Świat

Nunavut - wyjątkowe miejsce na świecie, gdzie panują niskie temperatury i nie ma koronawirusa

Świat

Kanada podzielona jest na dziesięć prowincji i trzy terytoria. Jednym z nich jest Nunavut na dalekiej północy, który ma powierzchnię niemal siedmiokrotnie większą od Polski. Do dziś nie stwierdzono tam żadnego przypadku koronawirusa. Takiej sytuacji sprzyja zapewne geograficzna izolacja i mała liczba mieszkańców. W zdecydowanej większości są to Inuici, a my dotarliśmy do Polki zamieszkującej od 15 lat kanadyjską Arktykę.

Polka w Nunavut

Grażyna Wilk-Scott do Kanady wyemigrowała 36 lat temu. Na początku zamieszkała w Toronto, ale kiedy w 2005 roku otrzymała propozycję pracy w Nunavut, przeniosła się na Arktykę.

Zdecydowałam, że przyjadę na rok, a 15 lat później nadal jestem tutaj

- powiedziała kobieta.

Grażyna osiedliła się z rodziną w Iqaluit na Baffin Island. W mieście podoba jej się to, że jest niewielkie, przytulne i nie ma w nim korków. Niepowtarzalna jest również tamtejsza przyroda, którą nasza rodaczka potrafi w piękny sposób uwiecznić na fotografiach. Jedno z jej zdjęć, przedstawiające kruka, otrzymało nawet nagrodę.

To był konkurs robiony przez magazyn, który się nazywa 'Up Here'. Zdaję sobie sprawę, że uczestnicy tego konkursu byli bardzo zdolnymi fotografami i mieli dużo więcej doświadczenia niż ja, aczkolwiek mój model, tutejszy kruk, bardzo dobrze wyszedł

- stwierdziła.

Grażyna, oprócz ptaków, lubi uwieczniać na zdjęciach zorzę polarną.

Widzieć, jak ona pięknie tańczy to jest coś niesamowitego

- powiedziała rozmarzona.

Co ciekawe Polka jest fotograficznym samoukiem i wiedzę z zakresu robienia zdjęć posiadła dzięki filmom zamieszczonym na YouTube.

Nunavut bez Covid-19

Na całym świecie panuje pandemia koronawirusa, ale na szczęście nie dotarł on do Nunavut. Co prawda 30 kwietnia 2020 roku podejrzewano jeden przypadek, ale na szczęście się nie potwierdził.

Kamień spadł z serc większości mieszkańców, ponieważ wielu z nich przeszło gruźlicę i ten wirus byłby dla nich bardzo groźny

- przyznała Grażyna.

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości