Świat

Riwiera Turecka – atrakcje turystyczne

Świat

Aktualizacja:
Hierapolis, Riwiera Turecka
wildart/Getty Images

Riwiera Turecka przyciąga pięknymi plażami, gorącym klimatem, a także pochodzącymi ze starożytności zabytkami. Które miejsca na Riwierze Tureckiej warto odwiedzić?

Riwiera Turecka najpiękniejsze zabytki zawdzięcza starożytnym Grekom i Rzymianom. To właśnie Hellenowie i synowie wiecznego miasta wznieśli w tym regionie najpiękniejsze budowle, których ślady pozostały do dziś. Oprócz zabytków Riwiera Turecka oferuje inne atrakcje, takie jak słoneczne plaże, krystalicznie czysta woda, uzdrawiające jaskinie czy unikalna przyroda.

Kiedy warto odwiedzić Riwierę Turecką?

Najwyższe na Riwierze Tureckiej temperatury panują w lipcu i sierpniu – średnia temperatura powietrza sięga wówczas 34℃, a temperatura wody 27℃. Jeśli od plażowania wolimy zwiedzanie, lepiej odwiedzić Riwierę Turecką w kwietniu lub maju – temperatura nieco powyżej 20℃ czyni spacery zdecydowanie przyjemniejszymi. Pozostaje więc decyzja: zwiedzamy czy opalamy się i pływamy?

Riwiera Turecka – nie tylko Alanya

Alanya na Riwierze Tureckiej to jeden z najbardziej znanych kurortów tego regionu. W mieście znajdują się liczne hotele i plaże, a także malowniczy port. To jeden z najczęstszych kierunków wybieranych przez turystów. Warto jednak rozważyć również inne atrakcyjne turystycznie miejsca.

Jaskinie Damlatas i plaża Kleopatry

Nieopodal miasta Alanya znajduje się niezwykły plażowy kurort, do którego przyjeżdżają turyści z całego świata. Przyciąga ich krystalicznie czysta woda idealna do nurkowania, świetne zaplecze gastronomiczne i baza sportów wodnych. Jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku jest plaża Kleopatry – legenda głosi, że tu właśnie zatrzymała się egipska królowa w trakcie jednej ze swoich podróży.

W pobliżu znajduje się kompleks jaskiń Damlatas, który został odkryty w 1948 roku podczas prac wydobywczych. Można tu podziwiać stalaktyty i stalagmity, które formowały się na przestrzeni 15 tys. lat. Powietrze wewnątrz jaskini ma właściwości lecznicze, dlatego to miejsce jest chętnie odwiedzane przez osoby z problemami oddechowymi.

Kanion Koprulu

Kanion Koprulu to turecki park narodowy, który rozciąga się na powierzchni 360 km kwadratowych. To piękny porośnięty drzewami teren, na którym znajduje się słynny GORGE ukształtowany przez rzekę Kopru przedzierającą się tędy do południowych części tureckiego wybrzeża. Na terenie parku odbywają się spektakularne spływy raftingowe, które przez znawców są zaliczane do najlepszych w Turcji. Uczestnicy spływów rozpoczynają swoją trasę pod mostem Oluk, wybudowanym za czasów panowania rzymskiego.

Plaża Iztuzu – plaża żółwi

Jest to miejsce wylęgu rzadkiego i zagrożonego gatunku żółwi morskich Karetta. Plaża znajduje się na południe od miasta Dalyan. Ze względu na obecność zwierząt jest to obszar chroniony, który jest doskonałym miejscem dla osób ceniących spokojny wypoczynek na łonie przyrody. Niektóre części plaży są zamknięte w trakcie sezonu lęgowego, aby chronić małe żółwie oraz jaja.

Riwiera Turecka – starożytność po grecku

Riwiera Turecka to bogactwo zabytków pochodzących z czasów, gdy ziemie te zajmowali starożytni Grecy. Świątynie, amfiteatry, łaźnie – wszystko to czeka na zwiedzających, dla których plażowanie to strata czasu.

Ruiny Sardes

Ruiny pochodzącego sprzed czasów panowania rzymskiego miasta znajdują się ok. 160 km od Kusadasi. Sardes było stolicą królestwa Lidii od VII do VI wieku p.n.e., a w czasach swojej świetności było jednym z najbogatszych miast ówczesnego świata. Swoje bogactwo miasto zawdzięczało m.in. olbrzymim ilościom złota wymywanego i spływającego z gór Tmolos. Imię panującego nad imperium Lydia króla Krezusa do dziś jest synonimem majętności i dobrobytu. W ruinach Sardes do dziś zachowały się wspaniałe marmurowe kolumny rzymskiego gimnazjonu, a także pełna mozaik synagoga i szczątki świątyni Artemidy.

Side i świątynia Apolla

Starożytne greckie miasto Side zostało założone ok. VII wieku p.n.e. Znajduje się w pobliżu Antalyi i jest celem wielu wycieczek nie tylko ze względu na swoją historię, ale też urokliwą lokalizację nad brzegiem morza. W rejonie znajdują się też inne ślady dawnych cywilizacji – m.in. ruiny świątyni Apolla z kolumnami w stylu korynckim.

Milet

Ruiny Miletu znajdują się ok. godziny drogi od turystycznego kurortu Kusadasi. Starożytny Milet, rodzinne miasto matematyka Talesa, zbudowano ok. XI wieku p.n.e. Współcześnie możemy w nim podziwiać m.in. amfiteatr, który dawniej stał nad brzegiem morza i mieścił ponad 15 tys. widzów. W Milecie zachowały się także pozostałości po łaźniach Faustyny – największym kompleksie sanitarnym tego miasta.

Hierapolis i Pamukkale – gorące źródła wśród ruin

Hierapolis to starożytne miast w dolinie rzeki Likos. Można się tam wybrać bezpośrednio z Antalyi, aby podziwiać nie tylko ruiny miasta, ale także leżące nieopodal białe klify Pamukkale, robiące ogromne wrażenie na turystach.

Jedną z najbardziej popularnych atrakcji Hierapolis są święte gorące źródła, w których można się zanurzyć pośród zabytkowych rzymskich kolumn. Pośród ruin Hierapolis znajdują się także ruiny świątyni Apollina, uważanego przez mieszkańców za założyciela miasta.

Poznaj również historię Tadeusz Perkitnego i Leon Mroczkiewicza, przedwojennych podróżników, którzy w 3,5 roku mieli okazję zobaczyć ponad 40 krajów. Oto reportaż Miłki Fijałkowskiej.

Zobacz także:

Przez trzy lata zwiedzał Amerykę Południową bez planu podróży: "Wyznaczyłem sobie tylko kierunek"

Pandemia pokrzyżowała ci wakacyjne plany? Te miejsca na świecie odwiedzisz, nie ruszając się z domu

Zbudowali jacht w ogródku, a potem popłynęli nim do Kanady. Poznajcie niezwykłą historię braci Natanek

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości