie wybierane na cel wypoczynkowych wyjazdów. Wielu turystów pojawia się tam zimą, by móc oddać się pasji szusowania na nartach lub jazdy na desce. Tymczasem, zdaniem Aliny Markiewicz, zachwycają one również w pozostałe pory roku.

Dolomity to jest kraina kwitnących łąk, krystalicznie czystych strumyków, absolutnie pysznego jedzenia, jak to we Włoszech, i odgłosu wielkich, bardzo potężnych gór, które rezonują nawet w dolinach i tworzą niepowtarzalny klimat

- opowiadała dziennikarka i podróżniczka w Dzień Dobry Wakacje.

Włoskie Dolomity a koronawirus

Podróżniczka przekonywała, że Dolomity idealnie sprawdzą się do odpoczynku i relaksu. Mogłoby się to przydać zwłaszcza teraz, gdy pandemia daje się wszystkim we znaki.

Same Włochy, a zwłaszcza ich północna część, mocno doświadczyły działania koronawirusa. Jednak rejonowi Dolomitów udało się przed nim względnie obronić.

Było tu stosunkowo mało zachorowań

- zaznaczyła Alina Markiewicz.

Podróżniczka przyznała, że Włosi nadal są ostrożni. Jednocześnie czekają na turystów i obawiają się pojawienia kolejnych przypadków zakażenia. Nie znaczy to jednak, że sezon w Dolomitach jest martwy.

W tym roku ruszyło więcej kolejek krzesełkowych, więcej gondoli, żeby uniknąć problemu właśnie mniejszej ilości ludzi w schroniskach. Można wszędzie dojechać z rowerem, z psem, na piechotę, z dziećmi. Rejon daje bardzo dużo możliwości aktywnego wypoczynku

- podkreślała nasza rozmówczyni.

Co robić we włoskich Dolomitach latem?

Włoskie Dolomity sprawdzą się doskonale jako cel letniego wypoczynku. Na jakie atrakcje mogą liczyć w tym czasie turyści?

Dolomity latem dają dużo większe możliwości niż zimą. To jest pewnie zaskoczenie dla wielu, ale i rowery, i wspinaczka, i via ferrata. (…) To właśnie jest ta aktywność, która pozwala nam też na spędzenie aktywnie czasu z rodziną

- zachęcała Alina Markiewicz.

Czym jest via ferrata?

Via ferraty, czyli drogi żelazne, ubezpieczone drogi w górach wysokich, pod które można podjechać gondolą, krzesłem, można podejść. Czujemy się zupełnie bezpieczni

- tłumaczyła podróżniczka.

Trzeba bowiem wpinać się w stalową linę, którą zabezpieczona jest trasa. Zdaniem Aliny Markiewicz, aby przejść przez via ferratę, nie trzeba mieć żadnego doświadczenia we wspinaczce.

Zobacz także:

Przez trzy lata zwiedzał Amerykę Południową bez planu podróży: "Wyznaczyłem sobie tylko kierunek"

Pandemia pokrzyżowała ci wakacyjne plany? Te miejsca na świecie odwiedzisz, nie ruszając się z domu

Robert Makłowicz zabiera nas w kulinarną podróż po Chorwacji. "Miejscowe ostrygi należą do najlepszych na świecie"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości