Świat

Dlaczego warto pojechać do Toskanii?

Świat

Winnica w Toskanii

Uosobienie włoskiego dolce vita, klimatyczne miasteczka, rozciągające się aż po horyzont winnice i fascynująca historia – taka właśnie jest Toskania. Co roku przyciąga tysiące turystów i należy do najpopularniejszych kierunków turystycznych świata. Co warto zobaczyć podczas naszej wizyty? O tym poniżej.

Tak jak w przypadku większości europejskich regionów, najbardziej wzmożony ruch turystyczny trwa od lipca do sierpnia. W tym okresie Włochy przeżywają również największą falę upałów. Jeśli marzy się nam Toskania, powinniśmy poważnie się zastanowić, czy aby na pewno chcemy odbyć podróż w tym właśnie czasie. Upały mogą przeszkodzić nam w eksplorowaniu kolejnych urokliwych miasteczek, a spora rzesza turystów uniemożliwi spokojne odwiedzanie kolejnych zabytków i atrakcji. Zdecydowanie lepszym okresem jest późna wiosna – przykładowo maj lub wczesna jesień – wrzesień czy październik. Pogoda z pewnością nam dopisze, a my będziemy mogli rozkoszować się przyjemnym zwiedzaniem poszczególnych atrakcji.

Toskania – ciekawe miejsca

Jednym z najczęściej odwiedzanych miast jest Florencja – stolica Toskanii . Znajdziemy tu prawdziwe perełki architektoniczne, zachwycające zabytki i dzieła sztuki wykonane przez mistrzów renesansu. Jeden dzień na pewno nie wystarczy nam na odwiedzenie wszystkich wartych uwagi miejsc. Od czego zacząć? Najpopularniejszym i najczęściej odwiedzany punktem we Florencji jest Duomo, czyli katedra Santa Maria del Fiore, jedna z największych na świecie. Jej budowa zaczęła się pod koniec XIII wieku i trwała około 140 lat. Szczególną uwagę i zachwyt wzbudza kopuła autorstwa Brunelleschiego oraz freski we wnętrzu katedry, które miały stanowić odpowiednik namalowanych przez Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej. Niedaleko katedry natrafimy na 85-metrową dzwonnicę, której budowę zapoczątkował Giotto w pierwszej połowie XIV wieku, a zakończył Pisano. Warto wejść na samą górę, aby móc podziwiać zachwycającą panoramę miasta. Florencja to jedyne miasto w Toskanii , w którym stopień nagromadzenia zabytków jest tak duży. Inne miejsca warte uwagi, to między innymi Baptysterium – najstarsza budowla sakralna w mieście (powstała w V wieku), kościół San Lorenzo z płaskorzeźbami Michała Anioła i Donatella oraz kościół Santa Maria Novella.

Toskania obfituje w liczne atrakcje turystyczne . Popularnym miejscem we Florencji jest Piazza Della Signoria, na którym znajduje się słynny Palazzo Vecchio – siedziba władz, fontanna Neptuna i loggia Signorii. W pobliżu zlokalizowana jest także jedna z najsłynniejszych galerii świata – Galleria degli Uffizi z dziełami Michała Anioła, Caravaggia, Botticellego czy Rafaela. Podróż po Florencji zdaje się nie mieć końca. Ogrom miejsc wartych zobaczenia sprawia, że musimy zarezerwować sobie co najmniej kilka dni, aby móc odwiedzić przynajmniej większość z nich.

Jakie atrakcje znajdziemy jeszcze w Toskanii?

Pomimo tego, iż Florencja zachwyca swoim bogactwem architektonicznym, najpiękniejsze miejsca w Toskanii są położone z dala od tłumu turystów. Jeśli chcemy poczuć prawdziwy włoski klimat, warto zatrzymać się w jednym z gospodarstw agroturystycznych położonych w którejś z maleńkich, urokliwych miejscowości. Stanie się ona bazą wypadową do kolejnych, interesujących miejsc.

1. Piza – oprócz odwiedzenia słynnej Krzywej Wieży, warto udać się na spacer wzdłuż Arno. Jest to główna rzeka Toskanii , której długość wynosi około 241 km. W Pizie urodził się Galileusz i wiele ze znajdujących się tutaj zabytków jest w pewien sposób z nim powiązana. Koniecznie odwiedźmy Piazza Duomo, cmentarz Camposanto, Piazza dei Cavalieri i ogród Orto Botanico.

2. Siena – kolejne miasto, którym szczyci się Toskania . Atrakcje , jakie tu znajdziemy, to przede wszystkim Piazza del Campo – plac w kształcie muszli, bogata i ciekawa oferta gastronomiczna oraz Vin Santo – tradycyjne, toskańskie wino. Siena należy do bardzo turystycznych miast, nawet w godzinach wieczornych na placu spotkać można tłumy ludzi.

3. Bibbona i przedmieścia Livorno – Toskania to także piękne plaże . Bibbona jest miastem, które powstało w czasach średniowiecza. Posiada bardzo szeroką i piękną plażę, która na dodatek jest całkowicie darmowa. Przedmieścia Livorno słyną z zapierających dech w piersiach klifów oraz skalistych plaż. W małych miasteczkach, takich jak Calafuria czy Quercianella możemy liczyć na prawdziwy relaks, gdyż nie są one oblegane przez tłumy turystów. Dziś znajduje się tutaj także rezerwat przyrody. Jeśli marzy się nam cisza i spokój, Toskania również ma coś dla nas w swojej ofercie. Dodatkowo, widok na Morze Liguryjskie sprawia, że faktycznie da się tutaj odpocząć.

Odwiedzając Toskanię, możemy oddać się prawdziwej włoskiej uczcie. Bazą jest czerwone mięso, dziczyzna, oliwa z oliwek i ser Pecorino. Nie zapominajmy także o winach. Oprócz wspomnianego już Vin Santo, bardzo dużą popularnością cieszy się czerwone Chianti Classico, uprawiane właśnie w regionie Toskanii.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości