Świat

Malediwy i ich stolica Male - co warto zobaczyć na rajskich wyspach?

Świat

Aktualizacja:

Ze względu na swoje krajobrazy, wyspy Malediwy nazywane są ziemskim rajem. Niezwykłe położenie, ciepły klimat, niebieski ocean i rajskie plaże stanowią marzenie niejednego podróżnika. Dowiedz się, co warto wiedzieć na temat archipelagu i jego stolicy, Male.

Archipelag Malediwy to 1190 wysp i wysepek położonych na Oceanie Indyjskim. Jeśli choć raz w Twoje ręce wpadł katalog biura turystycznego lub czasopismo podróżnicze, z pewnością widziałeś rajskie Malediwy na zdjęciach. Białe piaszczyste plaże, tropikalna roślinność, błękitna woda, niezwykłe rafy koralowe i małe chatki na wodzie tworzą krajobraz przypominający marzenie senne. Co warto zobaczyć i którą wyspę wybrać na wakacyjny odpoczynek?

Zobacz też: Spinalonga – historia sąsiadującej z Kretą wyspy trędowatych >>>

Maledives - wyspy jak marzenie

Siedzisz już ósmą godzinę w zatłoczonym i dusznym biurze, boli Cię kark i głowa. Zamykasz wtedy oczy i wyobrażasz sobie, że leżysz na plaży. Słońce ogrzewa Twoją twarz, a rytmiczny szum fal działa kojąco na Twoje zmysły. Zanurzasz się w lazurowej wodzie i oglądasz barwny podwodny świat. W swoich marzeniach jesteś właśnie na Malediwach. Raj ten istnieje naprawdę. Niegdyś ten fantastyczny kierunek turystyczny był niedostępny dla większości Polaków z powodów finansowych. Dziś zyskuje coraz większą popularność. Bezpośrednie loty - “ Polska - Malediwy ” nie są jeszcze dostępne, ale bez trudu znaleźć można niedrogie bilety na lot z jedną przesiadką.

Malediwy, położenie - Malediwy to państwo wyspiarskie położone na Oceanie Indyjskim, około 500 kilometrów na południowy zachód od Indii. Archipelag składa się z wysp osadzonych na 26 atolach (czyli wyspach i rafach koralowych w kształcie pierścienia), umiejscowionych na podwodnym łańcuchu wulkanicznym.

Malediwy, klimat - kiedy najlepiej jechać na Malediwy? Przez cały rok można spodziewać się na archipelagu ładnej pogody. Temperatura powietrza i wody nieznacząco ulega zmianie, bez względu na porę roku. Jednakże w miesiącach wakacyjnych trwa tam pora deszczowa, podczas której może padać nawet kilka dni pod rząd.

Malediwy, waluta - walutą na Malediwach jest rafiyaa malediwska (MRf). Jeden złoty to ok. 4,22 MRf.

Zobacz też: Fidżi – tropikalny raj, który kurczy się pod wpływem zmian klimatycznych >>>

Wyspy Malediwy - co warto zobaczyć i którą wyspę wybrać?

Male, Malediwy - Stolica Malediwów to niewielka miejscowość, Male. Jest to najmniejsza stolica świata. Kolorowe budynki, drapacze chmur, ogromny port oraz lotnisko umiejscowione zostały na jednej większej wyspie, Male oraz trzech mniejszych: Villingili, Hulhumale i Hulhule. Jest to najbardziej zaludnione miejsce Malediwów. Stolica bardzo mocno odbiega od relaksującego i sielskiego charakteru reszty archipelagu. Jej mieszkańców wciąż przybywa, dlatego władze zmuszone zostały do sztucznego powiększenia wyspy. 98% mieszkańców Malediwów to wyznawcy islamu. Z tego powodu, będąc w Male, warto odwiedzić piękne meczety i inne budynki sakralne. Ciekawostką jest, że według przepisów żaden z budynków w stolicy nie może być wyższy niż najwyższa wieża głównego meczetu - Grand Friday Mosque.

Vaadhoo, Malediwy - plaża na wyspie Vaadhoo nazywana jest “gwiaździstą plażą”. Za dnia nie różni się od innych plaż archipelagu. W nocy zaś zamienia się w magiczne, wręcz nierealistyczne miejsce. Można bowiem odnieść wtedy wrażenie, że pływają w niej miliony gwiazd. W rzeczywistości jest to fitoplankton, który mieni się fluorescencyjnie na niebiesko. Nocny widok z wybrzeża zapiera dech w piersi.

Malediwy - wyspy, plaża i ocean - przy tak ogromnym wyborze, trudno zdecydować się na jedną wyspę, na której spędzimy swój urlop. Jeśli szukamy miejsca cichego i relaksującego, z pewnością omijać powinniśmy wyspę Male. Wszystkie pozostałe zagwarantują nam wymarzony wakacyjny relaks. Na każdej z tych wysp znajdziemy piękne piaszczyste plaże, spokojny błękitny ocean, najpiękniejsze rafy koralowe i egzotyczną roślinność. Do najpopularniejszych wysp należą: Alimatha, Hulhumale, Biyadoo, Aarah oraz Ambara.

Zobacz też: Wyjazdy w Alpy. Które miejsca są najlepsze na zimowe wakacje? >>>

Wyspa Śmieci, Malediwy - ciemna strona rajskich wysp

Wyspy Malediwy słyną z najpiękniejszych rajskich krajobrazów i stanowią uosobienie najbardziej luksusowych wakacji. Archipelag to jednak nie tylko czyste piaszczyste plaże i przejrzysta woda. W katalogach reklamujących wakacje na Malediwach z pewnością nie znajdziemy wyspy Thilafushi - wyspiarskiego wysypiska śmieci. To właśnie na niej gromadzone i spalane są góry śmieci, produkowane przez tłumy turystów i stałych mieszkańców. Wyspa oddalona jest zaledwie pół godziny od stolicy państwa, a rocznie przybywa na niej ponad 300 ton odpadów. Thilafushi nazywane jest “toksyczną tykającą bombą”, a każde, nawet najmniejsze jej zalanie, mogłoby skutkować katastrofą ekologiczną.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości