Świat

"Ostatnia góra" - dokument o zimowej wyprawie na K2. Wellman: "Ten film warto zobaczyć"

Świat


Pod koniec grudnia 2017 roku wyruszyła Narodowa Zimowa Wyprawa na K2. Polacy himalaiści pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego chcieli jako pierwsi zdobyć ten ośmiotysięcznik zimą. Jednym z uczestników był reżyser i himalaista Dariusz Załuski, który dokumentował poczynania polskich wspinaczy. Na podstawie nagranych materiałów powstał film "Ostatnia Góra".

Akcja dokumentu Dariusza Załuskiego, "Ostatnia Góra" rozgrywa się podczas zimowej wyprawy na K2, drugi najwyższy szczyt Ziemi. Grupa kilkunastu wspinaczy w składzie: Adam Bielecki, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Marek Chmielarski, Rafał Fronia, Piotr Tomala, Denis Urubko, Maciej Bedrejczuk Jarosław Botor, Krzysztof Wielicki, Janusz Gołąb, Piotr Snopczyński i Dariusz Załuski próbuje dokonać historycznego, zimowego wejścia na ośmiotysięcznik. Mozolnie, w skrajnie trudnych warunkach, kolejne zespoły przygotowują drogę, rozwieszając liny i docierając do kolejnych obozów.

>>> Zobacz także:

Tę wyprawową rutynę przerywa tragedia rozgrywająca się na niedalekim szczycie Nanga Parbat. W wyniku brawurowej akcji Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubko udaje się uratować Elisabeth Revol. Jej partner Tomasz Mackiewicz zostaje pod Nanga Parbat na zawsze.

Ratownicy wracają pod K2 i wznawiają wspinaczkę. Jednak upływający czas oraz piętrzące się trudności uwidaczniają różnice charakterów w obrębie grupy. Dodatkowe napięcie wprowadzają media, które tragedię w górach przerabiają na atrakcyjny spektakl.

"Ostatnia góra" na festiwalach

"Ostatnia góra" była już pokazywana podczas kilku festiwali, m.in. na Dwóch Brzegach, Millenium Docs Against Gravity i Krakowskim Festiwalu Filmowym. W trakcie Spotkań z Filmem Górskim Polski Związek Alpinizmu uznał, że "Ostatnia góra" jest najlepszym filmem ukazującym człowieka funkcjonującego w ekstremalnych warunkach.

Dariusz Załuski - kim jest?

Dariusz Załuski jest reżyserem, scenografem i fotografem, a także alpinistą, himalaistą i taternikiem. Jego dorobek artystyczny obejmuje kilkanaście filmów dokumentujących wyprawy górskie, których bohaterami jest wielu czołowych polskich i zagranicznych himalaistów. Nakręcił między innymi takie filmy jak: "Ostatnia góra" (2019 r.), "Lago de los Polacos" (2015 r.), "Two on K2" (2013 r.), "Bieg Kukuczki" (2010 r.), "Everest. Przesunąć horyzont" (2006 r.).

Załuski zdobył pięć ośmiotysięczników, w tym K2 oraz dwukrotnie Mount Everest.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości