Świat

Tadż Mahal – biały klejnot Indii. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć.

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
Tadż Mahal

Jego charakterystyczna, masywna lecz harmonijna sylwetka, otoczona strzelistymi wieżyczkami minaretów, pojawia się w każdym niemal folderze z ofertą wycieczek do Indii czy przewodnikiem po tym kraju. Nie każdy jednak wie, że Tadż Mahal to mauzoleum, a więc grobowiec, nie zaś meczet. Zwany bywa jednak świątynią miłości, ponieważ został zbudowany właśnie z jej powodu.

W 2007 roku został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata. To znaczy, że koniecznie trzeba go zobaczyć, podróżując do Azji. Gdzie jest Tadż Mahal (Taj Mahal)? Znajduje się w mieście Agra, w północnych Indiach, w stanie Uttar Pradesh. Powstał w połowie XVII wieku – budowa trwała ponad 20 lat i została zainicjowana przez Szahdżahana, ówczesnego władcę Indii z dynastii Wielkich Mogołów. Ten piękny budynek, którego ściany wysadzane są kamieniami szlachetnymi, powstał ku czci drugiej żony cesarza – Mumtaz Mahal, która zmarła przy porodzie czternastego dziecka. Podobno to ona sama, czując zbliżającą się śmierć, poprosiła o wzniesienie budowli, która by ją upamiętniła.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Mauzoleum Tadż Mahal – klejnot w przenośni i dosłownie

Ściany mauzoleum Tadż Mahal zostały zbudowane z białego marmuru, ale nie są gładkie – zdobią je kaligraficzne inskrypcje wykonane z czarnego marmuru oraz liczne szlachetne i półszlachetne kamienie. To dzięki nim – w połączeniu z fantazyjnym, mistrzowsko zaprojektowanym kształtem budynku – wygląda on tak zjawiskowo i bogato.

Nic więc dziwnego, że aby zbudować grobowiec, potrzebne było 20 tys. robotników oraz wielu architektów i artystów sprowadzonych z różnych stron świata. Obecnie grobowiec oraz otaczające go ogrody można podziwiać przez ok. 3 godziny dziennie – władze ograniczają ten czas sukcesywnie, obawiając się o kondycję budynku i nadmierne natężenie ruchu turystycznego w mieście.

Wnętrze Tadż Mahal

Jest równie olśniewające co widoczna z zewnątrz monumentalna sylwetka mauzoleum. Kto spoczywa w Tadż Mahal? Pochowane osoby to cesarzowa Mumtaz Mahal, która została złożona do grobu w złotej trumnie – obok niej pochowano później jej męża, w otoczeniu klejnotów – szafirów, diamentów i pereł, sprowadzonych specjalnie na zamówienie indyjskiego władcy. To m.in dzięki temu wyposażeniu Tadż Mahal uważany jest za jeden z najbogatszych i najwspanialszych budynków świata islamu.

Agra, czyli miasto z meczetem Tadż Mahal

Tadż Mahal znajduje się w mieście Agra. Czy są tam jeszcze inne obiekt warte zwiedzenia? Okazuje się, że tak. Jednym z nich jest inny grobowiec – Itimad-ud-Daulah – taki tytuł nosił dziadek Mumtaz Mahal, Mirza Ghiyas Beg, dla którego mauzoleum zbudowała jego córka. Uważa się, że ten grobowiec stanowił coś w rodzaju próby przed budową wielkiego Tadż Mahal. Koniecznie trzeba też zobaczyć Czerwony Fort, którego wewnętrzne pałace zdobne są w misterne krużganki i skomplikowane ornamenty na ścianach, a także wspaniały Pałac Luster. Z miejsca, gdzie stoi Fort widać w oddali największy symbol Indii.

Wielu okolicznych mieszkańców żyje jednak w dużym stopniu właśnie dzięki słynnemu grobowcowi, ponieważ odwiedzają go rocznie 3 miliony turystów. Przez to wielu mieszkańców miasta jest przewodnikami, opowiadającymi historie o budowie Tadż Mahal, czy kierowcami taksówek wożącymi przybywających. W mieście rozwinęła się też sieć hoteli, restauracji i innych obiektów, które utrzymują się z ruchu turystycznego.

Ciekawostki na temat Tadź Mahal

Mauzoleum Tadż Mahal wzbudzało zachwyt przez całe wieki od powstania. Jedna z legend, którymi obrósł grobowiec, mówi, że pewna Angielka, żyjąca w XIX wieku, na widok nieziemsko pięknego mauzoleum wykrzyknęła: "Mogę umrzeć choćby jutro, by mieć taki grób!". Nic dziwnego. Sam opis Tadż Mahal mógłby wzbudzić ciekawość, co dopiero jego widok na żywo.

Co jeszcze bardziej interesujące – na terenie wielkiego ogrodu, w którym zbudowany jest grobowiec Tadż Mahal, znajdują się też dwa znacznie mniejsze mauzolea dwóch innych żon cesarza Szahdżahana. Mumtaz Mahal musiała być tą najukochańszą, skoro władca zdecydował się na wzniesienie tak monumentalnego grobowca.

Tadż Mahal zagrożony

Każdy, kto miał okazję zobaczyć indyjski Tadż Mahal (jego nazwa zapisywana jest także jako Taj Mahal) z bliska, mógł przekonać się, że tak naprawdę, niestety, mauzoleum wcale nie jest białe. Ściany od zewnątrz pokrywa brud, osiadły na nich przez wiele lat. Niestety, ten uprzemysłowiony rejon Indii jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych obszarów na świecie. Pyły tworzące smog niszczą piękny, biały marmur nieodwracalnie, mimo że jest on regularnie czyszczony. Władze Indii starają się ratować sytuację poprzez bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące emisji zanieczyszczeń przez okoliczne zakłady czy fabryki, a nawet w ogóle ograniczyć ich liczbę w bezpośrednim sąsiedztwie miasta.

Co gorsza, najpiękniejsza budowla w Indiach w ogóle może nie przetrwać próby czasu. Istnieje bowiem ryzyko, że na skutek wysychania okolicznych gruntów fundamenty mauzoleum również wyschną i rozpadną się. W czasach, gdy budowano grobowiec, poziom rzeki był zdecydowanie wyższy, więc woda z niej miała istotne znaczenie w utrzymaniu dobrostanu budynku.

Wody rzeki zasilają także korytarz wodny, obsadzony cyprysami, w którym tak pięknie odbija się biała sylwetka mauzoleum. To właśnie ten widok jest jednym z najczęściej fotografowanych na świecie.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Kriangkrai Thitimakorn/Getty Images

Pozostałe wiadomości