Góry Ural – góry dla wymagających

Góry Ural, Rosja
Alik Fanisovich Khaydarov /Getty Images
Jaskinie i wierzchołki góry Ural pochodzą sprzed tysięcy lat. Według naukowców są to jedne z najstarszych gór na Ziemi. Jednak Ural znany jest przede wszystkim jako pasmo górskie oddzielające Europę od Azji. Sprawdź, kiedy warto tu przyjechać i co należy wiedzieć o górach Ural.

Co warto wiedzieć o górach Ural?

Góry Ural to najdłuższe pasmo górskie na Ziemi, jego długość wynosi aż 2000 kilometrów. Grzbiet Uralu jest niepowtarzalny, gdyż leży w kilku strefach roślinnych i klimatycznych. Dzięki temu panuje na nim wysokie zróżnicowanie flory, co świadczy o jego niepowtarzalności. Góry Ural składają się z pięciu części, którymi są: Ural Północny, Południowy, Środkowy, Subpolarny i Polarny. Najwyższy, a zarazem najtrudniejszy do zdobycia jest Ural Subpolarny. Na nim znajduje się bowiem szczyt Naroda (inaczej: Narodnaja) mierzący około 1990 metrów n.p.m. Ural Południowy rozwija się w kierunku północy od doliny rzeki Ural, a kończy masywem Jurmy. Co więcej, masyw ten to także najszersza część Uralu w układzie równoleżnikowym.

Wbrew pozorom Góry Ural nie są miejscem, w którym nie uświadczy się żywego ducha. Tutejsze tereny są dość zaludnione, a w ich okolicy znajdują się duże miasta takie jak Ufa, Orenburg, Czelabińsk czy Jekaterynburg. Ponadto, na granicy z obwodem Czelabińskim, na południowej części Uralu, znajduje się owiana tajemnicą góra Iremiel. U jej podnóży mieściły się niegdyś pustelnie kapłanów pogańskich, a obecnie są to miejsca "pielgrzymek" osób zafascynowanych tego typu wierzeniami.

Czy charakteryzują się niektóre z pasm góry Ural?

Najniższą wyżyną Uralu jest Ural Środkowy. To najbardziej zaludniona część pasma, która w całości znajduje się w strefie tajgi. Zaletą miejsca jest duża liczba dróg i linii kolejowych ułatwiających transport. Mimo iż jest to ośrodek przemysłowy, to wciąż obecne są tu enklawy dzikiej przyrody. Największymi atrakcjami regionu są rzeki. Z ich powodu przyjeżdża tu wielu kajakarzy i zwolenników pieszych wycieczek. Rzeki płyną w wysokich brzegach pokrytych przez tajgę, co wygląda niezwykle malowniczo. Górscy turyści jednak nie znajdą dla siebie wymagających szlaków.

Ural Północny rozpoczyna się od rzeki Szczugor, a dokładniej od jej środkowego biegu. Grzbiet główny jest słabo zaznaczony i rozproszony, a kulminuje często w masywach znajdujących się poza nim. Na północy jest całkowicie bezludny, a jego południowa część jest zasiedlona tylko w niewielkim stopniu. W odróżnieniu od Uralu Południowego znacznie trudniej się tu dostać. Sieć transportowa znajduje się jedynie w części południowej. Ural Północny obejmuje także strefę tajgi. Jednak tutejsze lasy są położone wyżej, co wynika m.in. z surowego klimatu. Charakterystyczną cechą masywu są półki skalne. Ponadto, obszar to wymarzone miejsce do długich wędrówek, z dala od cywilizacji.

Ural Subpolarny rozpoczyna się od doliny rzeki Szczugor, a kończy na górnym biegu rzeki Hułga. Centralna część masywu jest silnie rozproszona, lecz na północy zmienia się w pojedynczy łańcuch górski. To jedno z najbardziej wymagających miejsc Uralu. Widać tu ślady lodowców, a tutejsza rzeźba jest częściowo alpejska. W Uralu Subpolarnym znajduje się także najtrudniej dostępne, ale i najpiękniejsze pasmo Sablja. Charakterystyczne są ogromne amplitudy temperatury. Latem występują nawet 30-stopniowe upały w dzień, a w nocy pojawiają się przymrozki.

Kiedy wyjechać w góry Ural?

Wyprawa w góry Ural to poważne zadanie, które wymaga przygotowań. Podczas obmyślania celu podróży, należy wziąć pod uwagę porę roku, np. na Ural Subpolarny raczej nikt nie wyrusza latem. Tajga i tundra są wówczas niemal nieprzejezdne, gdyż panuje wysoki stopień zarośnięcia, a teren jest na tyle podmokły, że trudno po nim jechać i chodzić. Kolejnym utrudnieniem są ogromne liczby owadów, które również utrudniają poruszanie. Latem znacznie łatwiej dostać się do Uralu Środkowego, gdyż podczas tej pory roku wciąż kursują pociągi, a tutejsze rzeki umożliwiają aktywne spędzanie czasu.

Góry Ural to miejsce, w którym nie żyje się najłatwiej. Krótki okres wegetacji sprawia, że dwa miesiące w roku ludzie są tam niemalże w całości oblepieni komarami i meszkami, a brak moskitiery jest prawdziwym dramatem. Tutejsze mrozy obecne w okresie zimowym wynoszą nawet do -50 st. C.

Czego spodziewać się po pogodzie w górach Ural?

Pogoda to jedna z najbardziej nieprzewidywalnych zmiennych w górach Ural. Niekiedy zupełnie bezchmurne niebo może w ciągu godziny zakryć się chmurami i zesłać śnieg. Powyżej 300–400 metrów n.p.m. wielokrotnie można odczuć spore przymrozki, mimo iż dzień wcześniej pogoda była słoneczna.

Zobacz także:

Deska SUP hitem tegorocznych wakacji. "Pływać może każdy, kto nie boi się wody"

Życzenia na pożegnanie z pracy – kiedy je składać? Propozycje życzeń poważnych i śmiesznych

Zobacz wideo: Jak pierwsze taterniczki zdobywały polskie góry?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości