Turcja - gdzie pojechać, by najlepiej poznać ten magiczny kraj?

Świat

Aktualizacja:
Fot. Getty Images/Photographer: Ugurhan BETIN

Turcja to kraj pachnący dymem z nargile i najbogatszymi przyprawami świata, owiany morską bryzą i spalony gorącym południowym słońcem. Jej przepiękne zabytki, miasta i morze tworzą krainę idealną na wakacyjny wypoczynek. Kiedy dasz się jej uwieść, Twoje serce pozostanie w niej na zawsze.

Zobacz też: Kokkino Nero – polska wioska w Grecji: atrakcje turystyczne, plaże, pogoda >>>

Bez względu na to, które miejsce w Turcji stanie się celem Twoich wakacyjnych wojaży - Alanya, Bodrum czy Kemer - przywita Cię świat tysiąca barw, zapachów i melodii. Turcja to kraj wielokulturowy, zachwycający zróżnicowanym pejzażem i wyjątkowo bogatą tradycją. Możesz wybierać między fascynującymi metropoliami, jak Stambuł czy Ankara, piaszczystym wybrzeżem lub wysokimi górami.

Miejsca w Turcji, które warto zobaczyć

Przed wyprawą do Turcji należy nieco bliżej przyjrzeć się jej kulturze, tradycjom i… mitom na jej temat. Nie, nie znajdziemy tam dziko żyjących wielbłądów i tak, pada tam czasem śnieg. Turcja to jeden z tych krajów, o którym my, Polacy, niewiele wiemy, mimo że łączy nas z nią wspólna historia. Podczas planowania wakacji w Turcji wątpliwości może rodzić inna religia oraz skojarzenia z zamachami terrorystycznymi. W rzeczywistości kraj ten to przede wszystkim wspaniałe (i bezpieczne) nadmorskie kurorty oraz liczne atrakcje turystyczne , które są gwarancją idealnego wakacyjnego wypoczynku. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o Turcji przed wyjazdem do tego magicznego miejsca:

Zobacz też: Najpiękniejsze miejsca i atrakcje Ligurii >>> 

  • Alanya, Turcja - Alanya to jeden z najsłynniejszych kurortów wybrzeża tureckiego. Długie pasmo piaszczystej plaży aż prosi się o słodkie leniuchowanie, zaś otaczające Alanyę od północy góry Taurus to miejsce idealne na aktywny wypoczynek .
  • Antalya, Turcja - Miasto Antalya leży na wybrzeżu Morza Śródziemnego, u podnóża skalistych gór Bey. Oprócz licznych restauracji i dyskotek znajdziemy tu również muzea, ciekawe zabytki i udostępnione zwiedzającym meczety.
  • Bodrum, Turcja - Turecka miejscowość turystyczna leży wprost naprzeciw greckiej wyspy Kos. Greckie wpływy widać w samym Bodrum . Przykładem tego jest chociażby górujące nad miastem “Wzgórze Wiatraków”, które zawdzięcza swoją nazwę szeregowi białych wiatraków, zbudowanych w greckim stylu.
  • Belek, Turcja - Belek słynie przede wszystkim z bardzo wysokiej klasy hoteli oraz pola golfowego, które co roku przyciąga pasjonatów golfa z całego świata. Miejscowość otoczona jest pięknymi lasami piniowymi, które nie tylko niosą ukojenie w upalne dni, ale stanowią także idealne miejsce do pieszych wędrówek.
  • Kemer, Turcja - Nad piaszczystymi plażami górują tu wysokie majestatyczne góry, co tworzy krajobraz jak z bajki. Jest to miejsce idealne na spacery w letnie ciepłe wieczory po plaży lub po zatoce jachtowej.
  • Marmaris, Turcja - Marmaris to miasto nigdy nie śpi. Ze względu na ilość dyskotek, pubów i bujne życie nocne Marmaris wybierają głównie młodzi ludzie. Z pokaźnego portu jachtowego, położonego w centrum miasta, można wypłynąć na jednodniową wycieczkę na grecką wyspę Rodos (znajdującą się od Marmaris jedyne 45 minut drogi!).
  • Fethiye, Turcja - Sami Turcy twierdzą, że Fethiye to najpiękniejszy kurort Turcji (niestety odbija się to również na cenach). Nic w tym dziwnego. Piaszczyste plaże, błękitna woda i małe zielone wysepki tworzą niesamowity rajski krajobraz. Fethiye słynie również z lotów na paralotniach, a kto by nie chciał zobaczyć raju z góry?
  • Incekum, Turcja - W przeciwieństwie do najbardziej znanych nadmorskich tureckich kurortów, Incekum to niewielka, za to pełna hoteli miejscowość. Mimo że nie znajdziemy tu wielu atrakcji turystycznym, z pewnością odpoczniemy na nie zatłoczonej piaszczystej plaży.

Atrakcje turystyczne i zabytki Turcji, które musisz zobaczyć!

Zarówno Turcja Egejska , jak i Riwiera Turecka to idealne miejsca na nadmorski wypoczynek . Istnieje jednak w Turcji kilka takich miejsc, których nie zobaczymy nigdzie na całym świecie. Jednym z nich jest Kapadocja - baśniowa kraina wykuta w skale. Miejsce to, choć niezwykłe już samo w sobie, uświetniają setki balonów wznoszące się co dzień rano nad miasteczkiem. Podróżni z całego świata przybywają tu, by obejrzeć magiczny wschód słońca z perspektywy lotu ptaka. Nic dziwnego, że Kapadocja nazwywana jest “najromantyczniejszym zakątkiem Turcji”. Co więcej, jest to region dosyć górzysty, pełen jaskiń, dziwnych form skalnych i wąwozów, dlatego stanowi idealne miejsce na piesze wędrówki.

Zobacz też: Norwegia i jej atrakcje – zwiedzamy Lofoty >>> 

Kolejnym “must see” dla każdej podróżującej do Turcji osoby jest Efez - najlepiej zachowane starożytne miasto na świecie. Żartobliwie rzecz ujmując - miejsce to wygląda jak rozdział szkolnej książki do lekcji historii. Z tą różnicą, że tu na własne oczy możemy się przekonać, jak wyglądało życie starożytnych społeczności. Znajdziemy tu między innymi bardzo dobrze zachowany teatr, domy mieszkalne, miejskie szalety oraz dom publiczny. Z Turcji nie można też wyjechać nie odwiedzając wapiennych basenów Pamukkale. Spacer po nich przypomina wizytę na Księżycu lub na alpejskim lodowcu. Piękne białe zbocza tworzą niezapomniane widoki. Co więcej, gdzie indziej na świecie możemy wykąpać się w wapiennym basenie?

Zobacz też: Co warto zobaczyć w Marrakeszu? Największe atrakcje miasta  >>> 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN