Świat

Lloret de Mar - zamek, plaża, imprezy. Atrakcje Lloret de Mar

Świat

Aktualizacja:
Fot. Natalya Zyryanova / EyeEm/Getty Images

Lloret de Mar jest miastem na Costa Brava, w samym sercu Katalonii, które cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. To jednak nie tylko piękne plaże, ale również zabytki, które pamiętają jeszcze czasy średniowiecza. Dlatego właśnie miasto, które na co dzień zamieszkuje około 40 tys. osób, w sezonie urlopowym liczy niemal dwa razy tyle.

Lloret de Mar około 1400 r. założyli piraci jako swój port, z którego wyruszali na rubieże aragońskich statków. Wcześniej była w tym miejscu niewielka osada zamieszkiwana początkowo przez lud iberyjski, a później przez Rzymian. Obecnie słynie jako jeden z popularniejszych hiszpańskich kurortów.

Lloret de Mar, czyli “drzewo laurowe”

Lloret de Mar oznacza dosłownie “drzewo laurowe”. Ten roślinny motyw można odnaleźć również w miejskim herbie. W czasach kiedy żegluga i handel przeżywały swój rozkwit, miasto miało bardzo strategiczne położenie. Handel napędzało odkrycie Ameryki i towary przywożone z Nowego Świata, które właśnie w tym miejscu często przeładowywano na kolejne statki, płynące do dalszych części Europy. W portach spotykały się więc nie tylko różne nacje, ale też odmienne kultury, co znalazło swoje odbicie w architekturze i kulturze Costa Brava.

Hiszpańskie Lloret de Mar to nie tylko odpoczynek i zwiedzanie, ale również okazja do dobrej zabawy. Miasto słynie z licznych klubów, barów i restauracji, w których po prostu nie sposób się nudzić. Znajdą tutaj coś dla siebie zarówno rodziny z dziećmi, preferujące spokojny wypoczynek, jak i miłośnicy szaleństw do białego rana.

Atrakcje Lloret de Mar

Portowe miasto to nie tylko nabrzeże usiane ogromnymi kurortami, które widać już z oddali. Lloret de Mar oferuje znacznie więcej atrakcji . Pierwszy spacer ulicami portowego miasta zwykle prowadzi do pomniku “Żony Rybaka”, który równie często nazywany jest “Wenus z Lloret”. Kobieta w geście pozdrowienia, która spogląda w morze, to symbol wszystkich żon, które żegnały, a następnie wypatrywały powrotu ukochanych mężów, których kusiły skarby Nowego Świata. Mimo że pomnik wybudowany został dopiero w 1996 r., już narosły wokół niego miejskie przypowieści. Jedna z nich głosi, że osoba, która dotknie stóp kobiety i pomyśli życzenie, uzyskuje gwarancję, może być pewna jego spełnienia.

Warto odwiedzić średniowieczny zamek Lloret de Mar . Wzniesiony w XI w. miał pełnić rolę posterunku, z którego wypatrywano wrogów. Dziś z budowli została tylko wieża i fragment murów obronnych, ale pozostałości budowli stoją na wzgórzu, na samym skraju miasta, skąd rozciąga się przepiękna panorama na najbliższą okolicę.

Muzeum kotów i morza

W Lloret de Mar jest jedyne w Hiszpanii muzeum kotów, w którym udostępniona została niezwykła kolekcja rosyjskiej pary. Gromadzone przez lata wyroby z motywem kocich ulubieńców udostępniono dla zwiedzających - trzy piętra kamienicy wypełnione są około 6 tys. przedmiotów, nie tylko codziennego użytku.

Miasto złożyło też hołd morzu - Muzeum Morza podkreśla odwieczną więź mieszkańców z wodą. Niegdyś życie miasteczka skupiało się głównie wokół połowów, dlatego można prześledzić całą historię rybołówstwa, ale też zobaczyć, jak odbywały się ówczesne morskie podróże do Nowego Świata. Znajdują się tam dawne mapy, niezwykłe narzędzia, które służyły do nawigacji, a także piękne modele żaglowców wraz z opisem. w jaki sposób je skonstruowano, aby mogły sprostać trudnym warunkom. Ekspozycja podkreśla nie tylko związek z morzem, ale również Ameryką, której odkrycie wpłynęło na rozwój Lloret.

Z racji bliskości wody, warto wybrać się na spacer brzegiem morza, zwłaszcza, że plaże miasta są uważane za najpiękniejsze na Costa Brava.

Zabawa na Costa Brava

Wybrzeże Costa Brava , a co za tym idzie również Lloret de Mar , słyną z imprez , które tak bardzo przyciągają szczególnie młodych ludzi. Nocne życie zaczyna się tam dopiero w okolicach północy, kiedy pustoszeją okoliczne plaże i wyludniają się zatłoczone uliczki. Beztroska zabawa przenosi się do pubów, barów, restauracji, a przede wszystkim popularnych dyskotek.

Mieszkańcy słyną też ze swojego zamiłowania do piłki nożnej. Jeśli akurat trwają ważne piłkarskie rozgrywki, niemal we wszystkich barach rozstawiane są zewnętrzne ekrany, a atmosfera staje się równie gorąca jak na trybunach.

Oczywiście będąc w Katalonii, koniecznie należy spróbować lokalnych przysmaków. Hiszpańska kuchnia jest bardzo urozmaicona, a wszystkich kucharzy łączy miłość do dobrego jedzenia. Katalonia słynie głównie z zamiłowania do ryb i owoców morza. Jednym z popularniejszych dań, które można zamówić w tutejszych knajpkach jest paella , czyli potrawa ryżowa z dodatkiem owoców morza, kurczaka lub chorizo (tradycyjnej kiełbasy sporządzonej z wieprzowiny). W Hiszpanii można również, popijając tamtejszą Sangrię, skosztować niezwykłych w smaku serów.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości