Świat

Atrakcje i zabytki wyspy Porto Santo

Świat

Aktualizacja:

Porto Santo jest niewielką wyspą należącą do Portugalii, wyróżniającą się idealnymi warunkami do wypoczynku. Długa, piaszczysta plaża i krystalicznie czysta woda sprawiają, że niektórzy mówią o tym miejscu, że jest to raj na ziemi. Porto Santo, położone tuż obok Madery, zachwyca również zróżnicowaniem terenu – od płaskiego wybrzeża po wzgórza i wyspy wulkaniczne.

Wyspa Porto Santo ma wiele do zaoferowania turystom. Oprócz długiej na ponad 10 km plaży znajduje się tam wiele sportowych atrakcji, malowniczych krajobrazów i zabytków. Jeśli nie można dotrzeć na wyspę bezpośrednio, prom z Madery regularnie odbywa rejsy na Porto Santo, które trwają około 2,5 h.

Charakterystyka wyspy Porto Santo

Porto Santo jest niewielką wyspą położoną w archipelagu Madery, na Oceanie Atlantyckim. Zajmuje powierzchnię około 42 km kw. Teren ten zamieszkuje jedynie 5,5 tys. mieszkańców. Wyspa została odkryta w 1418 roku. Jest miejscem bardzo atrakcyjnym pod względem turystycznym. W sezonie na wyspie panuje słoneczna pogoda z temperaturą powyżej 25 st. C. Turyści odwiedzają to miejsce przede wszystkim ze względu na piękną, długą plażę i krystalicznie czystą wodę. Wyspa przyciąga swoim zróżnicowanym krajobrazem. Z jednej strony można podziwiać piękne wybrzeże i okolicę z architekturą utrzymaną w portugalskim klimacie, z drugiej zaś imponujące, wysokie wzgórza, ostre klify oraz liczne szczyty wulkaniczne. Miejsca te wraz z punktami widokowymi (np. Pico Castelo lub Pico das Flores) pozwalają odkryć prawdziwe piękno wyspy kryjące się w wyjątkowych krajobrazach. Porto Santo i Maderę dzielą 43 km. Mała odległość sprawia, że z jednego miejsca do drugiego można dostać się promem lub samolotem (opcja zdecydowanie droższa). Na wyspie od 1960 roku znajduje się lotnisko.

Porto Santo jest wyspą, która miała duży udział w historycznych wydarzeniach. W 1474 roku przybył tam Krzysztof Kolumb. W mieście Vila Baleira mieszkał kilka lat. Był kupcem pośredniczącym w handlu. Na wyspie założył też rodzinę. Dziś w jego domu znajduje się Casa Museo Cristovao Colombo, czyli muzeum na część słynnego odkrywcy. Na Porto Santo corocznie organizowany jest Festival Colombo, na którym odgrywane jest widowisko z XVI wieku. Z dużą dokładnością odwzorowywane są sceny przybycia na wyspę Kolumba i zachowanie średniowiecznych mieszkańców. Wydarzeniu towarzyszą liczne koncerty, pokazy teatralne, wystawy, tańce i prezentacja lokalnej kuchni.

Atrakcje Porto Santo

Choć wyspa Porto Santo jest niewielka, w tym miejscu nie można się nudzić. Zarówno turyści nastawieni na spokojny wypoczynek, jak i spragnieni aktywnej rozrywki znajdą coś dla siebie.

Oto najważniejsze atrakcje Porto Santo:

  • Bardzo długa i pokryta drobnym piaskiem plaża wraz z nieskazitelnie czystą wodą oceanu.
  • Atrakcją jest też sam piasek, który ma właściwości lecznicze – pomaga w niwelowaniu dolegliwości reumatycznych i żylaków.
  • Duży wybór atrakcji sportowych – windsurfing, żeglarstwo, golf, jazda konna, nurkowanie, rower, a nawet sporty ekstremalne, np. paralotnia.
  • Zróżnicowany teren wyspy sprzyja wycieczkom. Można wychodzić na szczyty, podziwiać krajobrazy z punktów widokowych, czy wybrać się na przejażdżkę jeepem w stylu safari.
  • Warte zobaczenia jest Fonte da Areia, czyli miejsce z miękkimi skałami z piaskowca, które pod wpływem burz wiatrowych przybierają formy oryginalnych rzeźb.
  • Pico de Ana Ferreira to kolejne miejsce o nietypowym ukształtowaniu terenu. Znajduje się tam zespół skalny złożony z elementów przypominających pionowe słupy. Noszą one miano "organów".

Prom z Madery na Porto Santo to idealna okazja na wycieczkę morskim szlakiem. Rejsy odbywają się regularnie – statki wypływają z Madery rano i wracają wieczorem.

Rozrywkę zapewniają liczne restauracje serwujące lokalne specjały oraz bary i kluby, które w sezonie tętnią życiem. Dużą zaletą wyspy, co podkreśla wielu turystów, jest fakt, iż zarówno w sezonie, jak i poza nim na Porto Santo nie ma nadmiaru odwiedzających. Brak zatłoczonych plaż oraz możliwość szybkiego rejsu między Maderą a Porto Santo z roku na rok przyciągają wielu odwiedzających.

Zabytki na Porto Santo

Na Porto Santo oprócz pięknych krajobrazów nie brakuje też ciekawych, bogatych pod względem historycznym miejsc. Najważniejszym obiektem jest dom Kolumba, czyli współczesne muzeum w Vila Baleira. Tuż obok tego budynku znajduje się zabytkowy kościół z XV wieku – Igreja de Nossa Senhora da Piedade, który został zniszczony, a następnie odbudowany w 1665 roku. Obowiązkowym punktem na wyspie jest też niewielki, centralny plac w stolicy, czyli Largo do Pelourinho. Znajdują się tam kawiarnie, palmy i smocze drzewa w małym ogrodzie oraz budynki w portugalskim stylu. Będąc na Porto Santo, warto zobaczyć też jedną z najstarszych kaplic – Capela de Nossa Senhora da Graça, wybudowaną w XVI wieku. Została zniszczona w 1812 roku, a odbudowano ją dopiero w 1951 roku.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Meteoryt rozświetlił nocne niebo nad Sardynią. Efektowne nagranie z kamery samochodowej

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości