Świat

Dubaj – miasto pośrodku pustyni - co warto zobaczyć? Jakie są jeszcze najmodniejsze wakacyjne kierunki w 2019 roku?

Świat

Aktualizacja:

Dubaj to nowoczesna oaza, położona pośrodku pustyni, wyglądem przypominająca miasto z filmów science fiction. W ekspresowym tempie ze skromnej portowej miejscowości, przemienił się w metropolię znaną na całym świecie. Co warto wiedzieć o Dubaju i jakie atrakcje turystyczne oferuje? Jakie są jeszcze inne najmodniejsze wakacyjne kierunki w 2019 roku? Gościem Dzień Dobry TVN był podróżnik Michał Cessanis.

Zobacz też: Czy do Dubaju trzeba mieć wizę? Wiza do Dubaju dla Polaków – praktyczne informacje o wyjeździe >>>

Spacerując po dzisiejszym Dubaju, pełnym przeszklonych drapaczy chmur i innowacyjnej technologii, trudno uwierzyć, że jeszcze do niedawna był małą wioską rybacką. Odkrycie na jego terenie złóż ropy naftowej w latach 60-tych sprawiło, że Dubaj w zaledwie w kilka lat stał się jednym z najnowocześniejszych i najbogatszych miast świata. Najważniejszym źródłem dochodowym miasta, obok ropy, jest wysoko rozwinięta turystyka. Fascynujące jest tam dosłownie wszystko – nowoczesna architektura, styl życia mieszkańców i liczne atrakcje turystyczne . Zjednoczone Emiraty Arabskie zaskakują na każdym kroku, a najnowsza technologia przeplata się tu nieustannie z konserwatywną tradycją.

Gdzie jest Dubaj i co warto w nim zobaczyć?

Położony na południowym wybrzeżu Zatoki Perskiej Dubaj to największe miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jednakże nie jest jego stolicą (którą jest Abu Dhabi). Dubaj to zaś stolica emiratu (czyli islamskiej prowincji, w której władcą jest emir) o tej samej nazwie. Co zobaczyć w Dubaju? Obok eleganckich butików, drogich restauracji i najlepszych salonów znajdziemy tu mnóstwo miejsc, które z pewnością zrobią na nas ogromne wrażenie. Miasto zasłynęło przede wszystkim z niezwykłych drapaczy chmur. Zobaczymy tam m.in. najwyższy budynek świata – 585-metrowy Burj Khalifa. Znajduje się na nim specjalny, przeszklony taras widokowy, z którego podziwiać można zapierający dech w piersi widok na panoramę miasta i otaczającą go pustynię.

Popularne i lubiane przez turystów atrakcje to pokazy fontann przy Dubaj Mall. Codziennie wieczorem możemy obejrzeć niezwykłą grę wody, świateł i muzyki oraz podziwiać pięknie podświetlone budynki. W dzień warto wybrać się na spacer po Dubaj Marina. W porcie nie tylko zobaczymy najdroższe jachty świata, ale i będziemy mogli wybrać się na rejs łódką, by podziwiać widok na miasto z poziomu wody. Dzieciom z pewnością spodoba się wizyta w tamtejszym akwarium, które wprowadza w niezwykły egzotyczny podwodny świat. Zobaczymy tam kolorowe tropikalne ryby, płaszczki, meduzy, a nawet rekiny. Miejscami wartymi odwiedzenia są również znane na całym świecie Wyspy Palmowe. Każda taka wyspa jest sztucznym tworem, ale jej kształt palmy robi wrażenie. Zdecydowanie najciekawszą atrakcją podczas wakacji w Dubaju jest „safari” na pustynię, na którym – w zależności od wykupionego pakietu – będziemy mieli okazję obejrzeć pokaz tańca brzucha, przejechać się na wielbłądzie, pojeździć po wydmach na snowboardzie lub obejrzeć magiczny pustynny zachód słońca.

Dubaj – co warto wiedzieć i na co uważać?

Kultura Dubaju jest jednak zupełnie różna od znanych nam realiów polskich. To, co warto wiedzieć przed wyjazdem to przede wszystkim fakty na temat życia codziennego w Dubaju. By uniknąć nieprzyjemnych sytuacji podczas wyjazdu, należy poznać panujące tam zasady i normy. Czego lepiej nie robić, co może być źle widziane i za co można pójść do więzienia? Rzeczą, która szokuje chyba najbardziej to podejście dubajczyków do alkoholu. Prawo islamskie kategorycznie zabrania spożywania alkoholu. Patrząc na liczne ekskluzywne dubajskie restauracje, trudno uwierzyć, że Dubaj przestrzega tej zasady. Jednak alkohol kupić można tylko w specjalnych licencjonowanych sklepach. Dubajczycy nie tolerują również prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Za taką jazdę grozi nawet deportacja!

Szokującym dla Europejczyków faktem na temat Dubaju jest brak zgody na koedukacyjne pokoje. Mimo że miasto jest wielokulturowe i nowoczesne, para, która nie jest małżeństwem nie wynajmie tam wspólnej kwatery czy apartamentu. Problemy mogą mieć również małżeństwa, w których mąż i żona mają inaczej brzmiące nazwiska. Segregacja płci obowiązuje także w komunikacji miejskiej. Przykładowo, w metrze są osobne wagony dla mężczyzn i osobne dla kobiet, co może znacznie utrudniać wspólne zwiedzanie. Podczas wakacji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich kobiety powinny pamiętać o skromnym ubraniu, zasłaniającym nogi i dekolt. W Dubaju jest tak wielu turystów, że większość mieszkańców przestały już nawet razić panie chodzące po plaży w bikini (niegdyś było to nie do pomyślenia!). Jednakże z szacunku do kultury islamskiej, warto ubrać się skromniej, by nie narazić się na niekomfortowe lub nawet niebezpieczne sytuacje.

Inne najmodniejsze wakacyjne kierunki w 2019 roku

Na podstawie kupowanych biletów lotniczych i rezerwacji z biurem podroży największą popularnością latem 2019 roku będą się cieszyły:

 • Izrael,
 • Kenia,
 • Zanzibar,
 • Tajlandia,
 • Kuba,
 • Dominikana,
 • Chiny,
 • Grecja,
 • Turcja,
 • Egipt,
 • Hiszpania,
 • Tunezja,
 • Włochy
 • Bułgaria,
 • Chorwacja,
 • Portugalia,
 • Malta.

Według Michała Cessanisa, do listy najpopularniejszych kierunków wakacyjnych w 2019 roku warto dodać Serbię:

Tłumy Polaków - byłem i widziałem - jadą w sierpniu na największy festiwal orkiestr dętych na Bałkanach.

- powiedział podróżnik.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości