Świat

Mykonos – jakie atrakcje kryje wyspa?

Świat

Wyspa Mykonos

Ekskluzywna, luksusowa, klimatyczna i niezwykle urokliwa – tak w skrócie można opisać grecką wyspę Mykonos. Od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością, która niewątpliwie wynika z faktu, iż co roku odwiedzana jest przez światowe gwiazdy. Gorące nazwiska przyciągają kolejnych turystów, dla których Mykonos stanowi kierunek upragnionych wakacji. Co oferuje nam wyspa?

Pomimo tego, iż Grecja od kilku lat zmaga się z kryzysem, osoby odwiedzające Mykonos z pewnością nie zauważą tego faktu. Tutaj życie kręci się wokół rozrywki, relaksu i ogólnie pojętego hedonizmu. Turyści, którzy liczą na bogate nocne życie z pewnością się nie rozczarują. Mykonos Grecos to kierunek idealny dla osób chcących spędzić prawdziwie szalone wakacje.

Jak wygląda życie na Mykonos?

Czas na wyspie płynie swoim specyficznym tempem – rankiem nie zobaczymy tłumów na plaży, ruch rozpoczyna się dopiero po południu, gdy pierwsze osoby budzą się po całonocnych imprezach i zmierzają do restauracji na obiad. Na wyspie znajdziemy mnóstwo pubów, dyskotek i knajp. Niemniej jednak, nocne życie w największej mierze toczy się w głównym mieście – Chorze, inaczej zwanym również Mykonos . Wyspa jest bardzo mała – posiada zaledwie 86 km2 powierzchni i położona jest na Morzu Egejskim. Nie myślmy jednak, że jedyną zaletą Mykonos są liczne imprezy. Kolejną sporą atrakcją jest możliwość uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych i żeglarstwa. Wszystko to dzięki bardzo silnym wiatrom, które umożliwiają wiele ciekawych aktywności. W porcie i na morzu zobaczymy ekskluzywne jachty milionerów, którzy spędzają wakacje na greckiej wyspie . Mykonos posiada w swej ofercie również muzea. Jedno z najsłynniejszych to Muzeum Marynistyczne, w którym możemy podziwiać kolekcję starożytnych i współczesnych żaglowców oraz niesamowitych skarbów znalezionych na dnie i na starych okrętach. Kolejne na liście jest Muzeum Archeologiczne, gdzie znajdziemy typowe dla archipelagu Cyklad rzeźby i wyroby ceramiczne. Najsłynniejszym eksponatem są płaskorzeźby z czasów Wojny Trojańskiej, które zostały stworzone w VII wieku p.n.e. Warte uwagi jest także Muzeum Folkloru, w którym dowiemy się nieco o kulturze i tradycjach Mykonos.

Mykonos – 100 procent Grecji

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, iż ze względu na tłumy turystów i nastawienie na rozrywkę, nie doświadczymy tu specyficznego klimatu, którym charakteryzuje się każda typowa wyspa grecka . Mykonos stanowi jednak kwintesencję lokalnej architektury i krajobrazów. Natrafimy tu na śródziemnomorskie bielone domy z ozdobnymi okiennicami i czerwonym dachem, na wąskie i kręte uliczki, które kryją w swych zakamarkach doskonałe restauracje z przepyszną kuchnią, czy urocze galerie sztuki. Szczególnym miejscem jest tak zwana „Mała Wenecja”. Tym mianem określa się zabudowę składającą się z XVIII i XIX-wiecznych kolorowych domków, zlokalizowaną bezpośrednio przy morzu. Widok obmywanych falami Morza Egejskiego ganków z pewnością zapadnie nam w pamięci na długo. Zabudowa została stworzona przez miejscowych milionerów. Charakterystycznym elementem, który zobaczymy na wielu pocztówkach, są XVI-wieczne wiatraki. Szczególne wrażenie robią te ulokowane bezpośrednio nad morzem. Jeśli odwiedzamy Grecos Mykonos , z pewnością prędzej czy później natrafimy na spacerującego pelikana. Nie musimy obawiać się tych ptaków, są już oswojone z ludźmi i chętnie przyjmą od nas kilka smakołyków. Najsłynniejszym pelikanem był Petros, który w latach 50. pojawił się na wyspie.

Mykonos posiada własne, niewielkie lotnisko , z którego w 10 minut dojedziemy taksówką do Chory. Pod względem zabytków, na uwagę zasługuje świątynia Panagia Paraportiani. Jej budowa rozpoczęła się w XV i zakończyła się w XVII wieku. Składa się z kilku kościołów, które zostały połączone w jeden. Biała, wapienna budowla przyciąga nowożeńców, którzy chętnie realizują na jej tle swoje sesje ślubne. Mykonos posiada wyjątkowo piękne plaże i turkusową wodę. Przygotujmy się jednak na tłumy osób, chyba że wybieramy termin poza sezonem, czyli w okresie wrzesień– kwiecień . To właśnie na plażach odbywają się największe całonocne imprezy.

Mykonos – dodatkowe atrakcje

Grecka wyspa Mykonos nie jest jedyną wartą zwiedzenia w archipelagu Cyklad. Delos – najmniejsza wysepka, o powierzchni zaledwie 4 km2, również zasługuje na uwagę. Według mitów, to właśnie tam narodzili się greccy bogowie Apollin i Artemida. W czasach starożytnych znajdowała się tu słynna wyrocznia i świątynie wspomnianych bogów. Dziś na wyspie pozostały wpisane na listę UNESCO antyczne ruiny. W centrum można także odwiedzić Aleję Lwów z posągami tychże zwierząt. Delos jest oddalone zaledwie o 40 minut od Mykonos . Atrakcje turystyczne warte uwagi znajdziemy również na wyspie Tinos. Jeśli będziemy chcieli odpocząć od gwaru i tłumu turystów, zdecydowanie powinniśmy obrać ten kierunek. Na zwiedzenie zasługuje XII-wieczny monastyr oraz XIX-wieczny kościół, we wnętrzu którego znajduje się ikona, znana wśród Greków ze swych właściwości uzdrawiających.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości