Świat

Route 66 – wszystko, co warto wiedzieć o legendarnej drodze USA

Świat

Aktualizacja:

Piękne krajobrazy, wiatr we włosach i kilka tysięcy kilometrów drogi, podczas której poznasz Amerykę z zupełnie innej strony! Wyprawa szlakiem Route 66 to bez wątpienia niesamowita przygoda i obowiązkowy punkt programu podczas wizyty w USA. Sprawdź, na czym polega fenomen Route 66 i dlaczego warto poznać tę legendarną trasę!

Zobacz też: Czy warto pojechać na wakacje do Egiptu? >>> 

Route 66 – po polsku Droga 66 – uznawana jest za jedną z najpiękniejszych dróg na świecie. Ciągnąca się przez osiem stanów USA wspaniała trasa turystyczna przez wiele lat uznawana była za narodową drogę Ameryki. Była, bo dziś formalnie już nie istnieje. Po prawie 60 latach od wybudowania Droga Matka została oficjalnie skreślona z listy amerykańskich dróg krajowych. Powód był prosty – uznano, że poszczególne jej odcinki nie nadają się do użytku. Choć Route 66 zniknęła z rejestru, wciąż funkcjonuje jako trasa turystyczna. Dziś ten kultowy symbol amerykańskiej wolności figuruje jako Historic Route 66 i jest jedną z największych atrakcji w USA. Mówi się, że wyprawa trasą Route 66 to jedyny sposób, by odkryć prawdziwą Amerykę – zupełnie inną niż ta, którą znamy z kina i telewizji.

Route 66 – legenda słynnej Drogi Matki

Osiem stanów, trzy różne strefy czasowe, przydrożne bary i jadłodajnie, stacje benzynowe, podrzędne motele i zapierające dech w piersiach widoki – tak w dużym skrócie można opisać najsłynniejszą drogę USA. Route 66 ma długość prawie 4 tys. km i ciągnie się od Chicago aż do Kaliforni. Droga Matka powstała w 1926 roku i do końca lat 90. była uznawana za najważniejszą drogę w Stanach Zjednoczonych. Na początku Route 66 przypominała prostą, wysypaną żwirem drogę podmiejską, dopiero w 1938 roku utwardzono jej nawierzchnię.

Imponujący był szybki proces jej rozwoju. Trasa Route 66 początkowo kończyła się w Los Angeles, jednak po kilku latach przedłużono ją do Santa Monica, gdzie łączyła się z ówczesną autostradą US-101, ciągnącą się wzdłuż zachodniego wybrzeża Pacyfiku. Droga Matka przebiegała przez Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę i Kalifornię. Amerykanie szybko odkryli potencjał turystyczny Route 66 – z każdym rokiem na poszczególnych jej odcinkach powstawało coraz więcej punktów gastronomicznych, handlowych, usługowych, hoteli i moteli. W latach 30. Route 66 była główną arterią zmierzających na zachód imigrantów. Z biegiem czasu stała się trasą doskonale przystosowaną do długich turystycznych wojaży.

Zobacz też: Belize – raj dla amatorów nurkowania i turystyki >>> 

Po 59 latach od powstania Route 66 została skreślona z rejestru dróg krajowych, ponieważ nie odpowiadała już wymogom nowoczesnych dróg międzystanowych. Paradoksalnie, fakt ten jeszcze bardziej wzmocnił jej symboliczną wartość. W 2005 roku Droga Matka została uznana za narodową drogę krajobrazową i przemianowana na Historic Route 66 . Uważana jest za jedną z najpiękniejszych tras widokowych na całym obszarze Ameryki Północnej.

Route 66 w literaturze, muzyce i filmie

Route 66 od lat inspiruje pisarzy, muzyków i reżyserów. Jej motyw często pojawiał się w latach 60. i 70., gdy Droga Matka kojarzona była z niczym nieskrępowaną wolnością, ruchem hippisowskim i subkulturą bitników. Szczególnie wyraźnie widać to w twórczości Jacka Kerouaca i jednej z jego sztandarowych powieści „W drodze”. O Route 66 Stany Zjednoczone śpiewały piosenki i kręciły filmy. Wzmianki o legendarnej trasie można znaleźć np. w utworach The Rolling Stones, Depeche Mode i Nat King Cole’a. Co ciekawe, na Route 66 rozgrywa się też akcja popularnego filmu animowanego „Auta”. Mimo upływu lat legenda Drogi Matki wciąż jest żywa, a znak Route 66 jest dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli amerykańskiej kultury.

Co warto zobaczyć na trasie Route 66?

Wiele biur podróży oferuje kilkunastodniowe zorganizowane wyjazdy, podczas których można zobaczyć najbardziej interesujące miejsca turystyczne na trasie. Koszt podróży Route 66 to ok. 4 tysięcy złotych na osobę, a cena obejmuje transport, noclegi i posiłki. Drugą opcją, którą poleca zdecydowana większość zapalonych podróżników, jest wyprawa na własną rękę – ten wariant przypadnie do gustu indywidualistom, którzy chcą w poczuciu absolutnej swobody cieszyć się pięknem amerykańskich krajobrazów.

Zobacz też: Dlaczego warto zobaczyć wulkan Wezuwiusz? Drzemiąca siła, która unicestwiła Pompeje >>> 

Warto wcześniej zastanowić się, jakie miejsca chcemy zwiedzić podczas podróży. Główne miasta Route 66 oferują masę ciekawych atrakcji, jednak plan wycieczki powinien być dostosowany do czasu, jaki chcemy poświęcić na wyprawę. Pierwszym miejscem, w którym warto zatrzymać się na dłużej, jest Chicago ze wspaniałym jeziorem Michigan. Koniecznie trzeba też przeznaczyć czas na zwiedzanie Oklahomy, gdzie można odwiedzić terytorium rdzennych mieszkańców Ameryki i zobaczyć prawdziwych kowbojów! Obowiązkowym punktem podróży jest Las Vegas , słynne miasto grzechu z licznymi kasynami i klubami nocnymi. Największą atrakcją jest oczywiście Hollywood. Na końcu długiej drogi czeka słodki relaks w cieniu palm i zakupy w Beverly Hills.

Pokonanie całej trasy zajmuje kilka tygodni. Warto? Zdecydowanie tak! Podróż Route 66 to gwarancja niezapomnianej przygody, która na zawsze pozostanie w pamięci.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości