Świat

Mediolan i jego atrakcje – zwiedzamy stolicę Lombardii

Świat

Aktualizacja:
Mediolan o zmierzchu

Stolica mody i designu z jednej strony zachwyca nowoczesną architekturą, luksusem i ekskluzywnością, z drugiej przyciąga średniowiecznymi zabytkami, które wiele mówią o historii tego miasta kontrastów. Zarezerwujmy sobie kilka dni i wybierzmy Mediolan na kierunek naszej wycieczki.

Katedra w Mediolanie, liczne galerie, Zamek Sforza, to nie jedyne atrakcje, jakie oferuje miasto. Tętni ono życiem przez większą część roku, aby w okresie zimowym nieco przystopować i przygotować się do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Jeśli nie lubimy tłumu turystów, ale marzy nam się odwiedzić Mediolan, zwiedzanie najlepiej zaplanować w okolicach grudnia.

Mediolan – co warto zobaczyć?

1. Kościół Santa Maria delle Grazie – to właśnie tutaj, a dokładniej w refektarzu klasztoru zlokalizowanego przy kościele, znajduje się jeden z najsłynniejszych obrazów świata – „Ostatnia wieczerza” Leonarda da Vinci. Milanomiasto , w którym przez wiele lat żył i tworzył artysta, zaowocowało również słynną „Damą z łasiczką”. Odwiedzający mają około 15 minut na obejrzenie dzieła w refektarzu. Klimat zwiedzania jest niesamowity – w powietrzu czuć aurę dostojności, a turyści mają poczucie, że oto patrzą na prawdziwą malarską perełkę.

2. Katedra Mediolan posiada kilka wspaniałych obiektów sztuki sakralnej, ale to właśnie Duomo di Milano jest symbolem miasta. Gotycki charakter budowli robi ogromne wrażenie na turystach, którzy każdego roku licznie ją odwiedzają. Katedra otoczona jest wspaniałymi pałacami i kamienicami, a jej położenie na ogromnym placu Piazza del Duomo sprawia, że już z zewnątrz możemy podziwiać niesamowite zdobienia. Warto dodatkowo wejść na dach budynku, aby zobaczyć rozciągającą się przed nami panoramę miasta. Możemy także zahaczyć o przykatedralne muzeum.

3. Pinakoteka Brera – miejsce, w którym znajduje się zdumiewająca kolekcja dzieł sztuki. Rafael Santi, Caravaggio, Rubens, Rembrandt czy Bellini – to właśnie ich dzieła i nie tylko można podziwiać w zlokalizowanym w pałacu Palazzo di Brera muzeum. Twórcą galerii był Napoleon Bonaparte i to właśnie jego pomnik stoi na dziedzińcu. Milan to miasto artystów – co widać szczególnie w dzielnicy Brera, którą warto zwiedzić po wyjściu z muzeum. Nie znajdziemy tu tłumu turystów, jak na Piazza del Duomo, za to będziemy mogli poczuć specyficzny klimat Mediolanu.

4. Zamek Sforza – zlokalizowana na końcu ulicy Via Dante - to forteca przyciągająca turystów dziełami sztuki takich artystów, jak Michał Anioł, Bellini czy Tycjan. Przed wejściem napotkamy tłum turystów i mieszkańców chłodzących się w pobliżu fontanny. Co jeszcze oferuje nam Mediolan? Zabytki to nie wszystko! Po odwiedzeniu zamku, warto odpocząć w pobliskim parku Sempione, zrelaksować się i urządzić sobie mały piknik.

Co warto zobaczyć w Mediolanie oprócz zabytków?

Mediolan to w końcu stolica mody, po zobaczeniu klasyków, takich jak Katedra , dobrze udać się na zakupy. W zależności od zasobności naszego portfela, możemy wyruszyć na Quadrilatero d’Oro – modowe serce Mediolanu. Tworzą je cztery ulice - Via Montenapoleone, Via Della Spiga, Via Sant Andrea i Via Manzoni. To właśnie tam znajdziemy butiki wszystkich słynnych projektantów oraz outlety z końcówkami kolekcji. Mediolan kryje w sobie także inne ciekawe miejsca. Jeśli nie chcemy wydawać kroci, a marzą się nam zakupy, wybierzmy się do Galeria Vittorio Emanuele II. Nie jest to zwyczajne centrum handlowe – oprócz luksusowych butików, znajdziemy także sieciówki, a przede wszystkim będziemy mogli podziwiać niesamowity wystrój galerii, przypominający wnętrze pałacu.

Milano to Włochy – czyli wyśmienita i różnorodna kuchnia. Prawdziwym centrum, w którym możemy spróbować kulinarnych specjałów jest Porta Genova. To właśnie tutaj znajdziemy miejscowych, którzy stołują się w wybranych restauracjach, z dala od tłumu turystów. Lepiej zrezygnować z kawiarni i knajp w pobliżu głównych zabytków, takich jak Katedra Duomo. Mają zdecydowanie zawyżone ceny, a jedzenie nie należy do najlepszych.

Zwiedzanie Mediolanu za pomocą komunikacji miejskiej jest świetnym pomysłem. Na jednorazowym bilecie możemy poruszać się metrem, pociągiem, autobusem lub tramwajem. Bez problemu dostaniemy się również do centrum miasta z wybranego lotniska. W kwestii noclegów, jeśli nasz budżet jest mocno ograniczony, lepiej zrezygnować z hotelu czy hostelu w ścisłym centrum. Dobra komunikacja umożliwia dojazd z dalszych części miasta, w których noclegi będą znacznie tańsze. Wszystko co można zobaczyć w Mediolanie, wiąże się z kilkudniową wizytą w mieście. Jeśli jednak zależy nam jedynie na głównych zabytkach, bez problemu wystarczy weekend. Przed wyprawą warto zaplanować program zwiedzania, aby nie tracić czasu na szukanie na mapie kolejnych miejsc. Atrakcje, które oferuje Mediolan, z pewnością przypadną do gustu osobom ciekawym historii i sztuki. Warto choć raz odwiedzić to miasto, tym bardziej, że bilety lotnicze z Polski można upolować już za kilkadziesiąt złotych.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości