Świat

Jak zabezpieczyć walizkę? Czy warto kupić pokrowiec na walizkę?

Świat

Aktualizacja:
E+StockPlanets/Getty Images

Każdy wyjazd zagraniczny lub krajowy wiąże się z pakowaniem najpotrzebniejszych rzeczy. Bez nich codzienność mogłaby być nieco utrudniona. Bez względu na to, jakim środkiem transportu podróżujemy, nasz bagaż musi być odpowiednio zabezpieczony, zwłaszcza na lotniskach.

Pokrowce na walizki są najpopularniejszą metodą zabezpieczania bagażu. Można je kupić przed wylotem lub zaopatrzyć się już na lotnisku. Mają wiele zalet, chociaż nie są pozbawione pewnych wad. Decydując się na zakup takiego nakrycia, należy znać dokładne wymiary swojego bagażu, a także dowiedzieć się, jakie w ogóle rozróżniamy pokrowce na walizki.

Co to jest pokrowiec na walizkę?

Pokrowiec lub etui na walizkę to dodatkowa ochrona – rozmiar nakrycia dobiera się w zależności od wielkości bagażu. Do produkcji pokrowców wykorzystuje się różne tworzywa. Najczęściej stosowany jest materiał poliestrowy, ale równie dobrze sprawdzi się inny rodzaj tkaniny. Pokrowiec na walizkę jest istotny zwłaszcza wtedy, gdy podróżujemy samolotem. Każdy z nas wie, że pracownicy lotniska często pracują w dużym pośpiechu albo po prostu nie troszczą się odpowiednio o nasze walizki w czasie transportu i później niedbale pakują je na taśmę lub do samolotu. W efekcie bagaż nierzadko wraca do nas połamany lub bez kółek. Pokrowce na walizki chronią je przed zniszczeniami, zarysowaniami oraz wgnieceniami. W trakcie podróży nasz bagaż jest narażony na uszkodzenia nie tylko mechaniczne, lecz także klimatyczne. Po opuszczeniu lotniska musimy dostać się do hotelu, a to oznacza kolejną podróż, podczas której walizki mogą zamoknąć. Używając pokrowca, zabezpieczymy je. Takie rozwiązanie pozwala ochronić przed zabrudzeniami jasny materiał tych eleganckich, często drogich produktów. Etui na walizkę przydaje się również wtedy, gdy nasz bagaż niezbyt się wyróżnia. Dzięki niemu unikniemy sytuacji, w której przez pomyłkę odbierze go ktoś obcy. Pokrowiec sprawi, że walizka stanie się rozpoznawalna i nie będzie przypominała swoim wyglądem standardowych modeli używanych przez większość podróżujących. Należy również pamiętać, że bagaż i jego ochrona powinny zostać dopasowane do rodzaju podróży, jaką będziemy odbywali, a także od miejsca docelowego. Mówi się, że niektóre kraje są wyjątkowo niebezpieczne, dlatego trzeba tam znacznie bardziej pilnować swoich walizek. Takim państwem jest np. Tajlandia. Udokumentowano wiele przypadków, gdy w trakcie kontroli bezpieczeństwa u podróżujących znajdowano narkotyki. W czasie wyjaśniania sytuacji często okazywało się, że zostały one podrzucone. Pokrowiec na walizkę chroni przed takimi przypadkami, gdyż zakrywa łatwo dostępne miejsca, praktycznie uniemożliwiając otwarcie bagażu.

Pokrowce na walizki: rodzaje

Już w momencie kupna walizki warto zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj etui będzie do niej pasował. Wiele osób kupuje te dwie rzeczy jednocześnie, aby uniknąć późniejszych problemów z dobraniem odpowiedniego rozmiaru pokrowca. Najpopularniejszym tworzywem, z którego się wykonuje etui, jest poliester, czasami także wymieszany z elastycznym spandeksem. Najlepiej, aby pokrowiec był wyposażony w dodatkowe rozciągliwe pasy, które zabezpieczą go przed zsunięciem się z walizki. Dobrze dobrane etui musi mieć w odpowiednich miejscach otwory na kółka, uchwyty i teleskopowe rączki. Niedopasowany pokrowiec nie spełnia swojej funkcji, gdyż nie jest w stanie odpowiednio chronić bagaż przed zniszczeniami. Jaki jeszcze powinien być pokrowiec na walizkę? Kolejną ważną cechą jest wodoodporność. Warunki klimatyczne w czasie podróży nie wpływają dobrze na stan bagażu, który może się zamoczyć nawet w trakcie przelotu samolotem lub przepakowywania na płycie lotniska. Pokrowce na walizki duże lub średnie mają praktycznie takie same cechy, różni je jedynie rozmiar. Etui na bagaż średniej wielkości nie będzie odpowiednie w przypadku większej walizki. Rozmiar pokrowca musi więc być dobrze dopasowany. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na wykonanie graficzne. Producenci walizek zazwyczaj mają w swojej ofercie produkty w ciemnych kolorach, które niestety niczym się nie wyróżniają. Nałożenie na taki bagaż kolorowego pokrowca sprawi, że stanie się on widoczny, łatwo będzie też go odróżnić od innych walizek. Dzięki temu właściciel nie będzie miał problemu ze znalezieniem swojego bagażu, a inni podróżujący nie zabiorą go przez pomyłkę. Istnieje jeszcze jeden sposób na zabezpieczenie walizki i jest nim foliowanie bagażu. Urządzenia, które zawierają taką folię, są dostępne na większości lotnisk. Trzeba jednak pamiętać, że to rozwiązanie nie zapewnia takiej ochrony, jak etui na walizkę, które wykonuje się ze znacznie bardziej odpornego na uszkodzenia materiału.

Osoby, które dużo podróżują są szczęśliwsze w codziennym życiu. Tak wykazały badania przeprowadzone przez naukowców z Washington State University. Pasjonaci wycieczek mogą być szczęśliwsi nawet o 7 proc.

Zobacz także:

Córka Borysa Szyca świętuje 16 urodziny. Aktor publikuje prywatne zdjęcie. Fani: "Mały Borysek"

Brytyjski sąd chce odłączenia od aparatury Polaka w śpiączce. "Podtrzymywanie życia nie jest w jego najlepszym interesie"

"Pomocy! Moje dziecko nie ma przyjaciół". Psycholog uspokaja: "Nie z każdego człowieka wyrośnie lew salonowy"

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości