Świat

Pamukkale w Turcji – co to za atrakcja i dlaczego warto ją odwiedzić?

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
Pamukkale

Pamukkale leży w południowo-wschodniej Turcji, w prowincji Denizli. O piękno tego miejsca zadbała przede wszystkim sama natura. Woda wypływająca z gorących źródeł góry Cökelez na powierzchni ochładza się w sposób bardzo dynamiczny. W ten sposób wytrąca się węglan wapnia, który osadza się na zboczach góry. Tworzą się stalaktyty i charakterystyczne nacieki. Z nich powstają baseny wody termalnej o eliptycznym kształcie.

Poszczególne baseny oddzielone są od siebie zaporami, po których spływa woda. Z odległości nawet 20 kilometrów widoczna jest góra pokryta bielą, jakby przykryta śniegiem. Ten proces trwa nieprzerwanie od 14 tysięcy lat. W czasach rzymskich twory te zostały nazwane trawertynami. W sumie mają one 150 metrów wysokości i 2700 metrów długości. W 1997 roku Pamukkale, które popularnie nazywa się "bawełnianymi tarasami", zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Pamukkale w Turcji – zdrowe kąpiele w "bawełnianych tarasach"

Pamukkale to 17 źródeł termalnych, z których wydobywa się woda o temperaturze od 35 do 100℃. Woda nie tylko tworzy charakterystyczne niecki, ale też je wypełnia. Tym samym powstało kąpielisko o walorach uzdrowiskowych. Kąpiele w Pamukkale pomagają osobom cierpiącym na nadciśnienie, choroby skóry, niestrawność i wiele innych schorzeń. Było to miejsce na tyle popularne, że w czasach rzymskich nieopodal Pamukkale powstało miasto Hierapolis.

Na terenie Pamukkale odrestaurowano basen, który funkcjonował w czasach rzymskich. Położony jest w miejscu otoczonym drzewami, które zapewniają bardzo przyjemny cień. Do lat 80. XX wieku na górnych tarasach Pamukkale funkcjonowały hotele, których działalność miała bardzo negatywny wpływ na same tarasy – powodowała ich wysychanie. Zostały na szczęście rozebrane, a Pamukkale objęto programem rewitalizacyjnym.

Hierapolis – rzymskie miasto koło Pamukkale

W pobliżu Pamukkale znajdują się ruiny antycznego Hierapolis, zwanego "świętym miastem". Jego nazwa wywodzi się od imienia królowej Amazonek – Hiery. Miasto zostało założone przez króla Pergamonu Eumenesa II około 190 roku p.n.e. Od początku swojego istnienia pełniło funkcję uzdrowiska, a w związku z leczniczymi właściwościami przypisywanymi tutejszym wodom stało się centrum medycznym. Do miasta przybywało wielu chorych, szukając ostatniej nadziei na ratunek. Niestety, wielu z nich nie udało się wyleczyć i w związku z tym na terenie Hierapolis istnieje największy cmentarz w Anatolii.

Do dziś zachowało się wiele sarkofagów, niektóre bardzo ozdobne, które kryją szczątki przedstawicieli zamożnych rodów. Miasto rozwijało się dynamicznie aż do roku 1354, kiedy to po kolejnym trzęsieniu ziemi opuścili je wszyscy mieszkańcy. Najciekawsze obiekty Hierapolis to:

  • Martyrium Świętego Filipa – jest to miejsce śmierci tego apostoła, który około 81 roku n.e. został przywiązany do krzyża w kształcie litery T. Obecnie w tym miejscu stoi ośmiokątna budowla upamiętniająca męczeńską śmierć św. Filipa;
  • Plutonium – to miejsce, z którego wydobywają się trujące gazy. W czasach antycznych kapłani, którzy poddawali się działaniu tych gazów, przepowiadali wydarzenia mające nastąpić w przyszłości;
  • Teatr rzymski – imponujących rozmiarów i bardzo dobrze zachowany teatr z czasów rzymskich;
  • Świątynia Apollina – ruiny świątyni pochodzą z III wieku n.e. Świątynia od wschodu opiera się o wzgórze, a z pozostałych trzech stron otoczona jest bogato zdobionymi portykami;
  • Nimfeum – imponujących rozmiarów fontanna, która jednocześnie jest hołdem złożonym nimfom. Nimfeum dostarczało też wodę do domów poprzez system specjalnych rur.

Basen Kleopatry – niezwykła atrakcja w okolicy Pamukkale

Na terenie Hierapolis, nieopodal Pamukkale, jest jeszcze jeden obiekt wymagający szczególnej uwagi. Między muzeum archeologicznym a świątynią Apollina znajduje się antyczny basen, nazywany Basenem Kleopatry. Skąd ta nazwa? Otóż według legendy basen zbudowano na polecenie Marka Antoniusza i miał on stanowić prezent dla królowej Kleopatry. Do basenu dostarczana jest woda termalna.

Woda ze względu na bardzo bogate zasoby minerałów ma przynosić ulgę osobom cierpiącym na różne schorzenia (reumatyzm, choroby układu krążenia). Temperatura wody (około 35℃) też zachęca do kąpieli. Kiedy basen został wybudowany, nad jego brzegami ustawiono kolumny w stylu jońskim. W czasie jednego z trzęsień ziemi, które nawiedzały okolice Pamukkale, zawaliły się do basenu, więc dziś podczas nurkowania w nim można oglądać leżące na dnie antyczne kolumny.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Isa Özdere/Getty Images

Pozostałe wiadomości