Martyna Wojciechowska w Meksyku - sprawdziła, jak wygląda życie w domu emerytowanych prostytutek

Świat


Meksyk to kraj, w którym znika najwięcej kobiet na świecie. Porwane, zwabione, trafiają do jednego z najbardziej dochodowych interesów - do prostytucji. To właśnie w Meksyku Martyna Wojciechowska odwiedzi dom opieki dla kobiet, które trudniły się świadczeniem usług seksualnych. Jej podróż zobaczycie w drugim odcinku 11. sezonu "Kobiety na krańcu świata".

Na całym świecie usługi seksualne świadczy ponad 40 milionów kobiet, a setki milionów mężczyzn z tego korzystają. Szczególnie w Meksyku skala tego biznesu jest ogromna. W kraju tym prostytucja jest legalna, co wcale nie oznacza, że kobiety wykonujące ten zawód mogą na starość liczyć na wsparcie państwa. Gdy rodziny dowiadują się czym zajmowały się ich żony, siostry czy matki – również się od nich odwracają.

>>> Zobacz także:

Casa Xochiquetzal - dom starości dla emerytowanych pań do towarzystwa

W Mexico City powstał dom starości dla emerytowanych pań do towarzystwa Casa Xochiquetzal (dom Soczikezal), który zapewnia im całościową pomoc. Obecnie mieszka w nim 18 kobiet, ale ich liczba często się zmienia, ponieważ zawsze mają możliwość wyjść i wrócić. Większość kobiet trafiła tam z ulicy, gdzie wcześniej żyły.

Kobiety mieszkające w domu starości dla emerytowanych pań do towarzystwa mają za sobą trudne, często traumatyczne przeżycia, co nie oznacza, że nie chcą się śmiać, bawić czy tańczyć. Pewnie żadna z nich nie marzyła o życiu, które ma za sobą. Każda z nich jest inna, ma swoje doświadczenia. I każda próbuje godnie spędzić starość.

Obecną dyrektorką ośrodka jest Jesica Vargas González. Do domu Soczikezal przybyła w 2008 roku jako wolontariuszka. Jednak praca z mieszkańcami zachwyciła ją tak bardzo, że postanowiła zostać. Cztery lata później objęła stanowisko dyrektora. Jest dumna ze swoich podopiecznych i z tego, że projekt nadal działa i będzie działał przez długie lata, bo problem wykluczenia emerytowanych pań do towarzystwa będzie jeszcze długo istniał.

"Kobieta na krańcu świata" - o czym program

Każda kobieta ma swoją niezwykłą historię. Każdy odcinek „Kobiety na krańcu świata” jest tego potwierdzeniem. Przemierzając kulę ziemską wzdłuż i wszerz, Martyna Wojciechowska odnajduje te najbardziej zaskakujące w najodleglejszych zakątkach świata. W programie poznacie niezwykłe kobiety! Niektóre z pozoru delikatne, inne na pierwszy rzut oka wręcz przerażające. Nieważne skąd pochodzą, z wielkomiejskiego Meksyku czy żyjącego poza cywilizacją plemienia indonezyjskiego - łączy je jedno - wyjątkowa historia ich życia. Gospodyni programu Martyna Wojciechowska gwarantuje, że będą momenty wzruszeń, łez i czysta radość.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN