Świat

Kierunek Hiszpania – Malaga i jej atrakcje

Świat

Malaga - widok na miasto

Wybrzeże Costa del Sol jest jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych Hiszpanii. Stałym punktem wycieczek jest oczywiście Malaga – kusząca typowym andaluzyjskim klimatem, niesamowitymi zabytkami i niezwykle ciekawą historią. Malaga to także złociste plaże, pełne atrakcji dla wczasowiczów.

Jeszcze parę lat temu miasto było traktowane jako typowy punkt przesiadkowy po przylocie do Hiszpanii, z którego odwiedzający zwykle udawali się w kierunku innych, bardziej popularnych miejsc. Na szczęście tendencja się odwróciła. Nic w tym dziwnego, bo Malaga jest jednym z tych europejskich miast, które mają naprawdę wiele do zaoferowania.

Malaga – od czego zacząć zwiedzanie?

Jeśli marzy nam się urlop pod palmami, jednak nie przepadamy za tłumem turystów, warto rozważyć wyjazd właśnie do Malagi. Główne argumenty to tanie bilety lotnicze, świetna pogoda i wysokie temperatury przez większość roku. Możemy pokusić się o wyjazd nawet w okresie wczesnowiosennym. W marcu w Polsce niejednokrotnie towarzyszy nam jeszcze śnieg, natomiast na Costa del Sol przywita nas prawdziwie majowy klimat. Hiszpania jest krajem bardzo różnorodnym. Malaga leży jednak w regionie, który uchodzi za jeden z najcieplejszych punktów w Europie. Co warto zobaczyć w okolicy?

1. Katedra – będąca symbolem miasta - budowana była przez 200 lat. To prawdziwa mieszanka stylów – gotyckiego, renesansowego i barokowego. Wcześniej w tym samym miejscu stał meczet, jeszcze w czasach, gdy Malaga była opanowana przez Arabów. Katedra w swoim wnętrzu skrywa prawdziwe dzieła sztuki – drewniany chór, XVIII-wieczne organy i kilkadziesiąt rzeźb. Turyści mogą zwiedzić także dach świątyni.

2. Muzeum PicassaMalaga jest miastem, w którym urodził się słynny artysta. Budynek poświęcony jest twórczości malarza i jego życiu. Można w nim podziwiać ponad 200 dzieł Picassa. Muzeum położone jest w ścisłym centrum Starego Miasta, w pobliżu znajduje się także rodzinny dom artysty, również udostępniony dla turystów. Jeśli wybierzemy popołudniowe godziny zwiedzania, przygotujmy się na spore kolejki. Aby uniknąć tłumów, najlepiej rozpocząć wycieczkę w godzinach porannych.

3. Twierdza Alcazaba i Zamek Gibralfaro – to kolejne ciekawe miejsca , które posiada w swej ofercie Malaga . Stanowią one pamiątkę po czasach arabskiej dominacji w Hiszpanii. Zamek to doskonały punkt widokowy – zlokalizowany jest bowiem na wzgórzu, z którego możemy podziwiać miasto i port. Twierdza położona pod Gibralfaro została zbudowana w VIII wieku dla mauretańskich władców. Możemy podziwiać tu liczne fontanny, zdobienia, patia i eukaliptusowe alejki.

4. Port – to prawdziwa perełka, którą może poszczycić się Hiszpania . Jest on jednym z największych w Europie, sprawiając jednocześnie, że Malaga posiada swój wyjątkowy nadmorski klimat. Nadbrzeże to miejsce spotkań i zakupów. Znajdziemy tu sporo restauracji, a także pospacerujemy na promenadzie wzdłuż Parque de Malaga. Dodatkową atrakcją jest Centre Pompidou Malaga, który stanowi filię paryskiego muzeum. Możemy w nim podziwiać dzieła artystów z całego świata.

Malaga – co zwiedzić w dalszej kolejności?

Większość najbardziej znanych zabytków i atrakcji zlokalizowana jest w okolicach Starego Miasta. Będzie to dobry punkt, od którego powinniśmy zacząć zwiedzanie. Wyjątkowo piękne budynki i ogrody znajdują się przy ulicy Avenida de Cervantes. W tej części Malagi znajdował się w XIX wieku mur, który oddzielał miasto od morza. Co koniecznie warto zobaczyć w okolicy? Na przykład różany Ogród Pedro Luis Alonso, stworzony w stylu francuskim. Kawałek dalej zlokalizowany jest uniwersytet. Znajdują się w nim nietypowe zabytki , którymi może pochwalić się Malaga – pozostałości przetwórstwa rybnego z czasów Imperium Rzymskiego. Wart obejrzenia jest także Ratusz, ze swoimi witrażami przedstawiającymi historię miasta.

Jeśli odwiedzamy Malagę zimą, w okresie świątecznym, koniecznie udajmy się na Calle Marques de Larios. Ulica będzie pięknie udekorowana różnego rodzaju światełkami. Idąc w kierunku północnym, trafimy na Plac Konstytucji, na którym znajduje się XVI-wieczna fontanna. Jakie atrakcje turystyczne kryje jeszcze w sobie Malaga ? Aby poczuć smak lokalnych przysmaków i klimatu, należy odwiedzić miejskie targowisko – Mercado Central de Atarazanas. Zaopatrzymy się tu w typowo andaluzyjskie jedzenie, ale także będziemy mogli spróbować potraw z miejscowej kuchni. Brama, przez którą wchodzimy do środka pamięta jeszcze czasy arabskie. Koniecznie spróbujmy grillowanych owoców morza i ryb oraz świeżych pomarańczy, fig czy bananów. Relaks na plaży? Nie ma problemu! Ciągną się przez 15 kilometrów. Czysta woda i delikatny piasek sprawia, że plaże Malagi należą do najlepszych w Europie. Szczególnie polecana przez mieszkańców jest Playa de la Malagueta. Jednym z najbardziej charakterystycznych widoków Andaluzji są bielone wapnem domy – czyli tak zwane pueblos blancos. Hiszpania posiada ponad 30 miasteczek, w których znajdziemy budynki tego typu. Są one zlokalizowane w okolicach gór Sierra de Grazalema.

Malaga to miasto , które nigdy nie śpi. Jeśli mamy w planach liczne imprezy i taneczne szaleństwo, dobrze trafiliśmy. Prawdziwe nocne życie zaczyna się w czwartek i kończy w sobotę. Możemy śmiało wybierać w dziesiątkach barów i pubów, licznie odwiedzanych przez mieszkańców miasta.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości