Oslo – odkrywamy piękno Norwegii

Oslo nocą
Fot. Morten Falch Sortland/Getty Images
Stolica to z jednej strony miasto w typowo kosmopolitycznym stylu, z drugiej zaś oaza natury, w której odpoczniemy z dala od ulicznego zgiełku. Oslo należy do najdynamiczniej rozwijających się europejskich miast. Turyści mogą liczyć na naprawdę spore atrakcje.

Norwegia na ogół kojarzy się nam z dostatkiem, bogatą społecznością i nieskażoną naturą. Wszystkie te cechy znajdziemy w Oslo, dodatkowo dorzucając ciekawe historyczne dziedzictwo, nowoczesną architekturę i bardzo wysoki poziom kultury. Miasto otrzymało tytuł Zielonej Stolicy Europy, ze względu na proekologiczne podejście do ochrony natury i przeciwdziałanie zanieczyszczeniom. Czas spędzony w Oslo na pewno będzie obfitować w liczne atrakcje.

Od czego zacząć zwiedzanie Oslo?

Odnotować należy fakt, iż loty z Polski do Norwegii są niezwykle tanie. W okresie promocji możemy znaleźć bilet już za kilkadziesiąt złotych. Niemniej jednak Oslo nie posiada lotniska w samym centrum miasta. Najbliższe – Gardermoen, jest oddalone o około 50 km. Jeśli wybraliśmy tanie linie lotnicze, zapewne wylądujemy na Sandefjord Torp, z którego od stolicy dzieli nas 120 km. Położenie Oslo sprawia, że możemy korzystać z wielu różnych rozrywek, w zależności od naszych upodobań. Wart odnotowania jest fakt, iż bardzo dobra komunikacja miejska i dostępność rowerów ułatwiają przemieszczanie się. Możemy także zdecydować się na pieszą wędrówkę, która również pozwoli nam dotrzeć do głównych atrakcji.

Zwiedzanie Osloatrakcje w centrum miasta w dużej mierze zlokalizowane są przy najbardziej reprezentacyjnej ulicy – Karl Johan gate. Napotkamy tu katedrę Domkirke, w której odbywa się koronacja królów. Norwegia jest monarchią konstytucyjną, a królem rządzącym od 1991 roku jest Harald V. W dalszej kolejności znajdziemy siedzibę parlamentu oraz Teatr Narodowy. Na końcu ulicy znajduje się Pałac Królewski w Oslo , wykonany w stylu klasycystycznym. Pobliski park stanowi popularne miejsce spotkań mieszkańców. Atrakcje Oslo to także gmach ratusza przy nadbrzeżu Aker Brygge, w którym wręczana jest Pokojowa Nagroda Nobla, po drodze warto odwiedzić muzeum poświęcone historii nagrody. W pobliżu ulokowany jest zamek i twierdza Akershus Festning z czasów średniowiecza. Odchodząc z Karl Johan gate, skręćmy w urokliwe uliczki Damstredet i Telthusbakken, na których znajdziemy XVIII i XIX-wieczne drewniane domki.

Oslo – fiordy na wyciągnięcie ręki

To, co przyciąga rzesze turystów to natura, z którą w Norwegii możemy obcować bardzo blisko. Oslofjord o długości 107 km jest piątym największym w kraju. Nad jego brzegami mieszkańcy Oslo zbudowali różne atrakcje turystyczne , takie jak chociażby gmach Opery, będący symbolem miasta. Wykonany z marmuru budynek jest częstym miejscem spotkań. Na wybrzeżu można zauważyć mnóstwo łodzi i żaglówek – co odzwierciedla charakter potomków Wikingów. Aby zobaczyć fiordy Oslo z bliska, warto wybrać się na krótki rejs tramwajem wodnym. Po drodze zauważymy liczne małe wysepki, zaludnione lub zupełnie puste. Naszym celem będzie Półwysep Bygdøy. To właśnie tutaj poznamy odległą historię Norwegii i odwiedzimy Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo . Dla osób spragnionych kolejnych niesamowitych widoków, polecamy podróż pociągiem na linii OsloBergen. Potrwa ona 7 godzin, ale z pewnością zostanie w naszej pamięci na długo. Trasa kolejowa prowadzi bowiem przez strome górzyste odcinki, tunele i mosty, z których możemy podziwiać krystaliczne jeziora i górskie doliny. Niemniej jednak przygotujmy się na spory wydatek. Oslo jest najdroższym miastem Norwegii, a ceny są znacznie wyższe niż w Polsce. Wynika to z bardzo wysokich zarobków mieszkańców, jednych z najwyższych w Europie.

Oslo – co zobaczyć w dalszej kolejności?

Jedną z najsłynniejszych postaci, kojarzonych z miastem jest Edward Munch – malarz, który żył na przełomie XIX i XX wieku. Obraz „Krzyk” jego autorstwa, a konkretnie jedną z jego czterech wersji, można podziwiać w Galerii Narodowej w Oslo . Ciekawe miejsca, związane z życiem artysty to Muzeum Muncha, w którym znajduje się największa kolekcja dzieł malarza. Uwagę turystów przyciągają także parki rzeźb. Najsłynniejsze figury to między innymi Wenus z Milo w wykonaniu Salvadora Dalego, Ewa autorstwa Rodina, a także rzeźby współczesnych artystów, jak Sean Henry.

Oslo przyciąga turystów o każdej porze roku. Co warto zobaczyć zimą? Przede wszystkim miejskie parki, które wyglądają jak prawdziwe śnieżne krainy. Oslo zimą przekształca się w miasto narciarzy. Co ciekawe, mieszkańcy niejednokrotnie używają nart jako środka transportu do pracy. Nad jeziorem Tryvannsvannet możemy odwiedzić resort narciarski Oslo Winter Park. Warto wiedzieć, że tym okresie wiele atrakcji turystycznych, takich jak chociażby muzea, jest znacznie tańszych lub zupełnie darmowych. Jeśli jesteśmy fanami skoków narciarskich, będziemy mogli na żywo zobaczyć konkursy na skoczni Holmenkollen lub po prostu obejrzeć z jej szczytu panoramę miasta.

Zobacz film: Rodzina dookoła świata - Norwegia. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości